Amortyzator rowerowy – jaką pełni funkcję i jak wpływa na komfort jazdy?
Amortyzatory możemy spotkać głównie w rowerach przeznaczonych do jazdy po zróżnicowanym oraz wymagającym terenie. Są one bardzo ważną częścią rowerów górskich oraz MTB. To właśnie one muszą się mierzyć z takimi wyzwaniami jak jazda po nierównej nawierzchni czy skoki. Amortyzatory zdecydowanie rzadziej są wykorzystywane w szosówkach, które służą przede wszystkim do jazdy po równym asfalcie.
Posiadanie lub brak amortyzatora w rowerze to również w dużym stopniu kwestia preferencji. Sporo zależy od tego, czy jesteśmy osobami, które jeżdżą na rowerze w sposób rekreacyjny, czy może startujemy w zawodach, gdzie liczy się szybka jazda, przyczepność oraz zwrotność. Jeszcze niedawno amortyzatory zarezerwowane były dla rowerów wyczynowych. Obecnie możemy się z nimi spotkać także w innych rodzajach rowerów, np. trekkingowych lub crossowych.
Odpowiedzmy jednak sobie na podstawowe pytanie: na czym właściwie polega rola amortyzatora w rowerze? Jego głównym zadaniem jest zapewnienie naszemu jednośladowi odpowiedniej przyczepności. W związku z tym spełnia dwie funkcje. Po pierwsze: reaguje on podczas najechania na przeszkodę. Po wjechaniu na nierówność rower ugina się, pozwalając na bezproblemowe jej pokonanie.
Oprócz tego rolą amortyzatora rowerowego jest tłumienie energii, dzięki któremu cały mechanizm wraca do punktu wyjściowego, jednocześnie chroniąc kierownicę przed podbiciem. Funkcja ta nazywa się „tłumieniem powrotu”. Zapewnia ona stabilność jazdy oraz przenoszenie drgań na ręce i dłonie, co znacznie redukuje siłę wstrząsu. W nowoczesnych rowerach wykorzystywany jest tzw. amortyzator powietrzny sterowany za pomocą manetki.