kobieta i mężczyzna trzymający węzły w linach wspianczkowych

Węzły wspinaczkowe — kluczka, prusik i inne rodzaje węzłów

Znajomość węzłów wspinaczkowych i tego, jak je wiązać to jedna z najważniejszych umiejętności każdego wspinacza. Oto rodzaje węzłów wspinaczkowych i i

Wspinaczka to hobby, którego może być naprawdę ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Doceniają ją szczególnie osoby, które uwielbiają podwyższony poziom adrenaliny i poszukują sposobów na jej dostarczenie. Nawet w trakcie wspinaczki nie powinniśmy jednak zapominać o dobrym bezpieczeństwie, którą zapewniają nam liny asekuracyjne. Aby jednak mogły działać prawidłowo, konieczne są dobrze zawiązane węzły wspinaczkowe. Co do nich zaliczamy i jak je tworzyć?

Czym są węzły wspinaczkowe?

Mówiąc w dość dużym skrócie węzły wspinaczkowe to takie, które wymyślono z przeznaczeniem do wspinaczki lub to właśnie w niej znalazły one swoje zastosowanie i gdzie są skuteczne, zapewniając bezpieczeństwo wspinaczom. Służą one do różnych styli oraz elementów wspinaczki, przez co istnieje naprawdę duża ich różnorodność , a nauczenie się wszystkich potrafi być dość czasochłonne. 

Zastosowanie węzłów wspinaczkowych

Węzły wspinaczkowe z racji na to, jak wiele jest ich rodzajów, posiadają całą masę zastosowań. Na przykład podstawowy węzeł, który powinien być znany każdemu wspinaczowi, czyli tak zwana podstawowa ósemka służy do połączenia naszej liny z uprzężą. 

Węzły służą też jednak na przykład do łączenia ze sobą dwóch lin, autoasekuracji, blokowania liny. Są również stosowane do czynności ratowniczych i transportowych. Najważniejsze jest, by ruszając w góry potrafić zawiązać różne węzły tak, by poradzić sobie samodzielnie w każdej sytuacji. W ten sposób dbamy po prostu o swe bezpieczeństwo na skałach. Wszystkie posiadają też swoje wady i zalety, które decydują o ich użyteczności.

To, co wpływa na ich użyteczność, to na przykład to, czy można zawiązać rep lub linę, korzystając z jednej ręki, gdyż druga konieczna będzie do zachowania odpowiedniej asekuracji. Przy ocenianiu przydatności bierze się pod uwagę również to, jak węzeł radzi sobie pod obciążeniem. 

mężczyzna trzymający linę wspinaczkową

Rodzaje węzłów wspinaczkowych — wyblinka, kluczka, podwójna ósemka i wiele więcej

Pora przedstawić większość odmian węzłów wspinaczkowych. Różnią się one zastosowaniami, tym jak się je wiąże, czy też wpływem na wytrzymałość liny, a także na to, jak łatwo będzie je rozwiązać. 

Podwójna ósemka

Nie sposób rozpocząć od innego węzła niż podwójna ósemka. Jest to absolutna podstawa każdego wspinacza i jeśli wybieramy się na wypady w góry, by wspinać się po ich zboczach, to bez umiejętności zawiązania podwójnej ósemki będzie nam niezwykle trudno. 

Aby zrobić ten węzeł, wpierw trzeba zawiązać pojedynczą ósemkę, a następnie złapać koniec liny i przewlec ją przez górne oraz dolne kolucho uprzęży. Wtedy wystarczy podążać wzdłuż śladu wcześniej zawiązanej ósemki, by szybko otrzymać ósemkę podwójną, czyli podstawowy do łączenia liny, z którą się wspinamy do uprzęży. 

Wyblinka

Wyblinka jest węzłem odpowiadającym za autoasekurację. Korzystamy z niego na przykład, gdy zajmujemy się asekuracją partnera, czy też po skończeniu wyciągu. Stosuje się go również w żeglarstwie. 

Co ważne, wyblinkę niezwykle łatwo zawiązać. Wystarczy bowiem uformować z kawałka liny dwie małe pętle o tej samej średnicy, nałożyć je na siebie tak  by jedno zachodziło na drugie. Cały węzeł zabezpieczamy, wpinając w obie pętle karabinek. Następnie trzeba jeszcze mocno zasinąć go, by mieć pewność, że się nie rozwiąże. 

Mówiąc o nim warto też wspomnieć o półwyblince. Nie jest ona naturalnie wiązana dokładnie tak samo, jak wyblinka. Różni się ona tym, że spotkamy w niej tylko jedno oczko zamiast dwóch. Z półwyblinki również korzysta się jednak do asekuracji i również w stworzoną pętlę trzeba wpiąć na przykład karabinek HMS. Oczywiście półwyblinka nie jest tak wytrzymała, jak pełna wyblinka. 

Kluczka

Ten węzeł to świetny przykład tego, że nauka wiązania nie jest ani trochę trudna. Kluczka bowiem powstaje po złożeniu dwóch końcówek liny. Następnie przechodzimy na jej koniec, gdzie lina zakręca, tworzymy oczko, przez które przekładamy i mocno ciągniemy za końcówkę liny, by stworzyć wytrzymały węzeł. Kluczka bardzo często jest nawet dostępna w formie gotowych pętelek, które jeszcze bardziej oszczędzają nam czas, lecz nawet od zera zawiązanie tego węzła jest wprost banalne.

Węzeł zderzakowy

Jest to jeden z najważniejszych węzłów wspinaczkowych. Służy on bowiem do wiązania ze sobą dwóch kawałków repsznura lub liny. Pojedynczy węzeł zderzakowy polega na stworzeniu podwójnego oplotu końcówki liny i mocnym jej zaciągnięciu. 

Gdy potrzebny jest nam węzeł bardzo pewny, to możemy zdecydować się na to, by zawiązać węzeł podwójny zderzakowy. Jest on niezwykle solidny, lecz przez to, jak mocno zaciska się węzeł podwójny zderzakowy, późniejsze rozwiązanie go potrafi być bardzo problematyczne. 

Węzeł flagowy

Ten węzeł nie należy do najważniejszych, lecz zdecydowanie znajomość go może być przydatna. To, do czego przydaje się najbardziej to zablokowanie liny, która wychodzi z przyrządu służącego do asekuracji lub przyrządu zjazdowego. Z jego pomocą zabezpieczamy więc swój zjazd. Przy wiązaniu warto pamiętać o zabezpieczeniu z pomocą na przykład karabinka. Dzięki temu mamy pewność, że węzeł flagowy przypadkiem się nie rozwiąże. 

Prusik

Nazwany imieniem swojego wynalazcy prusik to węzeł dość ważny i popularny. Służy on do podchodzenia na linie z pomocą techniki określanej jako prusikowanie lub do zjazdów. Aby go zawiązać, będziemy korzystać z repsznura, który obwiązujemy wokół liny głównej. Całość można wykonać co ważne jedną ręką. Zawiązany prusik można ponadto swobodnie przesuwać po powierzchni liny, o ile nie jest on obciążony, dzięki czemu regulowanie swojej pozycji jest dość proste. 

Węzeł skrajny tatrzański (ratowniczy)

Ten węzeł znany jest pod dwiema nazwami. W żeglarstwie nazywa się go ratowniczym, lecz wspinacze korzystają z nazwy węzłem skrajnym tatrzańskim. Świetnie sprawdza się jako mocowanie do punktów kotwiczących i pełni po prostu rolę kolucha znajdującego się na końcu liny. W jego wypadku występuje jednak tendencja do samodzielnego rozwiązywania się, jeśli węzeł nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Jest też zaleta, gdyż ten węzeł jest łatwy do odblokowania pod obciążeniem.

Inne węzły

Tak w zasadzie węzłów jest znacznie więcej. Są różne blokery, które przydają się w sytuacjach ratowniczych, czy też do zjazdów. Należą one do grupy węzłów zaciskowych, podobnie jak na przykład prusik, z którego korzystamy przy tak zwanym prusikowaniu. 

Jak nauczyć się tworzenia węzłów używanych we wspinaczce?

Jest tylko jeden sposób, by nauczyć się skutecznie wiązania węzłów wspinaczkowych. Jest nim regularna praktyka. Najgorsze miejsce na naukę to ścianka wspinaczkowa. Najlepiej po prostu wyposażyć się w liny lub repsznury, które będziemy wykorzystywać głównie do nauki w domu i regularnie ćwiczyć poszczególne węzły. Co ciekawe do wiązania niektórych z nich przyda się nam taśma. Przykładem jest węzeł równoległy taśmowy, który

Gdy chcemy z kolei nauczyć się nowego, to pomocne okażą się poradniki dostępne w internecie, gdzie widząc na własne oczy, jak ktoś inny wiąże węzeł, którego my jeszcze nie potrafimy.

Pomocne mogą się też okazać kursy wspinaczkowe. W ich trakcie doświadczeni instruktorzy wspinaczki przekazują bowiem najważniejszą wiedzę techniczną dotyczącą tego sportu i uczą też wiązania , gdyż jest to integralna część bezpiecznej wspinaczki w warunkach górskich. Poprawność zawiązania to podstawa, gdy zależy nam na bezpieczeństwie.

mężczyzna i kobieta wiążący liny wspinaczkowe

Zobacz także

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie

kobieta wspinająca się po skale

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy jak dobrać sprzęt.

Uprzęż wspinaczkowa to obowiązkowy element wyposażenia podczas wymagających górskich wypraw. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?

Sonda lawinowa - jak działa i jakie są inne elementy lawinowego ABC??

Sonda lawinowa - jak działa i jakie są inne elementy lawinowego ABC??

Sonda lawinowa to jeden z elementów tak zwanego lawinowego ABC. Dzięki niemu w razie lawiny śnieżnej mamy większe szanse, by przeżyć. Jak działa sonda