Rower trekkingowy – czym się charakteryzuje?
Zacznijmy od omówienia roweru trekkingowego. Jest to typ jednośladu przeznaczony do uprawiania turystyki rowerowej. Mamy tutaj na myśli przemierzanie długich tras, których pokonywanie nierzadko zajmuje kilka dni. Trekking jest skonstruowany w taki sposób, aby bez problemu poradził sobie z zarówno na asfalcie, jak i na nieutwardzonych drogach.
Co dokładnie charakteryzuje ten rodzaj roweru? Przede wszystkim jest to rozmiar kół, który zazwyczaj wynosi 28 cali. Opony takiego jednośladu łączą zwykle cechy rowerów szosowych oraz górskich, co umożliwia jazdę po zróżnicowanej nawierzchni. Posiadają specjalnie dedykowany zmiennej nawierzchni bieżnik. Cechą charakterystyczną jest także budowa ramy, która pozwala na jazdę w pozycji bardziej wyprostowanej niż w przypadku szosówek.
Rowery trekkingowe odznaczają się także wysokiej jakości osprzętem. W tym przypadku producenci stawiają jednak na wytrzymałość, a nie na jak najmniejszą masę. Ma to zapewnić niezawodność podczas wymagających wypraw. Warto również zauważyć, że taki rower jest wyposażony w dużą liczbę dodatków. Są to m.in.: oświetlenie dynamo, lekkie błotniki, a także bagażnik.
Ze względu na rekreacyjny charakter roweru trekkingowego, posiada on możliwość zamontowania sakw (zarówno z przodu, jak i z tyłu). Są one konieczne podczas wielodniowych wypraw, aby mieć, gdzie schować potrzebne wyposażenie. Przekłada się to na dosyć dużą masę takiego roweru. Z pełnym bagażem może on ważyć nawet około 40 kg.