osoby praktykujące jogę na matach do jogi obok leżących akcesoriów do jogi

Akcesoria do uprawiania jogi – sprawdź, czy je znasz

Poznaj akcesoria do uprawiania jogi: maty, klocki, koła, pasy. Sprawdź czy znasz je wszystkie. Wejdź i przeczytaj więcej na Decablog!

Joga jest jedną z filozofii wewnętrznego rozwoju, która ma pomóc odnaleźć harmonię pomiędzy ciałem a umysłem. Odbywa się to poprzez system ćwiczeń umysłowych, oddechowych i fizycznych. W tych ostatnich bardzo przydatne są akcesoria do jogi, które pomogą nam pracować nad naszym ciałem. Zobaczmy, które z nich są najbardziej efektywne.

osoby wykonujące asany na matach do jogi z pomocą akcesoriów do jogi

Czy powinniśmy sięgać po akcesoria do jogi?

Dość popularna jest opinia, że do jogi nie potrzeba żadnych akcesoriów. Wszak joga polega na wykonywaniu ciałem konkretnych pozycji, do czego potrzeba jedynie wygodnego ubrania i nieco miejsca. Nie warto jednak myśleć w ten jednotorowy sposób i podchodzić do jogi zbyt ambicjonalnie! Akcesoria pomogą nam bowiem wejść w odpowiednią pozycję, co bez nich mogłoby się nigdy nie udać. Akcesoria przydadzą się na pewno:

- początkującym joginom,
- osobom o zbyt napiętych mięśniach,
- osobom z ograniczeniami ruchowymi.

Powinniśmy więc traktować je jako środki do osiągnięcia celu, którym jest praca nad ciałem.

Mata dla jogina

Mata jest podstawowym i koniecznym elementem podczas praktykowania jogi. Jest też ważniejsza niż pozostałe akcesoria do jogi. Zapewnia nam bowiem komfort ćwiczeń oraz zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dlaczego? Otóż zapobiega ślizganiu się stóp oraz rąk. Maty mogą być wykonane np. z kauczuku, mikrofibry, korka lub PVC.

Właściwości antypoślizgowe to nie jedyna zaleta mat do jogi. Grubsza mata będzie na przykład dobrym amortyzatorem (jeśli wykonujemy dynamiczne ćwiczenia) oraz zapewni nam izolację od chłodnego podłoża. Powinny też po nią sięgnąć osoby z wystającymi kostkami. Mata do jogi uchroni je przed otarciami i odgnieceniami.

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi wykorzystując koło do jogi

W czym przyda się koło do jogi?

Dzięki kole do jogi będziemy mogli wzmocnić nasze ciało oraz popracować nad rozciągnięciem mięśni. Pomoże nam ono uwolnić się od napięcia, utrudniającego przyjmowanie pozycji. Koło do jogi pomoże także odciążyć i odprężyć nasze plecy oraz wzmocni pracę mięśni bioder i ud. Pamiętajmy jednak, że koło jest twarde i nie każdy może z niego korzystać! Przykładowo nie powinny po nie sięgać osoby z chorobami kręgosłupa.

Koło do jogi przeznaczone jest raczej dla tych osób, które trenują jogę regularnie i mają wyćwiczony zmysł równowagi. Ponieważ kółko jest niestabilne, sięgajmy po nie dopiero wtedy, gdy opanujemy technikę wykonywania różnych pozycji. Ćwiczenia z kółkiem są więc polecane głównie zaawansowanym joginom, którzy będą wiedzieli, jak się z nim obchodzić.

Po wałek do jogi powinien sięgnąć każdy

Wałek lub też bolster do jogi przypomina nieco zrolowaną, elastyczną poduszkę i jest wypełniony gryką. Dzięki temu ma właściwości masujące. Służy przede wszystkim do przyjmowania pozycji relaksujących i podpierania tułowia wzdłuż kręgosłupa. Wałek można też wykorzystać jako siedzisko, dzięki któremu łatwiej nam będzie wyprostować się lub odgiąć plecy. Dzięki wałkowi unikniemy kontuzji.

Wałki mogą podpierać także inne części naszego ciała a wykonywanie ćwiczeń przy ich użyciu, zwiększy naszą wygodę. Dzięki wałkowi będziemy mogli skoncentrować się na ćwiczeniu, zamiast na siłowaniu się z naszym ciałem i jego ograniczeniami. Po wałek powinny sięgnąć te osoby, które dopiero zaczynają przygodę z jogą lub mają ograniczoną sprawność fizyczną.

Dla kogo kostka do jogi?

Wybierając akcesoria do jogi, na pewno zauważymy wśród nich kostkę do jogi. Sięgnijmy po nią wtedy, gdy chcemy wykonywać ćwiczenia o intensywnym rozciąganiu. Dlaczego? Klocki są bowiem lekkie i zapobiegają kontuzjom, które mogłoby powstać właśnie na skutek zbyt nadmiernego rozciągania mięśni. Pomagają też uczyć się nowych pozycji. Możemy je także wykorzystać jako podpórki przy leżeniu, a odpowiednio dobrane ćwiczenia z ich udziałem pozwolą wzmocnić nasze mięśnie.

Klocki mogą być wykonane z różnych materiałów: pianki, korka, drewna. Przydadzą się przede wszystkim początkującym, ponieważ ułatwiają utrzymanie równowagi (z czym nowicjusze często mają problem). Dzięki nim ćwiczenia staną się stabilne i bezpiecznie. Osoby zaawansowane mogą z kolei wykorzystać klocki, aby zwiększyć intensywność wykonywanych ćwiczeń.

mężczyzna trenujący jogę na macie do jogi z wykorzystaniem kostki i paska do jogi

Liny i paski do jogi

Paski są bardzo popularne w jodze. Dzięki nim można rozciągać nogi, wzmacniać mięśnie brzucha i wykonywać świecę. Pozwalają także na łatwiejsze wchodzenie w dużo trudniejsze pozycje. Dzięki paskom do jogi utrzymamy prawidłową postawę ciała przy wykonywaniu ćwiczenia. Ich dodatkową zaletą jest też zwiększenie elastyczności naszych mięśni i stawów.

Liny natomiast wykorzystuje się do różnorodnych podwieszeń lub bardzo intensywnych wygięć. Stosuje się je do wykonywania pozycji odwróconych, bowiem zwiększają precyzję ich wykonania. Ćwiczenia z nimi mogą wykonywać osoby uskarżające się z ból kręgosłupa, bowiem linki bardzo skutecznie go odciążają.

W jodze można wykorzystywać także inne akcesoria, jak ławeczki, krzesła czy koce. Ich wybór zależy od upodobań osób trenujących jogę.

Przeczytaj także

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi  z pomocą instruktorki

Podstawy jogi dla początkujących - jak zacząć ćwiczyć

W czym może Ci pomóc praktyka jogi – podstawowe pozycje jogi dla początkujących. Czym jest joga i jak zacząć ćwiczyć

kobiety ćwiczące jogę z chustami do air jogi

Air joga - na czym polega i jak trenować aerial? Jak użyć chusty?

Air joga to odmiana klasycznej jogi. Aerial joga łączy w sobie elementy sztuki cyrkowej, akrobatyki i pilatesu. Do treningu wykorzystuje się chustę.

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi w terenie

Historia jogi - kiedy i jak powstała joga?

Droga do osiągnięcia równowagi duchowej dzięki aktywności fizycznej – historia jogi dla początkujących i chcących wiedzieć więcej o kulturze Indii