Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego 

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Jednym z najpopularniejszych sportów indywidualnych jest tenis ziemny. Gra w niego bardzo wiele osób – zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Aby wiedzieć, jak się gra w tenisa, należy poznać jego reguły. Poznaj zasady serwisu w tenisie ziemnym, dowiedz się, ile gemów ma set i w ogóle, o co chodzi w tenisie.

 Zasady tenisa ziemnego – wymiary kortu tenisowego

Pierwszą kwestią, która normuje zasady tenisa ziemnego, są wymiary kortu tenisowego. Jest to prostokątne pole gry położone zazwyczaj na twardej lub ceglanej (a czasem na trawiastej) nawierzchni, które w połowie przedziela siatka. Jaka jest wysokość siatki do tenisa ziemnego? Jej wysokość przy słupkach naprężających wynosi 3,5 stopy (czyli 107 centymetrów), a na środku nieco mniej, bo 3 stopy, czyli 91,4 centymetra. Sam kort tenisowy jest znaczony liniami do gry pojedynczej oraz do gry podwójnej (oraz mieszanej).

W pierwszym przypadku linia końcowa ma długość 8,23 metra. Dla gry deblowej jest to odpowiednio więcej – 10, 97 metra. Linia boczna od końca kortu do siatki ma z kolei długość 11,89 metra. Równolegle z linią boczną do singla przebiega przy siatce skraj pola serwisowego, które kończy się 6,40 metra od siatki i dzieli je równo na pół pośrodku siatki. W ten sposób można zaobserwować cztery mniejsze prostokąty.

Mężczyzna w butach i odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie

Podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego – gem, set, mecz

Na mecz tenisa ziemnego składają się punkty, gemy oraz sety. Przez zdobycie określonej ilości punktów zdobywa się gema. Gem jest częscią składową seta. W zależności od rodzaju turnieju lub płci zawodników, gra toczy się do momentu wygrania przez jednego z nich 2 lub 3 setów. Ile trwa mecz tenisa ziemnego? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od ilości setów. Mecz może trwać od 1,5 godziny do nawet 4 czy 5 godzin.

Ile gemów pozwala wygrać seta?

Do ilu gemów gra się w tenisa? Standardowo seta gra się do 6 wygranych gemów przy maksymalnie 4 wygranych gemach przeciwnika. Jeżeli dojdzie do sytuacji remisu 5:5 w gemach, wtedy mecz może zakończyć się wynikiem 7:5 dla jednego z graczy. Zasady tenisowe przewidują dwa sposoby rozstrzygnięcia seta w przypadku wyniku 6:6. Pierwszym jest w dalszym ciągu gra do dwóch gemów przewagi. Taki sposób rozstrzygania seta może przysparzać wielu problemów, gdyż przy wyrównanym poziomie zawodników, mecz przeistoczyć się może w czasowy maraton. Częściej stosowaną metodą są „tie-breaki”. Ta metoda znacząco skraca czas pojedynków i jest dużo częściej stosowana.

Tie break w tenisie to gem, w którym zdobywa się pojedyncze punkty. Do ilu tie break w tenisie? Gra się do 7 wygranych, przy zachowaniu dwupunktowej przewagi. Wygranie tie-breaka jest równoznaczne z wygraniem seta. Standardowo 6 wygranych gemów oznacza wygranie seta, z wyjątkiem sytuacji opisanych powyżej.

Ile setów w tenisie potrzeba do wygranej całego meczu? W większości turniejów wygranie 2 setów oznacza zwycięstwo w całym spotkaniu, ale w turniejach Wielkiego Szlema (cykl 4 najważniejszych turniejów tenisowych w sezonie, czyli Australian Open, French Open, Wimbledon oraz US Open) wszystkie spotkania gra się do trzech wygranych setów.

Tenisistka wykonujaca serwis podczas rozgrywki tenisa na korcie zgodnie z zasadami gry w tenisa ziemnego

Zasady rozgrywania akcji w tenisie – jak serwować w tenisie ziemnym?

Pierwszą częścią każdego spotkania jest rozgrzewka. To przed nią zasady tenisowe przewidują losowanie, po którym zwycięzca wybiera podanie lub stronę kortu, na której rozpocznie pierwszego gema w meczu. Przeciwnicy zmieniają strony po każdej nieparzystej liczbie gemów, czyli na przykład po jednym, trzech, pięciu rozegranych gemach. W tie-break’u zmiana stron następuje po każdych sześciu rozegranych punktach.

Akcja w tenisie ziemnym rozpoczyna się od serwisu, czyli uderzenia wprowadzającego piłkę do gry. W trakcie trwania jednego gema serwuje tylko 1 gracz, a po jego zakończeniu przez kolejnego gema serwuje przeciwnik i tak na zmianę aż do zakończenia spotkania. Jeżeli gracz serwujący jest jedną piłkę od przegrania gema, mówi się o „break poincie" dla odbierającego, a wygranie przez niego tego punktu określamy „przełamaniem". Każdy z graczy ma 2 próby wykonania serwisu, jeżeli obydwie nie zakończą się powodzeniem, wtedy punkt wędruje na konto przeciwnika. Prawidłowe wykonanie serwisu ma miejsce, gdy:

– serwujący ma obie stopy poza linią końcową kortu,

– znajduje się między znakiem środkowym a boczną linią do gry singlowej,

– po wyrzuceniu piłki w górę, nie dotknie ona ziemi przed uderzeniem jej,

– po uderzeniu piłki, przeleci ona nad siatką i spadnie w pole serwisowe znajdujące się po przekątnej od podającego.

Jeżeli podczas wykonywania serwisu piłka dotknie taśmy, pasma, siatki i wpadnie w prawidłowe pole serwisowe po drugiej stronie kortu, wtedy powtarzane jest pierwsze podanie serwującego (nie traci on swojego serwisu). Natomiast jeżeli po takim dotknięciu piłka spadnie poza wspomniane pole serwisowe, wtedy serwis jest uznawany za nieprawidłowy i serwujący ma drugie podanie.

W przeciwieństwie do sprecyzowanych zasad i ustawienia zawodnika serwującego gracz, który odbiera serwis, może ustawić się w dowolnym miejscu na korcie. To on sam decyduje i ocenia, gdzie powinien się ustawić, aby skutecznie odebrać serwis przeciwnika i zagrać trudną do odbioru piłkę. Po prawidłowo wykonanym serwisie wymiana toczy się do momentu rozstrzygnięcia punktu na czyjąś korzyść lub do przerwania gry przez sędziego. Gdy gracz odbierający podanie nie dotknie piłki rakietą lub inną częścią ciała, wtedy serwujący wygrywa punkt asem serwisowym.

Zasady gry w tenisa ziemnego na wózkach

Tenis ziemny jest sportem, który nie ma ograniczeń. Wystarczy siatka, przestrzeń oraz akcesoria do gry. Ponadto, istnieją sprecyzowane zasady gry tenisa ziemnego na wózkach. Jedyną zasadniczą różnicą jest tutaj możliwość dwóch odbić od powierzchni kortu tenisowego. Wózek traktowany jest jako część ciała zawodnika. Nie można używać stóp jako hamulców czy stabilizatorów, a oba pośladki muszą przylegać do siedzenia wózka. 

W przypadku gry przeciwko sobie lub jako partnerów w parze deblowej osoby pełnosprawnej i niepełnosprawnej – osoba pełnosprawna ma możliwość jednego odbicia od ziemi, natomiast osoba na wózku dwa odbicia. Szczegółowe informacje dotyczące specyfikacji wózków dopuszczanych do oficjalnych rozgrywek określają zasady gry tenisa dostępne na stronie internetowej Polskiego Związku Tenisowego.

Mężczyzna na wózku inwalidzkim przymierzający się do odbicia piłeczki tenisowej trzymając w dłoni rakietę tenisową

Jak grać w debla w tenisie ziemnym?

W przypadku gry podwójnej obowiązują zasady podobne jak w przypadku gry singlowej, oczywiście z zachowaniem innego rozmiaru pola do gry. Różnicą jest występowanie super tie breaka, który zastępuje klasyczny trzeci set w spotkaniu. Super tie break polega na rozgrywaniu klasycznego tie breaka przy stanie setów 1 do 1, jednak do 10 punktów zamiast do 7, z zachowaniem dwóch punktów przewagi przy wygranej. 

Dodatkowo w trakcie rozgrywki deblowej nie gra się na przewagi w gemach, co oznacza, że przy stanie gemu 40:40 rozgrywana jest jeszcze tylko jedna piłka, która zadecyduje o tym, kto zwyciężył w danym gemie. Te wyjątkowe zasady gry deblowej nie obowiązują jednak we wszystkich turniejach i rozgrywkach na świecie, ponieważ niektóre z nich do gry podwójnej stosują wszystkie zasady obowiązujące przy grze singlowej.

Przed rozpoczęciem gry deblowej para, która rozpoczyna spotkanie swoim serwisem, ustala, kto jako pierwszy będzie serwował, a para serwująca w drugim gemie ustala, kto z nich będzie pierwszym podającym w spotkaniu. Drugi tenisista z pary, który rozpoczynał spotkanie, będzie serwował w trzecim gemie, natomiast drugi tenisista z drugiej pary będzie podającym w czwartym gemie. Taka kolejność zostanie zachowana do zakończenia spotkania. 

Tenis ziemny to bardzo dynamiczna i wymagająca dobrej kondycji dyscyplina. Warto poznać jej zasady, by świadomie uczestniczyć w meczu tenisowym jako kibic bądź zawodnik.

Przeczytaj także:

mężczyzna trzymający w rękach rakietę do tenisa ziemnego

Jak dobrać rakietę tenisową ? Na co zwrócić uwagę?

Dowiedz się jak dobrać rakietę tenisową. Układ strun, waga, jakie parametry trzeba wziąć w pod uwagę przy wyborze sprzętu do tenisa. Sprawdź

Kobieta starająca się trafić rakietą tenisową w sweet spot

Sweet spot rakiety tenisowej – jakie znaczenie ma w tenisie?

Na skuteczną grę w tenisa wpływa bardzo dużo czynników. Czym jest sweet spot rakiety tenisowej? Sprawdź, na czym polega ten parametr!

Mężczyzna grający w tenisa piłką tenisową

Jakie są rodzaje piłek do tenisa ziemnego?

Tenisiści przywiązują dużą wagę do doboru profesjonalnych piłek tenisowych do nawierzchni. Jakie są rodzaje piłek do tenisa ziemnego? Odpowiadamy!

Kobieta grająca w tenisa aby spalić kalorię

Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii?

Gra w tenisa a odchudzanie. Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii? Zobacz, ile kalorii spalisz w trakcie 60 minut tenisa!

Leworęczny tenisista biegnący po korcie z rakietą

Leworęczni tenisiści – czy mają trudniej?

Większość zawodników tenisa gra prawą ręką. Czy leworęczni tenisiści mają trudniej? Sprawdź, którzy gracze z czołówki grają lewą ręką i jak sobie radz