Jak wygląda budowa deskorolki?
Deskorolka składa się z kilku podstawowych elementów. Są nimi:
Deck
Grip
Trucki
Podkładki pod trucki
Kółka
Łożyska
Śruby
Zanim zakupisz swoją pierwszą deskę, warto dowiedzieć się, jak właściwie jest ona zbudowana. Jak więc wygląda budowa deskorolki? Odpowiadamy!
W Polsce powstaje coraz więcej miejsc dedykowanych jeździe na deskorolce. Sprawia to, że coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem uprawiania tego emocjonującego sportu. Zanim jednak dokonamy zakupu swojej pierwszej deskorolki, warto zapoznać się z jej budową. Wiedza techniczna o poszczególnych elementach ma bezpośrednie przełożenie na odpowiednie dobranie deski do swojego stylu jazdy oraz preferencji. Jak więc zbudowana jest deskorolka? Czym kierować się przy wyborze pierwszego modelu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Deck
Deck, czyli, innymi słowy, blat. Jest to główny element deski, który pełni rolę oparcia dla nóg. Dawniej deck tworzony był z kawałka drewna, jednak w obecnych czasach jest on zbudowany ze sklejki - najczęście jest to drewno klonu kanadyjskiego. Często jest on również wzbogacany o inne materiały jak np. włókno węglowe, które zmniejszają wagę deskorolki, a jednocześnie poprawiają jej wytrzymałość.
Większość deskorolek posiada deck o szerokości od 19 do 23 cm. Rozmiar deski uzależniony jest od preferowanego stylu jazdy. Szeroka deska dobrze sprawdza się podczas jazdy na vercie, ponieważ jej właściwości przekładają się na większą sterowność oraz stabilność podczas jazdy po stromych ścianach. Węższe blaty będą lepszym wyborem w przypadku bardziej technicznych skaterów, który skupiają na wykonywaniu tricków.
Grip
Jeżeli już jesteśmy przy blacie, to warto od razu wyjaśnić, czym jest grip. Jest to samoprzylepny papier ścierny, którym oklejona jest górna część blatu. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie stopom odpowiedniej przyczepności podczas jazdy i wykonywania trików. Grip dostępny jest w różnych wzorach i wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie go do własnego stylu.
Trucki
Kolejnym elementem składowych deskorolki są trucki. Są to dwie metalowe części przymocowane z przodu oraz z tyłu deski. Umożliwiają one montaż kółek do deski, a także pozwalają na kontrolowanie kierunku jazdy. Pojedynczy truck zbudowany jest z dwóch elementów - baseplate oraz hanger. Pomiędzy baseplate a hangerem znajdują się bushingi, czyli gumowe elementy, które zapewniają elastyczność przy skręcaniu deskorolką. Całość utrzymuje razem śruba o nazwie kingpin. Za jej pomocą możemy zmieniać sztywność deski.
Podkładki pod trucki
Są to elementy umieszczane pomiędzy deckiem a truckiem. Pełnią one funkcję amortyzatorów, które mają za zadanie łagodzić skutki uderzania deskorolki o podłoże. Zapobiega to szybkiemu niszczeniu się blatu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to stały element deski, a raczej dodatek.
Kółka
Deskorolka wyposażona jest w 4 kółka. Są one zakładane na trucki przy pomocy tulejek dystansowych i łożysk. Na ogół wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Kółka mogą mieć różny rozmiar, zależny od stylu jazdy. Duże kółka sprawdzą się doskonale podczas jazdy po nierównej nawierzchni oraz po rampie. Jeżeli naszym celem jest wykonywanie tricków, to lepszym wyborem będą kółka o mniejszej wielkości. Warto jednak wiedzieć, że przełoży się to na mniejszą prędkość. Kółka dostępne na rynku posiadają podobną do siebie twardość, która wynosi około 100 A.
Łożyska
To właśnie dzięki nim kółka trzymają się na trucku. Każde z nich wyposażone jest w dwa łożyska toczne, które są rozdzielone tzw. tulejką dystansową. Należy zdawać sobie sprawę, że łożyska przeznaczone do deskorolek klasyfikowane są według skali ABEC, która ocenia je według cyfr nieparzystych od 1 do 9. Im wyższy wynik w skali, tym większa precyzja. Wśród dostępnych w sklepach deskorolek najczęściej można spotkać ABEC5 i ABEC7.
Śruby
Śruby możemy spotkać również pod nazwą montażówek. Ich zadaniem jest trzymanie razem blatu oraz trucków. Długość śruby jest zależna od grubości blatu. Wielu skaterów stosuje praktykę malowania śrubek, co ma na celu pomoc w odróżnieniu przodu deski od tyłu, czyli tzw. tailu.
No dobrze, wiemy już, jak zbudowana jest deskorolka. Ale jak przekuć tę w wiedzę w praktyczną umiejętność wybrania swojej pierwszej deski? Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru deskorolki, jest blat. To przede wszystkim on odpowiada za komfort jazdy, więc warto zwrócić uwagę czy jest on do nas dobrze dopasowany. Na początek dobrze, aby nie był on zbyt szeroki, natomiast dobór długości jest już kwestią naszych osobistych preferencji. Im dłuższa deskorolka, tym większą prędkość pozwala rozwinąć.
Warto zwrócić także uwagę na inne parametry techniczne. W przypadku osób początkujących dobrze, aby kółka miały średnią wielkość. W przypadku łożysk najlepiej jest postawić na ABEC-3 lub ABEC-5. Im wyższy wskaźnik, tym szybsza deska. Wybierając swoją pierwszą deskę, warto jednak postawić na modele o uniwersalnych kształtach i parametrach. Pozwolą one w pełni cieszyć się nowym sportem.