Mężczyzna ubrany w chustę typu buff ubierający buty pod namiotem

Co to jest Buff? Chusta wielofunkcyjna nie tylko dla biegaczy

Chusta wielofunkcyjna Buff zapewni Ci ochronę podczas upałów i chłodniejszych dni podczas aktywności na świeżym powietrzu. Co to jest Buff i jak go wi

Buff jest dobrze znany wśród osób uprawiających różnorodne sporty. To uniwersalne akcesorium chroniące przed upałem i chłodem, które jest niezbędnym wyposażeniem podczas treningu na świeżym powietrzu. Co to jest chusta buff? Jak nosić i jak zakładać buff, aby dobrze spełniał swoje funkcje?

Wielofunkcyjna chusta buff – oryginał czy podróbka?

Obecnie buffem nazywane są wszystkie chusty wielofunkcyjne. Jest to kawałek cienkiej tkaniny w kształcie komina bez szwów. Taka konstrukcja zapewnia szerokie zastosowanie w zależności od sposobu noszenia. 

Oryginalne buffy wykonane są przez hiszpańską firmę Buff. Jej założycielem jest jednocześnie wynalazca buffa – Joan Rojas. W czasach młodości był zapalonym kierowcą motocykli. To właśnie potrzeby motocyklistów stały się inspiracją do powstania chusty. Miała ona chronić ich przed chłodem i obcieraniem odzieży czy kasku.

Z czasem buffy stały się popularne wśród osób uprawiających niemal wszystkie aktywności na świeżym powietrzu. Marka Buff rozrastała się i eksportowała swoje produkty na cały świat. Sukces firmy przyczynił się do tego, że coraz więcej producentów ją naśladowało i produkowało swoje chusty wielofunkcyjne. Niestety pod względem jakości i funkcjonalności często nie dorównywały pierwowzorowi.  

Oryginalne buffy wykonane są z mikrofibry z jonami srebra. Materiał ten doskonale chłonie pot i szybko schnie. Pozwala skórze także oddychać. Jony srebra dodatkowo neutralizują brzydki zapach, dzięki czemu chusta zachowuje świeżość przez długi czas i może być używana przez kilka dni bez prania. Ponadto cechuje ją duża wytrzymałość, a jej kolory nie blakną na słońcu. 

Kobieta ubrana w chustę typu buff podziwiająca górski widok

Technologie użyte w buffach

Wraz z rozwojem firmy Buff i wzrostem popularności chust, marka poszerzała swój asortyment, wprowadzając modele dostosowane do konkretnych warunków pogodowych. W oryginalnych produktach można znaleźć między innymi takie technologie jak:

HeiQ Cooling Technology – technologia zapewniająca właściwości termoregulacyjne. Dzięki niej ciepłe powietrze nie jest gromadzone blisko skóry, co zapewnia uczucie chłodu;
Ultraviolet Protection Factor – ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych;
Insect Shield® – chusty z tą technologią są trwale impregnowane substancjami odstraszającymi komary, kleszcze czy muchy. 

Ponadto w oryginalnych produktach marki Buff nadal stosowane są jony srebra chroniące od nieprzyjemnych zapachów. Jest to szczególnie doceniane przez entuzjastów długich wędrówek pieszych po górach oraz innych aktywności sportowych trwających kilka dni. 

W buffach sztuczny materiał jest często mieszany lub zastępowany wełną merynos. Chroni ona ciało przed wychłodzeniem, ale także przegrzaniem. W modelach przeznaczonych do sportów zimowych techniczny materiał został wykonany z mikropolaru, który chroni przed mrozami i sprawdza się w chłodniejszych porach roku.

Buff, czyli chusta o wielu zastosowaniach

Chusty wielofunkcyjne buff zawsze wykonane są z elastycznego materiału. Gdy tkanina jest rozciągnięta, dobrze przylega do ciała. Dzięki temu może pełnić funkcję szalika, czapki, frotki do ocierania potu, opaski czy kominiarki. Wszystko zależy od tego, jak ją zawiążesz. Jak wiązać chustę buff?

1. Kominiarka – wystarczy włożyć chustę na szyję, a następnie jeden jej koniec założyć na głowę tak, aby zasłaniała czoło. 
2. Chusta na głowę – włóż buffa na głowę. Wystającą poza obręcz głowy część zroluj i schowaj za krawędź opinającą głowę. 
3. Saharine – jest to wiązanie bardzo przydatne podczas wędrówek w górach czy biegach ultra. Zasłania nie tylko głowę, ale także kark. Załóż chustę na głowę, a część, która swobodnie zwisa na plecach, wpuść do środka i przełóż poza krawędź chusty, tak aby spływała po karku.
4. Czapka – przełóż chustę na lewą stronę. Następnie załóż ją na głowę, a górną część okręć dwa razy i przykryj nią głowę. W ten sposób zyskasz doskonałe okrycie głowy na chłodniejsze dni. 
5. Maska – załóż chustę na szyję. Górną jej krawędź załóż na usta. W ten sposób zyskujesz ochronę przed chłodnym powietrzem podczas zimowych górskich biegów. Stanowi także świetną barierę dla much wpadających do ust podczas jazdy na rowerze. 

To oczywiście nie wyczerpuje możliwości chusty wielofunkcyjnej. Możesz owinąć ją na nadgarstku i zyskać frotkę do przecierania potu. Świetnie sprawdza się jako gumka do wiązania długich włosów. Możesz zrobić z niej opaskę na głowę albo po prostu nosić jak szalik. 

Mężczyzna ubrany w chustę typu buff podziwiający górski widok

Chusta wielofunkcyjna nie tylko dla biegaczy

Istnieje wiele zastosowań, w których sprawdzi się buff. Jak nosić ją podczas poszczególnych aktywności na zewnątrz? To już zależy od Twoich aktualnych potrzeb. Wiele osób ma ze sobą zawsze kilka chust, dzięki czemu zyskuje wiele przydatnych akcesoriów. 

Podczas jazdy na motocyklu, na nartach czy snowboardzie chusta świetnie chroni przed obtarciami i wilgocią. Wystarczy założyć ją jak kominiarkę. Podczas tych sportów sprawdzi się także jako szalik. 

Wśród biegaczy chusty buff są bardzo popularne. Ten kawałek materiału służy im jako frotka do ocierania potu, opaska, czapka, komniarka, chusta czy dodatkowa warstwa pod rękawiczki. Podczas letnich biegów ultra stanowi ochronę UV głowy i karku. Włókno, z którego wykonany jest materiał oryginalnych chust, świetnie odprowadza wilgoć, dzięki czemu podczas zimowych biegów chronią zawodników przed wyziębieniem.

Także rowerzyści doceniają chusty wielofunkcyjne, które zakładają pod kask i używają do ochrony karku. Świetnie sprawdzają się także do przecierania twarzy i czoła. 

Wszystkie zastosowania buffa dobrze poznali entuzjaści pieszych wędrówek w górach. W zmiennych warunkach pogodowych, podczas kilkudniowego trekkingu chusty sprawdzają się doskonale i pomagają utrzymać komfort w każdej sytuacji. 

Niezbędna chusta w szafie osoby aktywnej

Zamiast zwykłych chust, zacznij używać buffa. Szybko przekonasz się, że jego funkcjonalność przewyższa zwykłe bawełniane bandany. Dzięki niej zyskasz komfort podczas każdej aktywności na świeżym powietrzu. Zerknij do asortymentu sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz oryginalne buffy i chusty wielofunkcyjne innych marek. 

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.