Dzieci siedzące na podłodze w strojach do karate z trenerem opowiadającym o zasadach sztuk walki

Sztuki walki dla dzieci – jaki sport wybrać na początek?

Sporty walki dla dzieci są podobne do tych dla dorosłych. Najpopularniejsze sztuki walki to judo i aikido, oraz karate dla dzieci. Sprawdź, jakie wybr

Sporty walki trenują nie tylko osoby dorosłe, ponieważ interesują się nimi również dzieci. Poszczególne dyscypliny uczą maluchy kontroli nad własnym ciałem i siłą, kształtują charakter i uczą wartości, takich jak szacunek, empatia czy wytrwałość. Jeśli zastanawiasz się, jaka sztuka walki mogłaby zainteresować Twoją pociechę, powinieneś zapoznać się z charakterystyką poszczególnych sportów. Jak dobrać treningi sztuk walki do charakteru i możliwości, a także wieku dziecka?

Jakie sztuki walki dla dziecka wybrać? Predyspozycje pociechy i dobór charakteru dziecka do odpowiedniej dyscypliny sportowej

Żeby treningi sprawiały maluchowi przyjemność, powinny być dostosowane do jego możliwości, ale często również charakteru, Zastanawiając się, jaką sztukę walki dla swojej pociechy wybrać, warto uwzględnić przede wszystkim dziecka preferencje, aby nie zmuszać go do uczestnictwa w zajęciach, które nie będą dla niego interesujące. Dobór techniki walki powinien być uzależniony więc od charakteru i predyspozycji malucha. Jeżeli jest nieśmiały i ma problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, wówczas dobrą propozycją dla niego będzie aikido, które skupia się na pracy w grupie. Z kolei gdy maluch przejawia siłę, dobrą propozycją będzie dla niego judo. Gdy zaś pociecha jest dość niesforna, wówczas trener karate z pewnością zapanuje na jej trudnym charakterem.

Opiekunowie nie powinni się obawiać tego, że sztuki walki wzbudzą w ich podopiecznych agresję, ponieważ takie ćwiczenia działają wręcz przeciwnie – pozwalają rozładować nadmiar energii i uczą dzieci tego, w jaki sposób ją wykorzystywać. Sztuki walki to dodatkowe zajęcia, podczas których maluchy nie tylko uczą się samoobrony i tego jak odeprzeć atak, ale również pracują nad swoją kondycją i sprawnością fizyczną, wydolnością, a także opanowaniem, dyscypliną i umiejętnością radzenia sobie ze stresem lub strachem. Treningi sztuk walki zazwyczaj są ukierunkowane nie tylko na rozwój fizyczny, ale także duchowy, dzięki czemu mogą w pozytywny sposób kształtować osobowość młodego człowieka.

Dzieci uprawiające sztuki walki trenujące boks pod okiem instruktora w ringu na hali sportowej

Sztuki walki dla dzieci – rodzaje i charakterystyka poszczególnych dyscyplin

Rodzice, którzy chcieliby zapisać swoje maluchy na zajęcia dodatkowe, często zastanawiają się, jakie sztuki walki dla dzieci są najlepsze. Każda technika wyróżnia się nieco innym zestawem wartości. Dlatego warto poznać poszczególne rodzaje sztuk walki dla dzieci, aby wybrać tę dyscyplinę sportu, która spełni oczekiwania malucha.

Karate dla dzieci

Karate to sztuka walki, która skupia się na technikach uderzeń, kopnięć i pchnięć. Podczas takich treningów dzieci uczą się szybkości i zwinności, nabierają kondycji i zwiększają ogólną wytrzymałość fizyczną. To sport, który wpływa na poprawę szybkości, precyzji i wzmacnia mięśnie, ale także uczy samokontroli i skupienia. Na początku treningów karate maluchy uczą się przede wszystkim techniki ruchów. W przypadku karate dopiero na kolejnych etapach mogą liczyć na nieco rywalizacji i walk, jednak te zawsze prowadzone są pod czujnym okiem trenera.

Judo to dyscyplina sportu, która łączy w sobie sztuki walki z filozofią życiową. Może być świetną propozycją dla maluchów, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Dyscyplina ta uczy szacunku do zawodnika, a także uporu w dążeniu do celu. Wspomaga także rozwój koordynacji ruchowej. Judo opiera się na zasadzie wygrywania przez ustępowanie. Dlatego celem takich ćwiczeń jest pokonanie przeciwnika przy użyciu jak najmniejszej siły. Trenowana jest tutaj siła, zwinność, elastyczność i koordynacja, a także techniki rzutów. Takie zajęcia mają w sobie sporo z akrobatyki z dużą ilością gier i zabaw.

Dzieci trenujące sztuki walki judo przed lustrem z trenerem

Aikido dla dzieci

Za jedną z najłatwiejszych, wywodzących się z Japonii sztuk walki uznaje się aikido. Z tego powodu dyscyplina ta może być ciekawa dla dzieci. Aikido to nie tylko sport, ale również pewna filozofia życia, która zakłada harmonię ciała z duszą. Ma ona bardzo pacyfistyczną filozofię. Dlatego istotną rolę w treningach tej dyscypliny sportu odgrywają uniki i bloki. Aikido stawia na obezwładnienie przeciwnika, a nie bezpośrednią walkę z nim. Dodatkowo chwyty i ciosy powinny być zarówno skuteczne, jak i ciekawe dla widza. Ta dyscyplina sportu poprawia koordynację ruchową malucha, a także uczy go samoobrony.

Boks to dyscyplina sportu, która wpływa na rozwój kondycji fizycznej. Uczy dziecko taktyki a także strategii. Polecana jest jednak w przypadku dzieci w wieku szkolnym, a także nastolatków. Takie treningi uczą dziecko szybkości i dynamiki, pewności siebie i uparcia w dążeniu do celu. Wspierają nie tylko sprawność ruchową, ale mogą to być również zajęcia ogólnorozwojowe, które uczą zasad fair play i szacunku do przeciwnika.

Dziewczynka wkładająca szczękę bokserską trzymająca w ręku rękawice do boksu zaczynająca trening sztuk walki dla dziewczyn

Jiu jitsu dla dzieci

Ju-jitsu to sztuka walki, która wykorzystywana jest przede wszystkim do samoobrony. Dziecko uczy się tutaj różnych ruchów, takich jak: kopnięcia, pchnięcia, uderzenia, rzuty czy dźwignie. Brazylijskie jiu-jitsu z kolei łączy ze sobą jiu jitsu i judo. Koncentruje się ono przede wszystkim na walce na ziemi. Dlatego w takim przypadku nie są dozwolone kopnięcia czy ciosy. BJJ jest bardziej zorientowane na rywalizację, tradycyjne jiu jitsu z kolei na samoobronę.

Kickboxing dla dzieci

Popularną formą treningu zwłaszcza dla nieco starszych dzieci i nastolatków jest kickboxing. To stosunkowo młoda dyscyplina sztuk walki, która łączy w sobie techniki wykorzystywane w innych dziedzinach sportu. Uczy nie tylko samoobrony, ale także cierpliwości i determinacji, empatii i szacunku do przeciwnika. Łączy w sobie klasyczny boks z kopnięciami i uderzeniami wykorzystywanymi w karate czy taekwondo, a także muai thai.

Taekwondo to sztuka walki, która uczy dzieci wytrzymałości i kontroli nad ciałem. Maluchy mogą trenować podczas takich zajęć również gibkość. Sport ten charakteryzuje się dużą dynamiką i szybkimi akrobatycznymi kopnięciami. W trakcie spotkań uczestnicy poprawiają swoją koordynację ruchową i kondycję. Jest to również świetna nauka pracy zespołowej i budowania pewności siebie. Jeśli zastanawiasz się, czy judo, czy taekwondo dla dziecka będzie lepszym wyborem, pamiętaj, że to ta druga dyscyplina jest bardziej dynamiczna.

Dzieci wygłupiające się przed zajęciami ze sztuk walki w strojach do taekwondo

Jakie sztuki walki dla 3 latka?

Nauka sztuk walki nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku szkolnym. Z powodzeniem na pierwsze zajęcia na macie można posłać dziecko w wieku przedszkolnym. Jakie sztuki walki sprawdzą się dla trzylatka? Warto przede wszystkim przeanalizować ofertę szkół w okolicy, aby zajęcia takie odbywały się w możliwie jak najmniejszej odległości od domu czy przedszkola. W przypadku trzylatków autorskie programy i szkolenia często oferują szkoły walki, w których trenuje się dyscypliny takie jak taekwondo, aikido, judo czy karate.

Sztuki walki dla 4 latka

Szukając zajęć ze sztuk walki dla czterolatka, warto zwrócić uwagę na te same szkoły, które oferują plan treningowy dla trzylatków. Zazwyczaj maluchy na zajęciach podzielone są ze względu na kategorie wiekowe i w jednej grupie często naukę pobierają zarówno 3-, jak i 4-latki. Każda szkoła jednak może nieco inaczej podchodzić do tej kwestii. Dla każdego dziecka w wieku 4 lat ciekawą propozycją może być karate. Jest to sport dla wytrwałych i cierpliwych, który jednak buduje ogólną wydolność malucha. Dzieci muszą trzymać się ściśle ustalonych zasad. Jest to więc idealna propozycja dla niesfornych maluchów. Specjalne stroje, w jakie ubrany jest młody karateka, z pewnością mu się spodobają. Inną propozycją może być boks dla 4 latka. Na takich zajęciach dzieci ćwiczą wyprowadzanie ciosów i zazwyczaj jeszcze nie prowadzą walki z przeciwnikiem.

Jakie sztuki walki dla 5 latka?

Sztuki walki uczą samodyscypliny i wpływają pozytywnie na rozwój dzieci. Dlatego już pięciolatki uczęszczają na kursy samoobrony dla dzieci. Jeśli szukasz zajęć, które spodobają się Twoim pociechom, w przypadku pięciolatków dobrą propozycją może być judo i karate. Obie te dyscypliny świetnie sprawdzają się w przypadku najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami walki. Uczą one szacunku, pokory i pomagają rozwijać koordynację ruchową.

Jakie sztuki walki dla nastolatków?

Dla nastolatków praktycznie wszystkie dostępne sztuki walki mogą być ciekawą propozycją spędzania wolnego czasu. Nauka samoobrony może być przydatna nawet u tych nastolatków, którzy nie przejawiają zainteresowania sportami. Dla dzieci powyżej 12 roku życia dobrą propozycją zajęć pozalekcyjnych będzie judo i aikido. W ich przypadku świetnie sprawdzi się także taekwondo i karate. Nastolatkowie chętnie trenują również boks, a także BJJ i mieszane sztuki walki. W przypadku zajęć przeznaczonych dla dzieci bezpieczeństwo podczas treningu gwarantuje trener.

Nastolatek uprawiający sztuki walki karate przed lustrem na treningu

Jakie są sztuki walki dla dziewczyn?

Dziewczyny mogą trenować takie same sztuki walki jak chłopcy. Dlatego nie ma  danej dyscypliny, której nie mogłyby one trenować. Warto więc umożliwić im samodzielny dobór takiej sztuki walki, która je zainteresuje. Bez wątpienia jednak w przypadku każdej dziewczynki przydatna może być lekcja samoobrony. Dlatego nawet jeżeli nie przejawia ona dużego zainteresowania sportami walki, nie trzeba od razu kupować jej specjalnej odzieży i zapisywać ją na zaawansowane techniki.

Wystarczy, aby spróbowała uczestnictwa w dowolnych zajęciach, takich jak judo, taekwondo, aikido czy nawet boksie. Być może dyscyplina taka stanie się dla niej pasją. Jeśli jednak lekcje te jej się nie spodobają, nie warto zmuszać swojej pociechy do uczestnictwa w takich zajęciach.

Sporty walki dla dzieci – jak wybór odpowiedniej sztuki walki dla dziecka wspiera jego rozwój fizyczny i emocjonalny?

Wybór sztuki walki, która stanie się pasją malucha, może nie być łatwym zadaniem. Dlatego warto pozwolić dziecku próbować nowych technik, aby znalazło tę, która mu się podoba. Uczestnictwo dzieci w zajęciach ze sportów walki niesie ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim uczą się one dyscypliny, samokontroli i szacunku do drugiej osoby. Takie lekcje wpływają również na ich zdolność równowagi, koordynację ruchową i kondycję fizyczną. Budują także samodyscyplinę i pewność siebie. Mogą być też świetną metodą na rozładowanie nadmiaru energii i naukę zasad fair play.

Przeczytaj także:

Karate czy judo? Jaka sztuka walki jest lepsza dla dziecka?

Karate czy judo? Jaka sztuka walki jest lepsza dla dziecka?

Jakie znaczenie mają sztuki walki dla dzieci? Na czym polega judo i karate? Poznaj specyfikę tych sportów.

mężczyźni trenujący taekwondo ubrani w doboki

Strój do taekwondo - jak wybrać dobok treningowy

Sprawdź, jaki strój do taekwondo wybierają zawodnicy tej sztuki walki na swoje treningi. Doradzamy jak wybrać najlepszy dobok.

kobieta siedząca po ścianą w kimonie do trenowania sztuki walki

Sztuki walki dla początkujących - co wybrać i od czego zacząć?

Sporty walki wpływają pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychikę. Dowiedz się od czego zacząć przygodę ze sztukami walki!

mężczyźni trenujący BJJ

Brazylijskie sztuki walki (BJJ) - jakie są rodzaje walk?

Brazylijskie sztuki walki skupiają się w dużej mierzej na położeniu przeciwnika na ziemię. Czytaj nasz poradnik i poznaj BJJ oraz rodzaje walk.

mężczyźni trenujący w strojach karate

Japońskie sztuki walki - najpopularniejsze rodzaje

Japońskie sztuki walki są istotnym elementem tamtejszej kultury. Wojownik trenuje, aby osiągnąć nie tylko sprawność fizyczną, ale i duchową.