Rozwój szermierki – zalążek dyscypliny sportowej
Przełomowym momentem w szermierce było między innymi wprowadzenie floretu, czyli sportowej broni kolnej, która na sale trafiła pod koniec XVII wieku. W tamtych czasach powoli zaczynano także pojedynkować się z użyciem szabli, czyli zakrzywionych broni wywodzących się z Azji Centralnej. Były one bardzo cenione między innymi w Polsce, gdzie korzystano z nich również jak z broni przybocznej. Najważniejszy okres pod względem przekształcenia szermierki w sport to wiek XIX.
Wtedy pojedynki były na porządku dziennym, gdyż pretekstem do ich rozpoczynania była nawet najmniejsza ujma na honorze szlachcica, oficera, czy też osoby wywodzącej się z nowobogackiej burżuazji. Po pewnym czasie do tych grup dołączyli nawet studenci. W tamtym okresie istniały też już kodeksy, które określały prawa oraz obowiązki osób uczestniczących w pojedynkach, a także to, z jakiej broni mają korzystać. Położyło to podwaliny pod wykształcenie sportowej szermierki, czyli dyscypliny, którą uprawia się do dziś. W 1896 stała się ona również dyscypliną olimpijską i była jedną z konkurencji na pierwszych nowożytnych igrzyskach, które zorganizował baron Pierre de Coubertin.
W tamtych czasach problemem był jednak brak jednolitych zasad, które obowiązywałyby na całym świecie. Dlatego 29 listopada 1913 roku powstała FIE, czyli Międzynarodowa Federacja Szermiercza. Opracowała ona jednolite zasady pojedynkowania się, czerpiąc z różnych prawideł obowiązujących w państwach specjalizujących się w danej broni. Na przykład źródłem takowych w wypadku floretu była Francja oraz Włochy. Z kolei przy opracowywaniu zasad pojedynków szablą korzystano ze zwyczajów węgierskich.