mężczyzna biegnący w kamizelce do biegania przez las

Zalety biegania po lesie - dlaczego warto biegać w lesie?

Sprawdź dlaczego warto postawić na bieganie po lesie! Dowiedz się, dlaczego bieganie w lesie to wspaniały trening nawet dla początkującego biegacza.

Las to miejsce, które zapewnia naprawdę wysoką jakość odpoczynku zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Bieganie po lesie to wspaniała aktywność fizyczna, która posiada ogromną ilość zalet i niezwykle małą ilość wad. Jeśli uwielbiasz kontakt z naturą i chcesz cieszyć się nią także podczas treningu biegowego, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jakie są najważniejsze zalety biegania w lesie, jakie są zagrożenia wynikające z przebywania na terenach leśnych, czy warto inwestować w dedykowane treningom trailowym buty i jak najlepiej przygotować się do biegania, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.

Bieganie po lesie – wybierz miękką nawierzchnię zamiast twardego asfaltu

Ścieżki, po których biega się są zdecydowanie bardziej miękkie niż chodniki i asfaltowe ulice. Dzięki temu wyższy jest poziom amortyzacji, za co podziękują Ci później Twoje stawy. Biegacze, którzy decydują się na treningi na miękkim podłożu, zdecydowanie rzadziej narzekają na kontuzje i urazy wynikające z obciążeń, na które narażona są ich stawy, zwłaszcza kolanowe i biodrowe. Bieganie po lesie to także rewelacyjny masaż dla stóp. Wszelkie nierówności terenu a także leżące na ziemi gałązki, igliwie czy szyszki masują podeszwy stóp i działają pozytywnie na percepcję. Jeżeli więc dbasz o swój kręgosłup, kolana, biodra i kostki, w miarę możliwości zawsze wybieraj bieganie po leśnych ścieżkach zamiast treningów na asfalcie lub co gorsza na betonie.

Bieganie w terenie – postaw na połączenie czystego powietrza i pięknych widoków

Zanieczyszczone powietrze jest niestety w naszym kraju niemalże normą. Mieszkańcy miast i wsi często narzekają na złą jakość powietrza, zwłaszcza późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Dzieje się tak za sprawą spalania w piecach niskiej jakości węgla oraz innego rodzaju opału. Trening biegowy po miejscach otoczonych drzewami w większości gwarantuje możliwość oddychania pełną piersią, bez nieprzyjemnych skutków. Bieganie w takim miejscu zapewnia dostęp do najczystszego powietrza. Niezbyt często zdarza się bowiem znaleźć wśród takich terenów kopcące niezdrowym dymem domy. A jako, że drzewa działają jak naturalne filtry powietrza, większość zalesionych obszarów cechuje się niskim poziomem pyłów zawieszonych w powietrzu. Poza tym, otaczające biegacza piękno natury pozytywnie wpływa na jego nastrój. Pomaga ukoić nerwy, odpocząć i wyluzować się. Dlatego, jeśli chcesz się wybiegać i napawać majestatyczną naturą, zakładaj sportowe ubranie i trailowe buty i ruszaj na trening do pobliskiego lasu lub parku.

kobieta w stroju do biegania biegnąca w terenie

Trening w upalny dzień – biegaj w lesie, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort

Biegacze, którym zdarzyło się już trenować w upalne dni, wiedzą jak trudne jest pokonywanie kolejnych kilometrów, gdy z nieba leje się żar. Większość osób narzeka wtedy na niższe tempo biegu, problemy z oddechem, pokonaniem wyznaczonego kilometrażu i słabszą wydolność. Trenowanie w upały może również stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia biegacza. Przegrzanie, udar cieplny, odwodnienie, zasłabnięcie to tylko niektóre z nich. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, lepiej wybrać się na bieganie po lesie niż na bieganie po asfalcie. Polskie lasy oferują zbawienny cień i lekki chłód, zwłaszcza o poranku. A jako, że drzewa i pozostałe rośliny produkują tlen, powietrze jest lepsze jakościowo i świeższe niż na terenach ulicznych i ogólnie rzecz ujmując, miejskich. Taka przebieżka to świetny sposób na uniknięcie nieprzyjemnych skutków upałów, które na otwartych terenach, pokrytych betonem i asfaltem, są nieodłącznym elementem treningu. W upalne dni warto postawić na truchtanie na łonie natury niż na nagrzane słońcem ulice.

Trail running – biegaj po ścieżkach leśnych, wzmocnij mięśnie, popraw szybkość i technikę biegu

Wybierasz się na bieganie po leśnych drogach, ponieważ właśnie starasz się o swoją nową życiówkę? A może planujesz zgubić parę nadprogramowych kilogramów? Czy po prostu poszukujesz urozmaicenia dla codziennych treningów? Bez względu na to, jaka jest Twoja odpowiedź na to pytanie, do dreptania po zadrzewionych terenach zachęcamy każdego biegacza. Bieganie po lesie daje o wiele więcej niż trening na mieście. Pomaga wzmocnić masę mięśniową, spalić więcej kalorii i podnieść poziom wydolności lepiej niż trenowanie na terenach miejskich. Nierówności, które spotkać można, liczne podbiegi i przeszkody pochodzenia naturalnego sprawiają, że każdy trening to wyzwanie dla Twojego organizmu. Nogi, brzuch i plecy muszą ćwiczyć intensywniej, aby zapewnić Ci lepszą stabilizację. Płuca i serce muszą pracować wydajniej, ponieważ miękkie podłoże sprawia, że stopy zapadają się w nim, co z kolei wymaga włożenia w każdy krok większej ilości siły. Dzięki temu biegi trailowe pozwalają na bardziej efektywne trenowanie zarówno siły biegowej jak i szybkości, zwinności, koordynacji ruchowej i wytrzymałości. Rewelacyjnie sprawdzają się zarówno wśród zaawansowanych jak i początkujących biegaczy. Dlatego bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem trailowym, czy masz już w tej dziedzinie doświadczenie, gdy tylko masz taką możliwość, ruszaj do lasu!

buty do biegania w terenie

Obuwie biegowe – sprawdź, dlaczego warto mieć specjalne buty do biegania po lesie

Większość biegaczy, która nie ma jeszcze doświadczenia w biegach trailowych, decyduje się na trenowanie w standardowych butach do biegania. Każdy regularnie ćwiczący człowiek ma już bowiem w swojej szafie jakąś odzież sportową i dedykowane bieganiu obuwie. Jeśli i ty należysz do takich osób i zastanawiasz się czy warto kupić buty trailowe do biegania, spieszymy z odpowiedzią. Tak, warto mieć specjalistyczne buty do biegania po terenach trailowych. Dlaczego? Ponieważ nawierzchnia, którą można tam spotkać znacząco różni się od tej, która występuje na terenach miejskich.

Czym więc powinny cechować się buty trailowe? Przede wszystkim konstrukcją bieżnika. Czym różni się ona w modelach trailowych od tej w modelach dedykowanych bieganiu po asfalcie? Zapewnia zdecydowanie większą przyczepność. Zbudowana jest bowiem tak, żeby sprawdzała się zarówno na piachu jak i na błocie. Ponadto, buty trailowe powinny charakteryzować się większą sztywnością podeszwy. Ostre kamienie, wystające ponad ziemię korzenie drzew, leżące na ścieżce gałęzie, szyszki i inne naturalne przeszkody są bardziej odczuwalne, gdy na nogach ma się klasyczne obuwie do biegania po chodniku. Z tego też powodu, warto wybrać buty, które wyposażone są w gumowy otok, który pokrywa czubki obuwia. Zadaniem otoku jest ochrona palców biegacza przed wspomnianymi wyżej elementami. Dobrej jakości obuwie trailowe cechuje się także bardziej wytrzymałym na uszkodzenia materiałem. Cholewka w modelach miejskich może być wykonana z cienkiej siateczki. Modele trailowe powinny mieć cholewki zrobione z materiału, który zapewni im większą wytrzymałość. Oczywiście, zwykłe obuwie biegowe również będzie odpowiednie podczas biegania po trasach piaszczystych i błotnistych, jednak specjalistyczne buty trailowe podniosą jakość biegu w sposób odczuwalny dla użytkownika.

Wady trenowania w lesie – zagrożenia wynikające z przebywania na terenach leśnych

O ile znalezienie wad w trenowaniu biegów ulicznych jest proste, o tyle szukanie zagrożeń w treningach przeprowadzanych na szlakach turystycznych jest zdecydowanie trudniejsze. Takie treningi niepodważalnie charakteryzują się przewagą korzyści, o ile biegacz zastosuje się do zasad bezpieczeństwa, o których przeczytać możesz w dalszej części poradnika. W tej postaramy się przybliżyć Ci problemy, które może napotkać biegacz trailowy.

Pierwszą, najszybciej przychodzącą do głowy przeszkodą jest ryzyko zgubienia się na obszernych terenach lasu. Wszystkie drzewa i ścieżki są do siebie niezwykle podobne, dlatego łatwo o pomyłkę, która skutkować może zmianami w planowanej wcześniej trasie. Kolejnym zagrożeniem są wszelkie przeszkody pochodzenia naturalnego, o których pisaliśmy wcześniej. Biegając po ścieżce można zahaczyć nogą o wystający korzeń i stracić równowagę. Wtedy łatwo o uraz lub kontuzję, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre, trailowe buty. Po powrocie z treningu należy obejrzeć całe ciało pod kątem wyłapania ewentualnych kleszczy. Niestety lubią one czyhać w trawach, otaczających ścieżki, po których poruszają się trailowi biegacze. Zanim więc wybierzesz się na bieganie po lesie, przeczytaj poniższy akapit. Dowiesz się z niego, co zrobić, aby trening był bezpieczny.

Przygotowanie do treningu na leśnych ścieżkach – na co zwrócić uwagę

Zanim rozpoczniesz trening, zaplanuj trasę biegową. W internecie dostępne są mapy, które uwzględniają ścieżki leśne, dlatego możesz zrobić to bardzo dokładnie. Powiadom rodzinę lub znajomych o tym, gdzie się wybierasz i o której godzinie zamierzasz wrócić. W razie czego, będą oni mogli zgłosić Twoje zaginięcie. Pamiętaj o tym, by zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą i telefon z naładowaną maksymalnie baterią. Obecnie nawet w lesie bez problemu złapać można zasięg, więc w razie czego będziesz mieć możliwość zadzwonienia po pomoc lub sprawdzenia mapy online. Jeżeli wybierasz się na dłuższy trening, zabierz ze sobą folię NRC. Oddalając się od skupisk ludzkich, warto zadbać o tego typu zabezpieczenie. W razie czego można otulić się folią jak kocem, co zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Można też zastosować ją w roli nieprzemakalnego worka w razie deszczu i dzięki temu uniknąć przemoczenia. I pamiętaj, w razie jakichkolwiek problemów, nie panikuj. Odetchnij głęboko i spokojnie zastanów się co robić.

Dlaczego warto biegać w lesie?

Bieganie po lesie jest wspaniałą aktywnością fizyczną, która pozwala zwiększyć efektywność treningów. Świetnie sprawdza się w ćwiczeniu siły, szybkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej. Poprawia nastrój, wspiera pracę układu krwionośnego, oddechowego i kostno-szkieletowego. Rewelacyjnie działa zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną biegacza. Dlatego, jeśli rozważasz trenowanie na terenach leśnych, przygotuj się do biegu i ruszaj śmiało!

Czytaj więcej

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.

kobieta w stroju sportowym uprawia jogging

Jakie buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu | Decablog

Wybierz swoje buty do biegania w terenie i ciesz się radością z biegania w lesie. Wejdź i poznaj nasze TOPowe propozycje na Decablog!

kobieta z plecakiem w legginsach biega w górach

Bieganie po górach – jak zacząć trenować do biegów górskich?

Chcesz spróbować biegania w górach? Sprawdź porady dotyczące tego, jak zacząć biegać po górach, jak przygotować się do pierwszego biegu górskiego.