Unselected
Ludzie w odzieży sportowej trenujący fitness wykonujący ćwiczenia z obciążeniem w butach sportowych o odpowiedniej budowie

Budowa buta sportowego  – z czego składa się but? Główne elementy obuwia sportowego

Z tego tekstu dowiesz się, z czego składa się but sportowy. Wyjaśniamy także, na jakie części buta zwrócić uwagę przy wyborze obuwia.

Unselected

Obuwie sportowe zauważalnie różni się od tego tradycyjnego. Przede wszystkim w codziennym użytku pełni inną rolę, a co za tym idzie, wymaga innych funkcjonalności. Wszak to coś więcej niż tylko ochrona stopy. Poznaj elementy składowe butów sportowych.

Unselected

Budowa buta sportowego

Do podstawowych elementów butów sportowych zaliczamy:

Cholewkę – może być wykonana z różnych materiałów, takich jak skóra bądź jej imitacje, ale również i siateczki, która zapewnia w bucie odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest istotne podczas uprawiania sportu.
Podeszwę – odpowiada za odpowiednią amortyzację. Powinna być dobrana względem podłoża, na którym zamierzasz ćwiczyć. Podeszwa dzieli się na zewnętrzną, wewnętrzną i środkową.
Język i sznurówki – zasadniczo nie są one obowiązkowym elementem, choć często spotykanym. Sznurowanie ma na celu zapewnienie odpowiedniej stabilizacji stopy.
Bieżnik – znajduje się pod podeszwą, a jego rolą jest ochrona przed poślizgnięciem. 
Czubek buta – można powiedzieć, że jest on przedłużeniem bieżnika, stanowiąc dodatkową ochronę palców stopy. 
Zapiętek – ważna część obuwia, która zapewnia stabilizację kostki i jej ochronę. 
Wkładkę zewnętrzną – w przypadku obuwia sportowego często jej rolą jest przepuszczanie powietrza lub posiadanie właściwości antybakteryjnych.

Wiesz już, z czego składa się but, możemy więc przejść do bardziej szczegółowego opisu.

Unselected

Cholewka buta sportowego

Nie licząc sandałów biegowych, każdy but sportowy posiada cholewkę. Jej rolą jest obejmowanie stopy dookoła, aby chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie powinna zapewniać nogom odpowiedni komfort. Jest to szczególnie istotne podczas biegania, gdy istnieje ryzyko skręcenia kostki.

Cholewka powinna być dobrze dopasowana do kształtu stopy, aby sprzyjać efektywności ruchu. Ważna jest także wcześniej wspomniana wentylacja, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz buta. Nie bez znaczenia jest także element estetyczny, ponieważ ta część buta wyraźnie wpływa na jego wygląd. Warto przyjżeć się także wyściółce. Jej funkcją jest zapewnienie komfortu, a także absorpcja wilgoci.

Kobieta w stroju i obuwiu sportowym trenująca pompki francuskie na dworze
Unselected

Elementy cholewki

W cholewce istotny jest również język. Stanowi on izolację pomiędzy stopą a sznurowadłami. Aktualnie na rynku coraz więcej modeli posiada tak zwane rozwiązania skarpetowe, a więc brak klasycznego języka. Zamiast tego obuwie stanowi jednolitą powłokę.

Wybierając buty do biegania, zwróć uwagę na sznurowanie. To od niego zależy bowiem, w jaki sposób dany model będzie leżał na Twojej stopie. Do aktywności w terenie dobrze sprawdza się sznurowanie zaciskowe, gdzie sznurówki przypominają nieco zaciskające się żyłki.

Przyglądając się zapiętkowi, sprawdź jego usztywnienie wewnętrzne. Jeśli będzie ono bardzo sztywne, wówczas but będzie mocno trzymać piętę w stabilnej pozycji. Bardziej miękki zapiętek sprawi, że ułożenie stopy będzie bardziej naturalne, jednak nie zawsze jest to pożądane.

Jeśli chodzi o wkładkę antybakteryjną, byłoby dobrze, gdyby w danym modelu była ona wyjmowana. Ułatwia to jej konserwację, a do tego możliwa jest jej łatwa wymiana na inną. Możesz wówczas użyć również wkładek stabilizujących, dopasowanych stricte do Twojej stopy.

Integralną część buta stanowi także lasting. Jest to cienka warstwa, która łączy cholewkę z podeszwą. Znajduje się ona pod wkładką i to do niej są przyszyte różne elementy cholewki. Dodatkowo to do lastingu jest przyklejona od spodu podeszwa.

Unselected
Mężczyzna biegający po bieżni na dworze w stroju i obuwiu sportowym

Podeszwa środkowa

W anatomii buta podeszwa środkowa pełni niezwykle istotną rolę. To w tej części znajdują się systemy, które świadczą o jakości obuwia sportowego. Odpowiadają one za stabilizację czy amortyzację, a więc redukcję wstrząsów. Najczęściej natrafisz na modele, które będą wykonane z materiałów piankowych, jednak dostępne są również takie, które będą posiadać:

płytkę z włókna kompozytowego – dodaje butom dynamiki,
medial post – zapewnia dodatkową stabilność,
szynę stabilizującą – alternatywne rozwiązanie dla medial postu,
mostek stabilizujący – usztywnia on sporą część buta, sprawiając, że obuwie jest bardziej dynamiczne. Ogranicza także ruchy skrętne, co przydaje się podczas uprawiania niektórych sportów,
płytkę ochronną – decydują się na nią osoby, które biegają w terenie i chcą zabezpieczyć się na wypadek nadepnięcia na ostry przedmiot.

Unselected

Podeszwa zewnętrzna

Jest to bieżnik, który może mieć różną formę. W sportowym żargonie jego głębokość określa się jako agresywność. Im jest ona większa, tym lepszą przyczepność powinno zapewniać obuwie.  Przykładowo, zbyt płaski bieżnik sprawi, że będziesz ślizgać się na mokrych powierzchniach. Jednak podczas ćwiczeń wykonywanych w sali gimnastycznej może zdawać egzamin. Agresywny model sprawdzi się podczas biegania w ciężkich warunkach pogodowych, jednak będzie to przypłacone dodatkowym ciężarem i ograniczeniem elastyczności podeszwy.

Dobry bieżnik posiada także kanały ewakuacyjne. Pomagają one w odprowadzaniu wody oraz błota spod podeszwy. Jest to istotny czynnik w przypadku aktywności outdoorowych, ponieważ stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ślizganiem się.

Unselected

Na jakie elementy budowy zwrócić uwagę przy wyborze obuwia sportowego?

Przede wszystkim musisz ustalić, do jakich czynności będzie Ci potrzebne dane obuwie. Aktywność fizyczna to bardzo szerokie pojęcie i mogą się za nim kryć zupełnie różne sporty. Co innego sprawdzi się podczas trenowania koszykówki, a co innego podczas biegów terenowych.

Istotne jest także odpowiednie dopasowanie. Buty sportowe powinny być wygodne od razu po założeniu, ponieważ zazwyczaj nie da się ich dobrze rozchodzić. Dlatego jeśli czujesz, że dany model Cię uciska lub wręcz przeciwnie, jest zbyt luźny, zdecyduj się na egzemplarz o innym rozmiarze.

Obuwie sportowe powinno zapewniać dobrą stabilizację, szczególnie w okolicy kostki i śródstopia. Dzięki temu będziesz w stanie zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy trenujesz sport, w którym dynamiczna praca nóg odgrywa dużą rolę.

Znasz już elementy budowy butów sportowych. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas wyboru obuwia!

Unselected

Przeczytaj także:

kolorowe buty sportowe leżące bokiem na podłożu

Jak zawiązać sznurówki - modne sposoby na wiązanie butów

Sznurówki możemy zawiązać na wiele kreatywnych sposobów. Dzięki temu buty wyglądają modnie, a cała stylizacja prezentuje się oryginalnie. Jak wiązać?

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!

mężczyzna w butach trekkingowych z kijkami trekkingowymi w górach

Buty trekkingowe - co to znaczy, że buty są trekkingowe

Obuwie trekkingowe to specjalne buty do wędrówek po trudnym terenie. Sprawdź, czym się cechują i jak dobrać buty trekkingowe górskie do długości stopy

kobieta ćwicząca z hantlami w odzieży i butach fitness

Jakie buty na fitness? Jak wybrać dobre obuwie sportowe?

Odpowiednie buty na fitness mają naprawdę duże znaczenie. Jakie buty na fitness wybrać? Czym powinny się cechować aby dały stabilizację i komfort?

mężczyzna siedzący na podłodze w stroju sportowym na siłowni

Jak wybrać buty na siłownię? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać buty na siłownię ⭐ Sprawdź praktyczne porady i dowiedz się, jakie obuwie na siłownie będzie dla Ciebie najlepsze ⭐ Odwiedź nas