Ćwiczenia na wytrzymałość mięśniową i przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej
Poniżej znajdziesz przykłady ćwiczeń wytrzymałościowych i odchudzających, które pomogą Ci poprawić kondycję i wytrzymałość mięśniową. Nie wymagają stosowania żadnego sprzętu i można je wykonać w domu, kiedy tylko masz wolną chwilę. W przypadku osób początkujących dobrze jest przez pierwszy miesiąc ograniczyć ćwiczenia od 2 do 3 razy w tygodniu, w dni nienastępujące po sobie, aby powoli wytrenować mięśnie i stopniowo poprawiać naszą kondycję.
Zwróć szczególną uwagę na wskazówki pod każdym ćwiczeniem, aby wykonywać ruchy we właściwy sposób.
1. Deska
Zacznij w pozycji klęczącej na czworakach, a następnie połóż przedramiona na ziemi. Wyprostuj po kolei nogi, opierając ciężar na palcach stóp, aż znajdą się w linii prostej, ciągnącej się od głowy do pięt. Cały czas utrzymuj kręgosłup w pozycji neutralnej. Zaangażuj mięśnie brzucha, aby podeprzeć dolną część pleców, i wyobraź sobie, że unosisz klatkę piersiową z dala od łokci, ale bez zaokrąglenia kręgosłupa. Wytrzymaj maksymalny czas, jaki potrafisz (celuj w odstępach od 30 do 45 sekund), a następnie rozluźnij się. W ten sposób kończy się jedno powtórzenie. Jeśli czujesz, że tracisz siłę (biodra opadają nisko lub pośladki zaczynają się unosić), to dobry czas na odpoczynek przed wykonaniem kolejnego ćwiczenia.
2. Przysiady z masą własnego ciała
Zacznij od stania prosto ze stopami rozstawionymi w pozycji nieco szerszej niż szerokość barków, z palcami stóp skierowanymi prosto do przodu. Zegnij nogi, aż pośladki osiągną wysokość kolan. Twoje uda powinny być prawie równoległe do podłogi, a kolana powinny znajdować się nad palcami stóp. Wyprostuj się, napinając pośladki w drodze do góry.
Wykonaj 2–4 serie po 25 powtórzeń. Dostosuj tę liczbę powtórzeń, jeśli czujesz, że możesz zrobić więcej na końcu każdego zestawu.
Utrzymuj prawidłową postawę, trzymając głowę do góry, klatkę piersiową uniesioną i ramiona do tyłu. Nie pozwól, aby tułów stał się równoległy do podłoża. Wypróbuj odmianę tego tradycyjnego przysiadu, poszerzając swoją postawę i kierując palce u stóp na zewnątrz. Ten rodzaj aktywności obciąża mocniej wewnętrzną stronę twoich ud.
3. Wykroki w marszu
Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Prawą nogą zrób duży krok do przodu, a następnie opuść ciało tak, aby tylne kolano dotykało lub było blisko podłoża. Popchnij ciało do przodu przez przednią stopę i stań w pozycji wyjściowej. Powtórz ten sam ruch lewą nogą.
Wykonaj 2–4 serie po 30 wykroków (po 15 na każdą nogę w serii).
Podczas wykonywania tej czynności staraj się utrzymywać cały tułów w pozycji pionowej. Gdy opuszczasz ciało, kolano prowadzące powinno znajdować się w linii wyprostowanej stopy, a ramiona powinny znajdować się za tylną linią stóp.
4. Pompki
Rozpocznij w pozycji pełnej deski z dłońmi rozstawionymi na szerokość barków i ustawionymi bezpośrednio pod barkami. Podtrzymuj ciało palcami stóp i rękami (nie przedramionami jak w przypadku deski, która jest opisana powyżej). Utrzymuj kręgosłup w pozycji neutralnej i staraj się nie zginać bioder.
Opuść się, zginając łokcie pod kątem 45 stopni, kierując klatkę piersiową na ziemię.
Odepchnij się dłońmi i podnieś ciało z powrotem do pozycji deski.
Wykonaj 5 serii po 15 powtórzeń (dostosuj w razie potrzeby).
5. Brzuszki
Zacznij od leżenia płasko na plecach, ze zgiętymi nogami i stopami płasko na ziemi. Połóż ręce lekko za głową, aby podeprzeć szyję, z łokciami na boki.
Zaangażuj mięśnie brzucha i zwiń tułów, unosząc górną część pleców i ramiona z ziemi. Wyciągnij łokcie na boki, zamiast zawijać je wokół głowy. Oprzyj się pokusie użycia rozpędu – używaj mięśni, aby podnieść swoje ciało. Zachowaj przestrzeń wielkości piłki golfowej między brodą a klatką piersiową.
Prowadź swoje ciało w dół kontrolowanym ruchem (bez rozpędu), aby zmaksymalizować wykorzystanie mięśni.
Wykonaj 5 serii po 25 powtórzeń.