Muchówka - jaka wędka muchowa dla początkującego będzie najlepsza
Wędka do łowienia na muchę nazywana jest potocznie muchówką. Dostępna jest w dwóch wariantach:
- wędzisko jednoręczne, które cechują się długością od 1,5 metra do 3,5 metra,
- wędzisko dwuręczne, którego długość mieści się w przedziale od 3,5 metra do nawet 6 metrów.
Od wędzisk do innej techniki łowienia, wędka muchowa różni się głównie charakterystyką ugięcia. Środkowa część kija jest bowiem bardziej elastyczna. Muchówka ma także mniejsze przelotki, a miejsce na kołowrotek znajduje się poniżej rękojeści, czyli na samiutkim końcu wędziska. Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Wędkarskiego stworzyło specjalną skalę, według której klasyfikowane są wędki do łowienia na muchę. Wędki opisywane są więc przy pomocy klas AFTM. System nadaje im liczbę, mieszczącą się w przedziale od 1 do 12 (podobnie jak robi to w przypadku sznura), przy czym:
- klasa 1 i 2 oznacza wędki o najniższej wadze,
- wędki w klasie 3 i 4 dedykowane są łowieniu na tak zwaną suchą muchę,
- kije w klasie 5 lub 6 stanowią rozwiązanie najbardziej uniwersalne,
- klasa 7 i 8 to wędka służąca do połowu szczupaka oraz troci,
- kije w klasach mieszczących się w przedziale od 9 do 12 to wędki przeznaczone do łowienia troci oraz łososi. Cechują się wysoką wagą i bardzo dużą wytrzymałością na przeciążenia.
Na muchę można łowić właściwie każdą wędką muchową. Zarówno miękką jak i twardą. Te pierwsze gwarantują rzuty na duże odległości, nawet przy małym doświadczeniu. Te drugie natomiast stosowane są przez doświadczonych wędkarzy do łowienia z lepszą techniką.
Jaka wędka muchowa dla początkującego będzie więc najlepsza? Dla mało i średnio doświadczonych wędkarzy najbardziej nada się model wędki w klasie 5 albo 6. Jest ona przeznaczona do łowienia ryb różnych gatunków, na przykład: pstrąga, klenia, jazia czy lipienia, a więc stanowi bardzo uniwersalne rozwiązanie. Szczególnie polecamy wędki marki Caperlan, ponieważ są one idealnym kompromisem pomiędzy jakością, wytrzymałością i ceną.