mężczyźni trzymający pojemniki z przynętami do wędkarstwa muchowego

Wędkarstwo muchowe - jaka wędka muchowa dla początkującego wędkarza będzie najlepsza

Wędkarstwo muchowe to najbardziej dynamiczny rodzaj połowu. Na muchę można łowić m.in. pstrągi i szczupaki. Sprawdź, jak wybrać sprzęt i wędkę.

Wędkarstwo muchowe to metoda łowienia, która skupia wokół siebie coraz większą liczbę wędkarzy. Nic dziwnego, w końcu jest to zdecydowanie najbardziej dynamiczny sposób łowienia ryb. Jeśli interesuje Cię połów na muszkę, ale nie wiesz, jaka wędka muchowa dla początkującego będzie najlepsza, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

czym cechuje się wędkarstwo muchowe,
jak wybrać pierwszą wędkę muchową,
jak dopasować kołowrotek do łowienia tym sposobem,
jakie linki będą najlepsze w przypadku połowu na muchę,
na jakie rodzaje dzieli się ten typ przynęty,
czy warto nabyć gotowy zestaw wędkarski.

Wędkarstwo muchowe - czym charakteryzuje się ten sposób wędkowania

Wędkarstwo muchowe to najbardziej dynamiczny sposób wędkowania. Ryby łowi się w tym przypadku techniką, która zakłada wykorzystywanie metod sztucznych, czyli tak zwanej muchy. Muszkarz, jak nazywa się wędkarza muszkowego, zaopatrzony musi być w odpowiedni sprzęt. W jego skład wchodzi wędka, kołowrotek, linka oraz przynęta. Jeśli zastanawiasz się, jaka wędka muchowa dla początkującego będzie najskuteczniejsza i jakie akcesoria są niezbędne do tej techniki łowienia, spieszymy z pomocą. Przede wszystkim, sprzęt wędkarski do łowienia na muchę musi być wytrzymały, lekki i dopasowany do łowiska. O tym, czym charakteryzować powinny się poszczególne elementy wyposażenia, przeczytasz w dalszej części poradnika.

Muchówka - jaka wędka muchowa dla początkującego będzie najlepsza

Wędka do łowienia na muchę nazywana jest potocznie muchówką. Dostępna jest w dwóch wariantach:

- wędzisko jednoręczne, które cechują się długością od 1,5 metra do 3,5 metra,

- wędzisko dwuręczne, którego długość mieści się w przedziale od 3,5 metra do nawet 6 metrów.

Od wędzisk do innej techniki łowienia, wędka muchowa różni się głównie charakterystyką ugięcia. Środkowa część kija jest bowiem bardziej elastyczna. Muchówka ma także mniejsze przelotki, a miejsce na kołowrotek znajduje się poniżej rękojeści, czyli na samiutkim końcu wędziska. Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Wędkarskiego stworzyło specjalną skalę, według której klasyfikowane są wędki do łowienia na muchę. Wędki opisywane są więc przy pomocy klas AFTM. System nadaje im liczbę, mieszczącą się w przedziale od 1 do 12 (podobnie jak robi to w przypadku sznura), przy czym:

- klasa 1 i 2 oznacza wędki o najniższej wadze,

- wędki w klasie 3 i 4 dedykowane są łowieniu na tak zwaną suchą muchę,

- kije w klasie 5 lub 6 stanowią rozwiązanie najbardziej uniwersalne,

- klasa 7 i 8 to wędka służąca do połowu szczupaka oraz troci,

- kije w klasach mieszczących się w przedziale od 9 do 12 to wędki przeznaczone do łowienia troci oraz łososi. Cechują się wysoką wagą i bardzo dużą wytrzymałością na przeciążenia.

Na muchę można łowić właściwie każdą wędką muchową. Zarówno miękką jak i twardą. Te pierwsze gwarantują rzuty na duże odległości, nawet przy małym doświadczeniu. Te drugie natomiast stosowane są przez doświadczonych wędkarzy do łowienia z lepszą techniką.

Jaka wędka muchowa dla początkującego będzie więc najlepsza? Dla mało i średnio doświadczonych wędkarzy najbardziej nada się model wędki w klasie 5 albo 6. Jest ona przeznaczona do łowienia ryb różnych gatunków, na przykład: pstrąga, klenia, jazia czy lipienia, a więc stanowi bardzo uniwersalne rozwiązanie. Szczególnie polecamy wędki marki Caperlan, ponieważ są one idealnym kompromisem pomiędzy jakością, wytrzymałością i ceną.

mężczyzna zarzucający wędkę do wędkarstwa muchowego

Kołowrotek - jak dopasować ten element wyposażenia do potrzeb wędkarza

Dobry kołowrotek musi mieć ruchomą szpulę oraz oś poprzeczną w stosunku do osi długiej wędziska. Gwarancją sukcesu są: wysoka jakość wykonania, prosta konstrukcja i odpowiednie wyważenie szpuli. Kołowrotki do muchówek nie posiadają zazwyczaj przekładni, ale wyposażone są w hamulce zapadkowe lub hamulce cierne. Szpule są w tym sprzęcie wymienne. Podobnie do wędek i linek, także kołowrotki są odpowiednio klasyfikowane. Dzięki temu, nawinąć można na nie dokładnie taką linkę, jaką się powinno.

Linki - jakie sznury wchodzą w skład zestawu do wędkarstwa muchowego

Aby skutecznie łowić na muchę, należy zaopatrzyć się w określony rodzaj linek muchowych. Należą do nich:

sznur lekki pływający (F),

linka pływająca (SF),

linka tonąca (S),

linka pośrednia
(I).

Większość wędkarzy o dużym doświadczeniu, poleca model oznaczony jako DT 4F oraz WF 4F. Oznaczenie 4F określa w tym przypadku fakt, że linka jest pływająca i cechuje się określonym ciężarem. Oznaczenie DT to synonim tego, że linka należy do grupy obustronnie konicznych, czyli że z obu końców zwęża się w symetrycznie. Oznaczenie WF świadczy natomiast o tym, że linka jest jednostronnie przeciążona, czyli aby nawijać ją na kołowrotek, należy robić to od jej cieńszego końca. Głowica linki jest w tym przypadku 9-metrowa.

mężczyzna z przynętami do wędkarstwa muchowego

Mucha, streamer, nimfa - jaka przynęta sprawdzi się w metodzie muchowej

Muchy wędkarskie to rodzaj przynęty, która wyglądem przypomina zwierzęta, zwłaszcza owady. Dzielą się one następująco:

- muchy suche,
- mokre muchy,
- nimfy,
- streamery,
- poppery i slidery,
- muchy morskie,
- muchy łososiowe i trociowe,
- muchy szczupakowe,
- muchy okoniowe,
- muchy specjalne.

Zestaw muchowy - czy warto korzystać z gotowych zestawów wędkarskich

Jeśli po naszych podpowiedziach nadal nie wiesz, jaka wędka muchowa dla początkującego będzie najlepsza, skorzystaj z gotowych zestawów do łowienia ryb na muchę. Polecamy komplety marki Caperlan, ponieważ cechują się one świetnym stosunkiem ceny do jakości. Zalecamy wybrać sprzęt przystosowany do łowiska. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa produktowego. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że sprzęt będzie dostosowany do wymogów osób, które dopiero uczą się łowić taką techniką.

Wędki, przynęty i wyposażenie wędkarskie znajdziesz w sklepach Decathlon i na stronie decathlon.pl.

Przeczytaj także

mężczyźni z wędkami łowiący ryby nad wodą

Wędkarstwo spinningowe - co to jest, jak zacząć?

Wędkarstwo spinningowe ⭐ Sprawdź na czym polega i w jaki sposób zacząć ⭐ Zobacz jaki sprzęt będzie Ci potrzebny ☛ Dowiedz się więcej

Zarzucona wędka z kołowrotkiem i żyłką

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Metoda feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest wariacją łowienia z koszyczkiem zanętowym, w której nęcimy punktowo. Sprawdź wszystko na jej temat!

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych trzymający wędkę

Zestaw dla początkującego wędkarza - jak dobrać sprzęt wędkarski

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem? Sprawdź jak dobrać sprzęt wędkarski i wędkę oraz jak skompletować swój zestaw dla początkującego.