Jaki rower trekkingowy wybrać? Czym się kierować przy zakupie?
Przy zakupie roweru trekkingowego warto kierować się kilkoma wytycznymi. Oto one:
Rodzaj ramy - ramy rowerów trekkingowych wykonywane są na ogół ze stali, karbonu lub aluminium. Zanim dokonamy wyboru roweru z konkretną ramą, dobrze jest zapoznać się z właściwościami każdego z wymienionych materiałów. Ramy stalowe charakteryzują się wytrzymałością i dobrze amortyzują drgania, ale jednocześnie są ciężkie, co zwiększa wagę roweru. Są one również podatne na korozję. Ramy karbonowe, choć można spotkać w przypadku rowerów trekkingowych to są one jednak głównie wykorzystywane w rowerach szosowych. Cechuje je lekkość, ale przekłada się to na niższą wytrzymałość. Dla rowerów trekkingowych najlepszym rozwiązaniem będą ramy aluminiowe, które są doskonałym kompromisem pomiędzy wytrzymałością a lekkością. Oprócz tego rower musi być wyposażony w amortyzator.
Rozmiar ramy - dobór rozmiaru ramy to nieco skomplikowana sprawa. Nie należy jej dobierać pod kątem wzrostu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć długość nogi (od krocza do śródstopia). Następnie uzyskany wynik pomnożyć przez 0,63, a jeżeli rozmiar ramy podany jest w calach (zazwyczaj tak jest) to uzyskaną wartość należy dodatkowo podzielić przez 2,54 (czyli wartość 1 cala). Otrzymany wynik będzie poszukiwanym przez nas rozmiarem ramy.
Rodzaj opon - jest to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Głównym kryterium doboru opon jest rodzaj nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Rowery trekkingowe są najczęściej wykorzystywane na zmiennych nawierzchniach, więc warto zadbać o to, aby były one wyposażone w opony typu semi-slick. Są to modele, które łączą w sobie cechy opon szosowych i przystosowanych do jazd w terenie. Doskonale sprawdzą się one podczas jazdy szosowej, ale także nie ulegną szybkiemu zniszczeniu podczas jazdy po nieutwardzonych drogach.
Osprzęt - podczas tras długodystansowych ogromne znaczenie ma także liczba przerzutek. Im większa ich liczba, tym lepiej. Oddzielną kwestią są również hamulce. Rozróżniamy dwa ich rodzaje, które mogą być wykorzystane w rowerach trekkingowych. Pierwsze z nich to tradycyjne hamulce zaciskowe, czyli tzw. V-Brake. Są to tanie modele przeznaczone do jazdy w mniej wymagających terenach. Podczas wyprawy bardziej wymagające rejony dobrym wyborem mogą się okazać hydrauliczne hamulce tarczowe.
Siodełko - jest to element wyposażenia roweru, który bardzo często jest lekceważony. Aby było komfortowe, powinno być ono stworzone z naturalnej skóry. Im bardziej wyprostowaną pozycję na rowerze przyjmujemy, tym szersze powinno być. Dodatkowy komfort może zapewnić specjalna nakładka żelowa. Aby dobrze dobrać siodełko, należy zmierzyć rozstaw swoich kości kulszowych. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia dopasowania jego wysokości. W tym pomoże pracownik sklepu rowerowego.