kobieta pijąca wodę przez rurkę od bukłaka schowanego w plecaku

Co to jest bukłak na wodę? Jaką funkcję pełni przyczepiony do plecaka?

Sprawdź co to jest bukłak. Zobacz jaki bukłak do plecaka wybrać, aby zapewnił wygodę i komfort podczas aktywności biegowych i outdoorowych

Bukłak to jedno z najbardziej popularnych akcesoriów outdoorowych. Znacząco usprawnia uzupełnianie płynów podczas aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie po górach, jazda na rowerze czy długodystansowe bieganie. Jeśli nie znasz jeszcze tego elementu wyposażenia i zastanawiasz się co to jest bukłak, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

czym jest bukłak na wodę,
skąd pochodzi to akcesorium,
jaka jest budowa bukłaka,
kiedy warto z niego korzystać,
na co zwracać uwagę podczas zakupu.

mężczyzna idący z plecakiem turystycznym ze schowanym bukłakiem na wodę

Co to jest bukłak?

Bukłak to nic innego jak wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego worek na wodę. Służy on transportowaniu zapasu wody podczas aktywności turystycznych i sportowych. Zapewnia znacznie wyższy komfort użytkowania niż klasyczny bidon. Dlaczego? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na ich pochodzeniu oraz etymologii słowa bukłak.

Historia - skąd pochodzi bukłak i czemu zawdzięczamy jego nazwę

Mimo, że obecnie bukłaki wykonywane są z wysokiej jakości plastiku, kiedyś było zupełnie inaczej. Dawne bukłaki szyte były bowiem ze skóry zwierzęcej. Służyły one licznym plemionom koczowniczym do przenoszenia wody pitnej. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, opatentowany został pierwszy na świecie bukłak, który zrobiony był z tworzywa sztucznego. Aby łatwiej można było z niego korzystać, wyposażony został w specjalny wężyk z ustnikiem, który umożliwiał nawadnianie organizmu bez konieczności odkręcania nakrętki i wyjmowania akcesorium z plecaka. Pierwsze egzemplarze bukłaków stosowane były w wojsku. Korzystali z nich żołnierze podczas trudnej operacji Pustynna Burza. Główną zaletą bukłaków było to, że można było uzupełniać zapas wody w organizmie bez konieczności używania w tym celu rąk. Nazwa tej części ekwipunku użyta była jednak już w czasach starożytnych, dlatego według słownika PWN, bukłak to "worek ze skóry przeznaczony do przewożenia płynów". Co ciekawe, niegdyś nie tylko wodą bukłak był wypełniany. Transportowano w nim bowiem mleko, oliwę a nawet wino.

Budowa - z czego składa się bukłak na wodę

Aby z niego korzystano, bukłak musi obecnie spełniać pewne warunki. Musi być lekki, szczelny, pojemny i nie może zmieniać smaku wody. Powinno dać się go szybko i sprawnie napełnić i włożyć do plecaka. Współczesne bukłaki składają się więc z części takich jak:

zbiornik na wodę, czyli tak zwany bukłak właściwy. Zazwyczaj jest to elastyczny worek o pojemności od 1 l do 3 l;

szeroki wlew, czyli zakręcany na zawór lub zasuwany na zapinkę otwór, przez który można uzupełnić zapas wody w prosty i szybki sposób;

wężyk, czyli rurka, która łączy zbiornik (w którym znajduje się napój) z ustnikiem. Aby był wygodny i wytrzymały, stanowi go plastikowy przewód wysokiej jakości. Jako, że ta część bukłaka zużywa się najszybciej, na rynku dostępne są wężyki na wymianę;

ustnik, który jest zdecydowanie najmniejszym elementem bukłaka. Najczęściej dostępne są ustniki z przekręcaną zatyczką lub z zamknięciem gumowym, które wystarczy lekko przygryźć, aby móc nawodnić swój organizm. Jako, że ta część jest narażona na bezpośredni kontakt ze ślina, należy szczególnie dbać o jej higienę.

mężczyzna z rurką od bukłaka na ramieniu

Dlaczego warto mieć bukłak do plecaka?

Bukłaki na wodę do plecaka to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, którym zależy na komfortowym rozwiązaniu problemu zawiązanego z nawodnieniem organizmu podczas wysiłku fizycznego. Zajmuje on naprawdę niewiele miejsca, więc spokojnie zmieści się do kieszeni plecaka. Jako, że cała konstrukcja jest elastyczna i miękka, nie posiada on stałego kształtu. Dostosowuje się do miejsca w którym się znajduje. Dlatego, jeśli chcesz dołączyć go do pozostałej zawartości plecaka, możesz zrobić to bez problemu. W przeciwieństwie do butelki lub klasycznego bidonu. Bukłaki o małej lub dużej pojemności do wyboru, stanowią świetny system nawadniający, z którego korzystają liczni miłośnicy outdooru.

Popularność bukłaków rośnie z roku na rok. Korzystają z niego między innymi uczestnicy wędrówek górskich, miłośnicy zawodów biegowych (zwłaszcza długich dystansów, a więc między innymi uczestnicy ultramaratonów) oraz rowerzyści (zwłaszcza miłośnicy jazdy na rowerze MTB). Z tego powodu na rynku akcesoriów sportowych i turystycznych, znaleźć można bez problemu nie tylko różne modele bukłaków, które można włożyć do plecaka, ale również plecaki zintegrowane z bukłakiem.

Jaki bukłak na wodę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jesteś zainteresowany/zainteresowana kupnem bukłaka, ale nie wiesz jaki model wybrać? Weź pod uwagę następujące elementy:

pojemność woreczka, czyli to, ile litrów płynu zmieści się do bukłaka. Producenci proponują zazwyczaj pojemności od jednego do trzech litrów;

długość rurki i jej elastyczność
. Należy skupić się na tym, czy przewód daje możliwość swobodnego przepływu wody podczas aktywności;

rodzaj ustnika. Warto wypróbować czy łatwiej Ci korzystać z korka czy z drugiej opcji, którą jest przygryzanie ustnika;

szerokość wlewu. Ten element wpływa na łatwość napełniania bukłaka wodą, dlatego należy przyjrzeć mu się dokładnie. Ponadto, jeśli jest odpowiednio szeroki, umożliwia wywinięcie bukłaka na drugą stronę, aby dokładnie go wyczyścić z wszelkich zabrudzeń;

sposób zamykania wlewu. Do wyboru jest zakrętka bądź suwak. Dla jednych udogodnieniem jest możliwość dynamicznego odpinania zamka błyskawicznego, dla innych tradycyjne odkręcanie zakrętki.

Przeczytaj także

kobieta pijąca wodę z bukłaka schowanego w plecaku turystycznym

Jaki bukłak do plecaka? Wybierz swój bukłak na wodę

Jaki bukłak do plecaka wybrać? Czym powinien charakteryzować się outdoorowy bukłak na wodę? Sprawdź, jaki bukłak na górską i rowerową wyprawę.

bidon z wodą leżący na ziemi

Jaki bidon wybrać na wodę i napoje? Bidon rowerowy?

Chcesz kupić bidon, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Jeśli szukasz bidonu na rower, wycieczkę pieszą lub na co dzień, przeczytaj ten poradnik.

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

ludzie siedzący na ziemi z latarkami czołowymi i torebkami z prowiantem

Jedzenie w góry – jaki zabrać prowiant na wycieczkę?

Wybierasz się na wędrówkę na szlak? Nie wiesz, co zabrać do jedzenia w góry? Jakie przekąski i posiłki wziąć? Co z suchym prowiantem? Sprawdź!