Rower stacjonarny i eliptyczny: cechy wspólne
Podobieństwa między rowerem stacjonarnym i trenażerem eliptycznym (znany też jako orbitrek) polegają przede wszystkim na funkcjonowaniu, czyli na ruchu cyklicznym. Jaki jest wspólny cel obu urządzeń? Mają one pomóc Ci w utrzymaniu formy, ale to nie wszystko. Rower treningowy stacjonarny i eliptyczny mają także inne zalety:
- Pobudzają pracę serca: zwiększają wytrzymałość i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy. Trening na nich poprawia wydolność serca i płuc, co jest istotne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
- Pomagają schudnąć: wspierają spalanie tkanki tłuszczowej. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem lub zrównoważoną dietą pomagają również wysmuklić sylwetkę.
- Rozwijają mięśnie bez ryzyka: brak wstrząsów przy tego rodzaju ćwiczeniach sprawia, że nie wiąże się z nimi żadne ryzyko dla stawów.
- Umożliwiają regulację intensywności: możesz bez problemu dostosować do swoich potrzeb oraz kondycji intensywność ćwiczeń, na przykład zmieniając opór lub prędkość.
- Ogólnorozwojowy trening: niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowany w treningu cardio, czy początkujący, oba rowery zapewnią Ci szeroki zakres możliwości. Możesz na nich wykonywać zarówno lekkie ćwiczenia, jak i treningi interwałowe.
- Programy treningowe: na obu sprzętach można je zmieniać w zależności od założonego celu.
- Śledzenie postępów: nowoczesne rowerki pozwalają śledzić różne aspekty treningu – spalone kalorie, dystans, prędkość czy tętno.
Zarówno rower stacjonarny, jak i orbitrek to wszechstronne urządzenia treningowe, które oferują szereg korzyści zdrowotnych. To, które wybrać, będzie zależeć jednak nie od ich cech wspólnych, ale przede wszystkim od różnic między nimi.