Kobieta naprawiająca łańcuch w rowerze

Spadający łańcuch w rowerze – co można z nim zrobić?

Usterki wynikające z ułożenia łańcucha to prawdziwa zmora rowerzystów. Jak można poradzić sobie ze spadającym łańcuchem w rowerze? Sprawdź!

Rowerzysta wyruszający w trasę musi liczyć się z możliwością wystąpienia nieprzyjemnych niespodzianek. Może być to nagłe załamanie pogody, ale także awaria sprzętu. Jedną z najczęściej przydarzających się usterek jest samoistnie spadający łańcuch. Takie zdarzenie może mieć wiele przyczyn. Czym więc najczęściej jest spowodowane spadanie łańcucha podczas jazdy? Co możemy zrobić, aby temu zapobiec? O tym właśnie przeczytacie w naszym artykule!

Dlaczego spada łańcuch w rowerze? Najczęstsze przyczyny

Spadający podczas jazdy łańcuch rowerowy potrafi bardzo skutecznie wyprowadzić z równowagi. Rowerzysta w takiej sytuacji zaczyna się gorączkowo zastanawiać, co może być jej przyczyną. Powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele, dlatego też warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami tego typu usterek, aby móc szybko zdiagnozować problem i mu zaradzić. Oto kilka najpopularniejszych przyczyn spadającego łańcucha.

Kobieta napinająca łańcuch w rowerze aby nie spadał

Nieprawidłowo wyregulowane przerzutki

Jednym z najczęstszych powodów, dla których łańcuch samoistnie spada, są błędy w regulacji przerzutek. Mowa tutaj konkretnie o złym ustawieniu zakresów, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za położenie ogniw. Zła regulacja przerzutek może więc mieć bezpośredni związek ze strącaniem łańcucha poza blaty i koronki.

Trzeba jednak wiedzieć, że za złą regulacją przerzutek mogą stać także zużyte linki. Prowadzą one od manetek do zmieniarek, wpływając na stopień naciągnięcia łańcucha. Zużywanie się linek wpływa na luzowanie się przerzutek, utrudniając im prawidłową pracę i tym samym zmieniając ułożenie łańcucha.

Złe dopasowanie przełożeń

Do spadania łańcucha może przyczynić się również nieumiejętne korzystanie z przełożeń. Najbardziej sprzyjającą temu sytuacją jest tak zwany przekos. Jest to moment, w którym łańcuch został ułożony na największym lub najmniejszym przełożeniu zarówno z przodu, jak i z tyłu. W takim momencie powstają bardzo duże naprężenia, które mogą doprowadzić do rozciągnięcia i ześlizgnięcia się łańcucha. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, trzeba umiejętnie korzystać z przerzutek, ponieważ luźny łańcuch nie nadaje się do użytku.

Brudny łańcuch

Bardzo częstą przyczyną spadania łańcucha jest brak dbania o niego na co dzień. Jeżeli nie dbamy o regularne smarowanie łańcucha, a także czyszczenie zębatek i przestrzeni pomiędzy nimi z piasku i błota, możemy być pewni, że łańcuch w pewnym momencie odmówi nam posłuszeństwa. Problemem może być także nadmiar smaru w ogniwach łańcucha lub przednim blacie. Nie można zapominać, że napęd jest układem otwartym, dlatego też łatwo ulega zabrudzeniu. Jego regularne czyszczenie może zapobiec problemom ze spadającym łańcuchem i wydłużyć jego żywotność.

Kobieta zakładająca łańcuch rowerowy

Zużycie napędu

Dosyć nieoczywistą przyczyną częstego spadania łańcucha może być także zużycie napędu. Napęd ma dosyć złożoną budowę. Znajduje się tam wiele części, których usterka może spowodować spadający łańcuch w rowerze z przerzutkami. Wspominaliśmy już o zużytych linkach, ale przyczyną tego, że łańcuch spada, mogą być także między innymi stępione zęby kasety i mechanizmu korbowego.

Najczęściej jednak do spadania doprowadza zużycie samego łańcucha. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zniszczone ogniwo, które trzeba jak najszybciej wymienić. Oprócz tego trzeba zdawać sobie sprawę, że spadający łańcuch może uszkodzić zębatki, narażając nas na dodatkowe wydatki. Za uszkodzenia napędu mogą odpowiadać także nienasmarowane ogniwa.

Nieprawidłowy dobór komponentów

Ostatnią z przyczyn, które zwykle odpowiadają za spadanie łańcucha, jest zły dobór komponentów. Rowery posiadają różne układy napędowe, które wymagają użycia konkretnego łańcucha. Mowa tutaj o dopasowaniu go do posiadanej liczby przełożeń. Przykładowo, jeżeli założymy łańcuch do kasety z 9 zębatkami, a rower obsługuje jedynie 7, możemy być pewni, że problemy z nim pojawią się prędzej niż później. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie łańcuchów dopasowanych do konkretnego osprzętu.

Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze?

Ciągłe poprawianie i ponowne zakładanie łańcucha jest męczące i odbiera całą przyjemność z jazdy. Jeżeli chcemy cieszyć się bezproblemowymi wycieczkami rowerowym, konieczne jest znalezienie trwalszych rozwiązań problemu spadającego łańcucha. Na szczęście można podjąć kilka działań prewencyjnych, które pomogą poradzić sobie z tą niedogodnością. Oto nasze propozycje rozwiązań, aby uniknąć kosztownej naprawy.

Czyszczenie łańcucha

Jak już wiemy, jedną z najczęstszych przyczyn problemów z łańcuchem jest osadzający się na nim brud. Aby ją wyeliminować, konieczne jest regularne czyszczenie łańcucha. Aby to zrobić, należy oprzeć jednoślad na stojaku lub położyć go na boku. Kolejnym krokiem jest użycie odtłuszczacza do łańcucha. Należy go zaaplikować bezpośrednio na ogniwa, a następnie zostawić na chwilę, aby miał czas zadziałać.

Następnym krokiem jest szczotkowanie. Za pomocą szczoteczki należy wyczyścić ogniwa, zębatki, kasety oraz korbę. Jeżeli brud nie chce zejść, dobrym pomysłem będzie ponownie zastosowanie odtłuszczacza. Potem przychodzi czas na spłukiwanie. Użycie czystej wody pozwoli na usunięcie resztek odtłuszczacza oraz brudu. Na koniec wystarczy dokładnie wysuszyć łańcuch za pomocą ściereczki.

Osoba używająca smaru do łańcucha

Smarowanie łańcucha

Nienasmarowany łańcuch ulega zużyciu, a także uszkadza inne elementy napędu. Zaniedbanie smarowania może prowadzić do częstego spadania łańcucha. Cały proces należy rozpocząć od wyboru smaru do roweru. Musi być on adekwatny do warunków, w których jeździmy (na mokro lub na sucho). Po doborze odpowiedniego produktu przychodzi czas na samo smarowanie. Smar powinien zostać zaaplikowany na każde ogniwo z osobna na całej długości łańcucha.

Najprościej to zrobić obracając pedały. Pozwoli to równomiernie rozprowadzić produkt. Pedałami warto pokręcić przez kilka minut, aby smar miał okazję dobrze wniknąć pomiędzy ogniwa. Na koniec pozostaje usunąć nadmiar produktu. Dobrze jest wykorzystać do tego suchą szmatkę. Pamiętajmy, że nadmiar smaru może się przyczynić do gromadzenia brudu z otoczenia.

Regulacja przerzutek

Wiemy także, że za spadaniem łańcucha mogą kryć się problemy z przerzutkami. Dlatego też kolejnym krokiem, który powinniśmy wykonać w celu zapobiegania tej usterce, jest regulacja biegów. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ustawień. W tym celu warto wykonać krótką przejażdżkę, która pozwoli ustalić, które przerzutki reagują na zmianę biegów. Jeżeli łańcuch ma problemy z poszczególnymi przerzutkami, konieczne będzie wykonanie regulacji.

Cały proces rozpoczynamy od regulacji tylnej przerzutki. Przyda się do tego klucz do przerzutek. Pozwala on na manipulowanie naciągiem kabla poprzez kręcenie regulatorami, które znajdują się obok manetki lub na samej przerzutce. Potem można przejść do regulacji przerzutki przedniej. Proces jej dostosowywania wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku tylnego odpowiednika.

Sprawdź wybór łańcuchów rowerowych dostępnych w ofercie Decathlon!

Aby rozwiązać problem ze spadającym łańcuchem, czasem wystarczy jedynie podjąć podstawowe działania – wyczyścić go, nasmarować lub wyregulować przerzutki. Jeżeli jednak element ten został doprowadzony do takiego stanu, że nie nadaje się do dalszego użytkowania, konieczna będzie wymiana łańcucha w rowerze. Jeżeli szukasz wytrzymałego nowego komponentu, który wytrzyma wszelkie eskapady, zapraszamy do sklepu Decathlon. Oferujemy różne typy łańcuchów, a ich szeroki wybór pozwoli Ci z łatwością dopasować produkt do swojego jednośladu.

Przeczytaj także:

rower stojący przed garażem

Jak założyć łańcuch w rowerze? PORADNIK

Zastanawiasz się, jak założyć łańcuch w rowerze? ⭐ Przeczytaj prosty poradnik krok po kroku ⚡️ Poznaj prawidłowe ułożenie łańcucha

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Rower wymaga regularnego dbania. Czasem istnieje konieczność, aby skrócić łańcuch. Jak rozpiąć łańcuch rowerowy? Sprawdź w naszym poradniku!

Osoba z serwisu napinająca łańcuch rowerowy

Jak skrócić łańcuch w rowerze?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy łańcuch rowerowy wymaga skrócenia. Jak skrócić łańcuch w rowerze? Sprawdź w naszym poradniku!

mężczyzna psikający preparatem na łańcuch rowerowy

Jak czyścić łańcuch rowerowy? Czym smarować?

Przeczytaj, czym smarować i jak prawidłowo czyścić łańcuch rowerowy ✔️ Sprawdź poradnik ekspertów Decathlon ✔️ Dowiedz się więcej

Mężczyzna myjący rower elektryczny

Jak myć rower elektryczny, żeby go nie uszkodzić?

Zastanawiasz się, jak myć rower elektryczny, jak czyścić łańcuch i napęd w e-bike, aby go nie uszkodzić? Oto prawidłowa konserwacja!