Mężczyzna trenujący na rowerze stacjonarnym w pomieszczeniu

Trenażer czy rower stacjonarny – co wybrać?

Zarówno rowerek stacjonarny, jak i trenażer służą do treningu w domu. Trenażer czy rower stacjonarny – co wybrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Utrzymywanie wysokiej kolarskiej formy wymaga trenowania przez cały rok. Na przeszkodzie mogą stanąć jednak warunki pogodowe – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy aura za oknem nie zachęca do treningów, rozwiązaniem może być przeniesienie ich do własnego mieszkania. To zadanie jest możliwe do zrealizowania dzięki rowerom stacjonarnym lub trenażerom. I tu pojawia się dylemat – który z nich wybrać? Trenażer czy rower spinningowy? Wszystkiego na temat zalet i wad obu urządzeń dowiecie się z naszego poradnika!

Rower stacjonarny – czym dokładnie jest?

Na początek spróbujmy zdefiniować, czym jest rower stacjonarny. Mianem tym określamy sprzęt fitness, którego zadaniem jest symulowanie jazdy na rowerze w warunkach domowych. Najczęściej występuje on w formie pionowej, co oznacza, że przyjmujemy na nim pozycję podobną do tej, jaką mamy podczas jazdy na klasycznym jednośladzie. Takie urządzenie składa się z kilku elementów, wśród których należy wymienić: podstawę, ramę, siodełko oraz kierownicę. Większość modeli posiada także specjalny wyświetlacz, który pozwala nam na monitorowanie głównych parametrów treningowych, takich jak na przykład czas, czy spalone kalorie.

Ze względu na swoją prostą budowę cieszy się on dużą popularnością wśród osób, które szukają sposobu na trening w domu. Dzięki niemu możemy w łatwy i przyjemny sposób poprawić swoją kondycję fizyczną, wzmocnić mięśnie nóg oraz innych partii ciała, a także zredukować tkankę tłuszczową. Taki model to również dobre wyjście dla osób, które zmagają się z bólami stawów i nie mogą uprawiać bardziej wymagających sportów.

Mężczyzna trenujący na trenażerze rowerowym w pokoju

Trenażer treningowy – czym się charakteryzuje?

Alternatywą dla roweru stacjonarnego może być trenażer rowerowy. Jest to urządzenie, które pozwala przekształcić nasz rower w sprzęt stacjonarny. Dzięki temu można go ustawić w dowolnym miejscu naszego domu. Cechą charakterystyczną trenażera jest to, że nie trenujemy na oddzielnym sprzęcie, a na swoim własnym rowerze, którego używamy również na zewnątrz. Daje to możliwość odbycia prawdziwego treningu rowerowego, a nie tylko jego imitacji.

W jaki sposób to działa? Jak już wspomnieliśmy, do trenażera należy wstawić swój własny rower. Jego tylne koło jest unoszone oraz dociskane przez specjalną rolkę, której zadaniem jest stworzenie oporu. Po rozpoczęciu pedałowania koło zaczyna się normalnie obracać, ale nie dotyka podłoża, co sprawia, że pedałujemy w miejscu. W tym miejscu warto dodać, że istnieją również trenażery, do których jazdy nie potrzeba tylnego koła. W ich przypadku urządzenie jest wyposażone w kasetę, na którą zakładamy łańcuch. Pełni ona funkcję koła zamachowego.

Rower stacjonarny czy trenażer – różnice

Główne różnice pomiędzy rowerem stacjonarnym a trenażerem leżą w budowie oraz sposobie działania. Zacznijmy od tego pierwszego. Rower spinningowy nie jest prawdziwym rowerem, a jedynie maszyną, która imituje jazdę na jednośladzie. Tego rodzaju sprzęt pozwala na dowolną regulację generowanego obciążenia, co pozwala dopasować intensywność treningu. Jest to na pewno duży plus i przewaga nad jazdą na klasycznym rowerze.

Trenażer rowerowy ma postać platformy, do której przytwierdza się koło prawdziwego roweru. W ten sposób zamieniamy go w urządzenie stacjonarne, które pozwala nam na przeprowadzenie treningu w domu. Warto wiedzieć, że bardziej zaawansowane sprzęty mogą posiadać dodatkowe wyposażenie w urządzenia pomiarowe. Właściwie jedynym podobieństwem pomiędzy rowerkiem a trenażerem jest możliwość wykonania treningu rowerowego w domu.

Rower stacjonarny – zalety

Wybór pomiędzy jednym a drugim urządzeniem może być ciężki. Aby go dokonać, nie wystarczy tylko znać charakterystyki oraz różnic pomiędzy rowerem stacjonarnym a trenażerem, a mieć również wiedzę na temat zalet i wad każdego z rozwiązań. Na początek przyjrzyjmy się zaletom użytkowania roweru stacjonarnego. Co może potencjalnie przekonać nas do jego zakupu?

1. Duży wybór. Na rynku jest duża dostępność modeli rowerów stacjonarnych. Pozwala to użytkownikowi na łatwe dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb i upodobań. W zależności od tego, czego oczekujemy, możemy zdecydować się na podstawowy rowerek, który pozwoli nam spędzić aktywnie czas lub bardziej zaawansowany sprzęt oferujący specjalistyczne pomiary.

2. Bezpieczny trening dla kości i stawów. Rower stacjonarny to bezpieczny wybór dla osób, które obawiają się przeciążenia kości oraz stawów. Ten rodzaj treningu nie jest dla nich obciążający. Jeśli więc jesteś osobą, która ma problemy z kolanami, biodrami lub plecami, nie musisz się obawiać. Rowerek stwarza możliwość pracy nad kondycją, minimalizując przy tym ryzyko kontuzji.

3. Możliwość regulacji obciążenia. Ogromną zaletą rowerów spinningowych jest opcja dopasowania obciążenia do swoich aktualnych potrzeb oraz możliwości. Pozwala to na świadome podejście do treningu. W momencie, kiedy chcemy zwiększyć stopień trudności, zwiększamy obciążenie, natomiast chcąc nieco odpocząć, zmniejszamy.

4. Funkcje dodatkowe. Wśród dostępnych w sprzedaży rowerków treningowych można znaleźć wiele zaawansowanych modeli posiadających różne dodatkowe funkcje. Są one wyposażone w monitory, które pokazują najważniejsze parametry treningu. Niektóre rowerki stwarzają również możliwość wybrania konkretnego programu treningowego, a także śledzenie swoich postępów, co zwiększa atrakcyjność, a często i intensywność ćwiczeń. A to przekłada się na większe spalanie kalorii.

Kobieta jeżdżąca w pokoju na rowerze stacjonarnym ubrana w strój sportowy

Rower stacjonarny – wady

Nie bez przyczyny mówi się, że każdy medal ma dwie strony. Z dokładnie tą samą prawdą można spotkać się, jeśli chodzi o rowery stacjonarne. Owszem, posiadają one dużo zalet, ale mają także swoje wady, które dla niektórych użytkowników mogą okazać się decydujące. Jakie minusy niesie za sobą zakup roweru spinningowego? Oto kilka najważniejszych naszym zdaniem minusów:

1. Zajmowane miejsce. Zdecydowanie największą wadą rowerów stacjonarnych jest ilość zajmowanego miejsca. Zwłaszcza bardziej zaawansowane modele mogą wymagać większej przestrzeni. Nie każdy dysponuje wystarczającą ilością miejsca, aby ustawić taki sprzęt w domu. Problem jest tym większy, gdy jesteśmy posiadaczami małego mieszkania, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Taki rowerek może poważnie ograniczać swobodę poruszania się po domu.

2. Brak możliwości złożenia. Problem zajmowanego miejsca mogłaby rozwiązać możliwość składania rowerka. Sęk w tym, że większość dostępnych na rynku modeli nie oferuje takiej możliwości. Jedyną opcją pozwalającą na złożenie urządzenia jest rozkręcenie go, a to jest czasochłonne i nie opłaca się go przeprowadzać za każdym razem. Z tego powodu jesteśmy zmuszeni do przechowywania tego typu sprzętu bez możliwości złożenia.

Trenażer rowerowy – zalety

Czas przejść do drugiego z opisywanych urządzeń służących do treningu w domu, czyli trenażera. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na jego zakup, wskazując na wyższość takiego rozwiązania nad rowerem stacjonarnym. Dowiedzmy się więc, jakie argumenty mają zwolennicy trenażerów na poparcie swoich tez. Dlaczego warto postawić akurat na niego?

1. Niewielkie wymiary. Podstawową przewagą trenażera nad rowerkiem stacjonarnym jest jego wielkość. Trenażer to niewielkich rozmiarów uchwyt, w którym możemy umieścić swój rower. Oznacza to, że dużo miejsca zajmuje on jedynie podczas samego treningu. Po jego zakończeniu rower odkładamy na miejsce, a pozostaje nam jedynie niewielkich rozmiarów sprzęt, który łatwo przechowywać. Jest on na tyle mały, że można go schować na przykład pod łóżkiem lub w szafie.

2. Dopasowanie do każdego rodzaju roweru. Trenażer to sprzęt, który pracuje we współpracy z posiadanym przez nas jednośladem. Wśród osób, które jeszcze nie miały z nim styczności, może to generować wątpliwości co do dopasowania. Nie ma tutaj powodów do obaw. Większość trenażerów ma charakter uniwersalny, co oznacza, że można do nich zamontować rowery o różnym rozmiarze i rodzaju. Oznacza to, że nie trzeba inwestować w specjalny rower treningowy.

3. Łatwa obsługa. Wiele osób może się również obawiać, czy będą umieć samodzielnie połączyć rower z trenażerem. Na szczęście taki montaż jest niezwykle prosty i intuicyjny. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga użycia narzędzi. Większość modeli jest wyposażona w mechanizmy szybkiego mocowania, dzięki czemu błyskawicznie można zacząć trening. Oprócz tego podstawowe modele w ogóle nie wymagają kalibracji, co ułatwia zadanie osobom mniej uzdolnionych technicznie.

4. Niska cena. Koszt trenażera jest oczywiście uzależniony od stopnia jego zaawansowania. Profesjonalne modele potrafią być naprawdę drogie, jednak te podstawowe są tańsze niż większość rowerów stacjonarnych. Sprawia to, że jeżeli posiadamy własny rower, wydatek na trenażer staje się bardziej opłacalny niż inwestycja w oddzielne urządzenie, jakim jest rower spinningowy.

Mężczyzna trenujący na trenażerze rowerowym stojącym na macie w pomieszczeniu

Trenażer rowerowy – wady

Kilka słów warto poświęcić również wadom trenażera rowerowego. Pomimo wielu zalet istnieje dużo przeciwników tego typu rozwiązania. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję na temat zakupu, warto również zapoznać się z aspektami, które odciągają uwagę od trenażerów. Jakie potencjalne wady może nieść za sobą to rozwiązanie? Oto najważniejsze z nich:

1. Ograniczone funkcje. Sporym minusem trenażerów jest brak podstawowych funkcji, które oferuje rower stacjonarny. Mowa tutaj głównie o braku zaawansowanych programów treningowych, braku łączności z aplikacjami i urządzeniami zewnętrznymi, a także ograniczonej regulacji oporu. Należy jednak dodać, że ta wada dotyczy oczywiście podstawowych modeli trenażerów. Bardziej zaawansowane modele posiadają większość lub nawet wszystkie wspomniane funkcje.

2. Wymagająca technika jazdy dla osób początkujących. Jazda na trenażerze wymaga utrzymywania równowagi oraz właściwej techniki jazdy. Dla osób, które mają doświadczenia z trenażerami, nie stanowi to problemu. Może być jednak dużym wyzwaniem dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takim urządzeniem. W przeciwieństwie do jazdy na dworze trenażer wymaga przyjęcia specyficznej pozycji oraz opanowania techniki. Na początku może być to zniechęcające.

Rower treningowy czy trenażer – co wybrać?

Nadeszła pora, aby zadać zasadnicze pytanie: trenażer rowerowy czy rower stacjonarny? Odpowiedź zależy oczywiście od nas samych, ale warto tutaj wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Trenażer jest rozwiązaniem bardziej przystępnym cenowo, a na jego korzyść działa również fakt łatwego przechowywania. Wykorzystanie zwykłego roweru sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym treningiem kolarskim.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup bardziej zaawansowanego modelu, możemy liczyć na kontrolę wszystkich parametrów treningowych. Na plus działa również bardzo prosty montaż. Przeciwskazaniem do zakupu trenażera mogą być jednak początkowe problemy z utrzymaniem równowagi. Szczególnie będzie to zauważalne przy chęci rozwinięcia większej prędkości. Jeśli jednak Cię to nie zniechęca, możesz śmiało postawić na trenażer. Trenażer cieszy się także większą popularnością wśród sportowców.

Solidnym argumentem za zdecydowaniem się na rower stacjonarny, są funkcje, które oferuje. Nawet podstawowe modele dają nam możliwość wyboru programu treningowego, który uatrakcyjni jazdę. Nie można również zapominać, że rower spinningowy jest bardziej przyjazny naszym kościom i stawom niż trenażer. Sklepy oferują również duży wybór tego rodzaju urządzeń. Wadą jest jednak duża ilość zajmowanego miejsca oraz wysoka cena. Co więc wybrać? Decyzja należy do Ciebie!

Kobieta trenująca w salonie na rowerze stacjonarnym

Rower spinningowy czy trenażer? Oba urządzenia znajdziesz w ofercie Decathlon!

Zarówno rower stacjonarny, jak i trenażer to urządzenia, które pozwolą nam przeprowadzić trening kolarski w domowym zaciszu. Obydwa w takim samym stopniu mogą przyczynić się do poprawy kondycji oraz zbudowania formy. Niezależnie od tego, który sprzęt wybierzesz, zyskasz zdrowie, i to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą Decathlon, w której znajdziesz zarówno rowery spinningowe, jak i trenażery kolarskie w różnych przedziałach cenowych. Buduj wygodnie formę razem z Decathlon!

Przeczytaj także:

Mężczyzna trenujący na trenażerze rowerowym w domu

Co to jest trenażer? Trening rowerowy w domu

Jakie zalety ma trening na trenażerze rowerowym? Czy warto w niego zainwestować? Dowiedz się, jak urządzenie pomaga utrzymać rowerową formę.

kobieta trenująca na trenażerze rowerowym

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Jaki trenażer rowerowy wybrać? ⭐ Sprawdź urządzenia do wirtualnej jazdy na rowerze w domu ⭐ Wybierz najlepszy trenażer

kobieta w stroju sportowym na rowerze stacjonarnym

Jaki rower stacjonarny wybrać i czy to dobry sposób na odchudzanie?

Rower stacjonarny to świetny sprzęt treningowy, który może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę kondycji. Podpowiadamy jaki wybrać

kobieta w legginsach i staniku sportowym stojąca przed rowerkiem stacjonarnym

Rower stacjonarny czy eliptyczny - który wybrać?

Rower stacjonarny, czy eliptyczny? Który wybrać, by szybko spalić tkankę tłuszczową podczas treningu cardio? Sprawdźmy zalety obu urządzeń.

Jak wybrać rower stacjonarny? Jaki będzie najlepszy?

Jak wybrać rower stacjonarny? Jaki będzie najlepszy?

Planujesz zakup rowerka stacjonarnego? Sprawdź, jak go wybrać, dopasowując rower do swoich potrzeb. Rower treningowy do domu to dobra opcja.