ludzie jadący na rowerach z zamontowanymi torbami i sakwami rowerowymi

Bikepacking - co zabrać i jak spakować się na wyprawę rowerową

Jak spakować się na wyprawę rowerową? Jaki ekwipunek zabrać na bikepacking? Jak pakować bagaż na rower na dłuższą wyprawę bikepackingową?

Bikepacking to stosunkowo nowa forma aktywnego wypoczynku. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na je temat, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

co nazywamy bikepackingiem,
jaki rower jest najlepszy na tego typu wyprawy,
jak planować trasy do wycieczki bikepackingowej,
w co można zapakować odzież, obuwie, akcesoria i sprzęty na dłuższą wyprawę,
co zabrać na wypad bikepackingowy.

Historia bikepackingu - czym jest bikepacking i skąd pochodzi ten rodzaj turystyki

Bikepacking - co to znaczy

Wyprawy bikepackingowe nazywane są inaczej fast&light, co po przetłumaczeniu oznacza: szybko i lekko. Określenia te idealnie oddają ducha jazdy bikepackingowej. W tej aktywności chodzi bowiem o lekką turystykę rowerową, która łączy w sobie elementy sportu i obcowania z naturą. Bikepackerzy nie mają na celu pokonania jak największej liczby kilometrów, nie dbają też o nadprogramowy bagaż. Rowerzyści poruszają się bowiem po różnego rodzaju nawierzchniach, z czego ta asfaltowa jest (o ile to możliwe) najczęściej omijana. Rower do bikepackingu musi więc pozwolić na jazdę po terenach zróżnicowanych pod kątem trudności. Wymagające, męczące podjazdy, dynamiczne zjazdy i poruszanie się w terenie to najważniejsze z jego zadań. Miłośnicy tego rodzaju wypoczynku kładą nacisk na jazdę w ciągu dnia i wieczorny oraz nocny wypoczynek na łonie natury. Ten rodzaj turystyki można porównać do backpackingu, czyli podróżowania z plecakiem. W bikepackingu plecak zastępują różnego typu torby, zamiast poruszania się na własnych nogach, korzysta się jednak ze swojego roweru.

mężczyzna w kasku  jadący na rowerze z bagażem

Historia - parę słów na temat pochodzenia 

Aktywność tę zawdzięczmy Amerykanom, którzy jako pierwsi rozpropagowali taki styl podróżowania. Amerykańscy rowerzyści, którzy przemieszczali się po ścieżkach leśnych i górskich a także po bezkresnych bezdrożach, zmienili jednodniowe wycieczki w wielodniowe wyprawy. Aby móc we względnym komforcie przemieszczać się przez wiele dni, musieli jednak zadbać o odpowiednie wyposażenie. Aby zmieścić cały niezbędny ekwipunek, wieszali na rowerach MTB torby i sakwy, w które upchnięte były potrzebne im utensylia. Wielodniowa wyprawa wymaga bowiem więcej sprzętu niż kilkugodzinna wycieczka, dlatego też potrzeba im było do tego więcej miejsca. Po zapakowaniu bagażnika, zaczęto więc obwieszać ramę, kierownicę a nawet siodełko. Jak to zawsze bywa na początku, miłośnicy tego sposobu spędzania czasu wolnego, wszelkie torby i sakwy musieli szyć samodzielnie. Na przeciw wyszli im nieco później profesjonalni producenci, których produkty możemy dostać dziś w dobrych sklepach sportowych i turystycznych.

Wycieczka rowerowa a bikepacking - najważniejsze różnice

Zarówno w tradycyjnych wycieczkach rowerowych jak i w wyprawach bikepackingowych, udział może brać właściwie każdy miłośnik przyrody i jazdy na rowerze. Kolarstwo turystyczne, które mamy na myśli pisząc o wycieczkach rowerowych, wymaga jednak jazdy na rowerze szosowym bądź hybrydowym, na którym zawieszone są sakwy z niezbędnym sprzętem. W sakwach skompletowane są wszystkie utensylia, które pozwalają na komfortowe podróżowanie przez wiele dni, tygodni a nawet miesięcy. Bikepackingiem nazywa się odłam kolarstwa turystycznego, czyli jego wersję terenową. Ta musi uwzględniać trudniejsze tereny do pokonania, dlatego wymaga innego rodzaju toreb i sposobu pakowania bagażu. Z tego powodu, bikepackerzy częściej decydują się na spanie pod chmurką niż pod namiotem i na pakowanie mniejszej ilości rzeczy, zgodnie z duchem fast&light. Oba terminy oznaczają więc podobne aktywności, dzięki czemu przyciągają podobny typ rowerzysty. Bikepackerzy mogą więc być nazywani terenowymi kolarzami. Choć wydaje nam się, że szczegółowe nazewnictwo nie jest w tym przypadku aż tak istotne. W obu przypadkach, liczy się bowiem zamiłowanie do jazdy na rowerze, podróżowania i obcowania z naturą.

mężczyźni jadący na rowerach z bagażami

Rower wyprawowy - jaki sprzęt jest najlepszy na bikepackingowe wyprawy

W dobrych sklepach rowerowych, znaleźć można różnego rodzaju sprzęt do bikepackingu. Aktywność ta nie jest bowiem aż tak ściśle określona, aby definiować niezbędny do jej uprawiania środek lokomocji. 

Zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego roweru, warto zastanowić się, po jakich terenach mamy zamiar się poruszać i jaki rodzaj jazdy zamierzamy uprawiać. Początki bikepackingu to jazda na tak zwanych góralach, czyli rowerach MTB. Obecnie w duchu bikepackingu, jeździ się także na rowerach typu gravel i cross a także na rowerach szosowych, trekkingowych a nawet miejskich. Jeżeli zamierzasz poruszać się po drogach kamienistych lub utwardzonych, postaw na rower górski lub trekkingowy. Jeśli Twoim celem są niezbyt wymagające trasy terenowe i drogi asfaltowe, wybierz gravel. Na szutrach i drogach utwardzonych najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy. Jeżeli zaś masz zamiar jeździć po naprawdę trudnych terenach górskich, leśnych i piaszczystych lub Twoim celem jest start w ultramaratonie, wybierz model MTB. Zanim zdecydujesz się na konkretny typ roweru, porozmawiaj o swoich planach ze sprzedawcą. W dobrych sklepach rowerowych i turystycznych, profesjonalne doradztwo produktowe jest na naprawdę dobrym poziomie

Planowanie wyprawy rowerowej - jak wybrać trasę do bikepackingu

W planowaniu wypraw backpackingowych należy uwzględnić nie tylko same trasy, ale także ewentualne miejsca do nocowania. Nie wszędzie znaleźć można pola namiotowe lub biwakowe, nie wszędzie też można legalnie spać na dziko. Ponadto, początkujący bikepackerzy mogą mieć problem z rozłożeniem całości trasy na odcinki. W trakcie wyprawy można oczywiście dowolnie je modyfikować, jednak warto zaplanować wszystko tak, by zdążyć wrócić do domu w założonym czasie. Z tego powodu polecamy, aby początkowo zakładać pokonywanie mniejszej liczby kilometrów w ciągu dnia i ewentualny dłuższy wypoczynek. Warto mieć na uwadze, że czasami najzwyczajniej w świecie brakuje siły lub chęci na dalszą jazdę. Wtedy lepiej mieć możliwość zatrzymania się. Przymus jazdy, mimo braku motywacji nie jest ani przyjemny, ani korzystny dla zdrowia w rozumieniu fizycznym i psychicznym. W planowaniu wyprawy pomogą Ci aplikacje i bikepackingowe strony internetowe. Warto zapoznać się ze stroną komoot.com lub bikepacking.com

mężczyzna trzymający torbę rowerową

Najlepsze torby rowerowe i sakwy - w co spakować się na wyprawę rowerową

Kierując się zasadą, że bikepackingowa wyprawa wymaga sprytnego zamocowania bagażu, producenci akcesoriów rowerowych, stworzyli trzy podstawowe rodzaje toreb. Podział ten zależny jest od umiejscowienia bagażu. Wyróżniamy więc torby mocowane w okolicach ramy, kierownicy i siodełka.

Torby na ramę

Rama to idealne miejsce do umieszczenia toreb lub sakw rowerowych dla bikepackerów. Bagaże montować można zarówno w trójkącie ramy, jak i pod nią i na jej górnej powierzchni. Torby, które zakłada się na górną rurę ramy, często wyposażone są w pokrowiec na telefon. Umożliwia to korzystanie z nawigacji podczas jazdy.

Torby na kierownicę

Na kierownicy mocuje się zazwyczaj worek transportowy lub dużą torbę. Zakłada się go/ją pod kierownicą, dzięki czemu nie wpływa on/ona na komfort jazdy. Na górnej części tego elementu, można umieścić platformę, służącą do przewożenia nawigacji lub smartfona. Dzięki takiemu rozwiązaniu, telefon można zawsze mieć pod ręką, co znacznie usprawnia korzystanie z niego.

Torby podsiodłowe

Przestrzeń pod siodełkiem wykorzystać można do zamocowania małej lub dużej sakwy bądź torby podsiodłowej. Akcesoria te wyróżniają się niewielką masą i stosunkowo dużą pojemnością. Torba podsiodłowa może mieć pojemność nawet do 20 litrów. Tak dużą przestrzeń można wykorzystać do przewożenia małego namiotu i karimaty.

Pozostałe torby bikepackingowe

Jeśli w wymienionych wyżej torbach i sakwach nie uda Ci się pomieścić wszystkiego, co chcesz zabrać na wyprawę, masz jeszcze możliwość dołączenia kolejnych bagaży. Zakłada się je na... własne ciało. Do tej grupy należy więc plecak rowerowy i nerka (czyli torba zapinana w pasie).

Ekwipunek na rowerową przygodę z nocowaniem - co należy zabrać na bikepacking

Bikepacking co zabrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Ekwipunek należy dopasować do planu naszej wyprawy. Są jednak pewne założenia, które znacznie ułatwiają pakowanie. Należy więc zadać sobie następujące pytania:

jak długi będzie cały wyjazd? Inaczej pakujemy się na wyprawę weekendową a inaczej na tygodniową;

gdzie jedziemy? Inne rzeczy pakuje się na wyjazd w góry a inne nad morze;

jaka jest prognoza pogody na czas wyjazdu? Co prawda prognozowana pogoda może znacząco różnić się od realnej, jednak należy mieć jakiekolwiek założenia;

gdzie będziemy nocować? Czy mamy zamiar spać w pensjonacie lub wynajętym domku, w namiocie czy pod chmurką?

co będziemy jeść? Czy decydujemy się na jedzenie w restauracjach i barach czy na samodzielne gotowanie?

Hasłem, znanym bikepackerom bardzo dobrze, jest optymalizacja. Pakując się na wyjazd, należy przygotować się tak, aby w bagażu znalazło się wszystko, co może być nam na wyprawie potrzebne. Należy jednak pamiętać, aby nie zabierać ze sobą nadprogramowego ciężaru. Nie pakujemy nic, co "być może się przyda". Każdy dodatkowy kilogram wpływa na komfort jazdy, a często też na przesunięcie środka ciężkości. Aby zapewnić sobie komfort jazdy, należy wziąć ze sobą tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Warto więc przygotować sobie listę, w której uwzględnimy: sprzęt do spania, odzież, niezbędne akcesoria oraz pozostałe wyposażenie. O szczegółach wszystkich wymienionych grup przeczytasz w poniższej części poradnika.

Zestaw noclegowy - jak zapewnić sobie komfortowy nocleg

W zależności od tego, w jakich warunkach zamierzamy spać, można przygotować sobie samodzielny zestaw noclegowy. Jego podstawą jest schronienie, czyli w zależności od wyboru:

namiot, który powinien być składany a nie tak jak większość współczesnych namiotów, rzucany. Rozkładane w kilka sekund namioty są super, ale zajmują zbyt dużo miejsca. Składają się w wielki okrąg, dlatego nie nadają się na wyjazd bikepackingowy;

tarp, czyli tak zwana płachta biwakowa. Zapewnia schronienie przed deszczem, słońcem i opadającymi liśćmi. Można rozwiesić go pomiędzy drzewami i spać pod nim jak pod daszkiem;

hamak, który rozwiesza się pomiędzy dwoma stabilnymi elementami. W dobrych sklepach turystycznych znaleźć można obecnie hamaki z moskitierą, dzięki którym nie trzeba obawiać się komarów i innych owadów.

Wszystkie wymienione wyżej opcje wymagają zabrania ze sobą śpiwora. Namiot i tarp to rozwiązania, do których konieczne jest także zabranie ze sobą maty do spania. Oczywiście, miłośnicy survivalu zamiast maty, budują sobie łoże z gałęzi, jednak dbając o komfort snu, lepiej wziąć ze sobą choćby cienką karimatę.

mężczyzna siedzący w namiocie obok roweru

Ubrania - jaką odzież bikepackingową zabrać ze sobą na wyprawę

Kwestia odzieży jest w tym przypadku niezwykle indywidualna. Zależy bowiem od konkretnych upodobań, prognozy pogody oraz długości trwania wyjazdu. Możemy jednak uczulić Cię na zabranie podstawowych elementów garderoby, do których należą między innymi:

skarpetki. W dużej ilości. Najlepiej postawić na specjalne skarpety do jazdy na rowerze. Mogą być wykonane z wełny merino lub z wysokiej jakości tkanin syntetycznych;

wygodna bielizna termoaktywna. Jest to pojęcie dość szerokie, ponieważ w jej skład mogą wchodzić w zależności od potrzeb: majtki a w przypadku kobiet również biustonosz oraz kalesony i koszulka z krótkim lub długim rękawem;

koszulka rowerowa z krótkim rękawem,

koszulka rowerowa z długim rękawem,

polar,

softshell,

kurtka przeciwdeszczowa,

lekka kurtka puchowa,

krótkie legginsy rowerowe,

długie legginsy rowerowe,

krótkie spodenki rowerowe,

czapka,

komin,

rękawiczki,

piżama,

wygodne buty sportowe.

Akcesoria - zestaw naprawczy, kask, oświetlenie i pozostałe produkty

Aby wyjazd był nie tylko komfortowy, ale i bezpieczny, należy zadbać o kilka niezbędnych elementów. Należą do nich między innymi:

zestaw naprawczy, w którego skład wchodzi zapasowa dętka, łatki, klej, łyżki do opon, spinka do łańcucha;

multitool, czyli kilka narzędzi w jednym;

srebrna taśma klejąca, którą na szybko naprawić można wiele rzeczy, między innymi dziurę w ubraniu, urwany pasek i inne uszkodzenia mechaniczne;

pompka rowerowa,

zapięcie do roweru,

kask rowerowy,

okulary rowerowe,

oświetlenie rowerowe,

latarka czołówka, dzięki której bezpiecznie będziesz mógł/mogła poruszać się po zmroku;

powerbank.

Niezbędne wyposażenie - apteczka, przybory toaletowe, jedzenie i picie

Poza wymienionymi wyżej akcesoriami, należy zadbać także o higienę i zdrowie. W tym celu niezbędne jest zabranie następujących produktów:

apteczka, w której należy mieć różnej wielkości plastry, gazy, opatrunki, bandaże, płyn odkażający, leki stałe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz folię NRC;

ręcznik szybkoschnący,

szczoteczka i pasta do mycia zębów,

żel do mycia ciała,

szampon,

papier toaletowy,

krem przeciwsłoneczny,

krem na otarcia, które podczas jazdy na rowerze przydarzają się stosunkowo często,

spray na komary i kleszcze,

bidon na wodę,

prowiant, w którego skład mogą wchodzić dania liofilizowane, dania instant oraz wartościowe przekąski w postaci batonów energetycznych oraz żeli. Oczywiście prowiant można uzupełniać na bieżąco, w mijanych po drodze sklepach spożywczych, jednak warto zadbać o produkty, których nie dostanie się wszędzie. Należą do nich między innymi żele energetyczne, batony oraz liofilizaty. Danie liofilizowane to jedzenie pozbawione wody nawet do 95%. Aby nadawało się do spożycia, należy zalać je wrzątkiem i odczekać chwilę;

kuchenka turystyczna,

kartusz z gazem,

kompaktowe naczynia turystyczne.

Przeczytaj także

mężczyzna trzymający torbę rowerową przymocowaną pod siodełkiem

Bikepacking rowerowy. Bierz torbę i jedź!

Czym jest bikepacking rowerowy? Jak skutecznie przymocować torby i sakwy do roweru? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

ludzie siedzący na ziemi z latarkami czołowymi i torebkami z prowiantem

Jedzenie w góry – jaki zabrać prowiant na wycieczkę?

Wybierasz się na wędrówkę na szlak? Nie wiesz, co zabrać do jedzenia w góry? Jakie przekąski i posiłki wziąć? Co z suchym prowiantem? Sprawdź!

krajobraz górski

Decathlon 2nd life – kup produkt w ramach usługi drugie życie

Poznaj usługę 2nd life w sklepach Decathlon. Kupuj sprzęt sportowy i inne produkty, którym dano drugie życie i dbaj o planetę z Decathlon

otwarty kubek termiczny

Jaki kubek termiczny wybrać? Ranking kubków termicznych

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy kubek termiczny? Sprawdź ranking kubków termicznych i wybierz najlepszy dla siebie.