osoba siedząca na osidłanym koniu z założonym czaprakiem

Co to jest czaprak na konia? 

Co to jest czaprak na konia, zwany inaczej potnikiem? Czaprak wszechstronny, skokowy czy western to ważny element wyposażenia jeździeckiego.

Początkujący jeźdźcy mają styczność z całym mnóstwem terminów do przyswojenia. Nie brakuje osób zaczynających przygodę z jeździectwem, które pytają, co to jest czaprak. Ten element stanowi niezbędne wyposażenie każdej stajni. Służy do ochrony końskiego grzbietu i przedłuża żywotność siodeł. Jakie są jego rodzaje?

Co to jest czaprak lub potnik na konia?

Czaprak jest okryciem na konia, które zakłada się pod siodło lub na kulbakę. To akcesorium może być wykonane z różnych materiałów – najczęściej z futra, filcu lub bawełny, z ozdobną lamówką. Najważniejsze, aby tworzywa były wytrzymałe oraz dobrze odprowadzały powietrze i wilgoć. Czasem czapraki mogą zawierać dodatkowe wypełnienie, np. z pianki poliuretanowej. Ich funkcjonalność zwiększana jest przez specjalne taśmy, które zapewniają lepsze przymocowanie do siodła i chronią przed przesuwaniem się elementu podczas jazdy.

Czaprak, czyli inaczej potnik jeździecki, służy przede wszystkim ochronie konia przed otarciami, a jednocześnie zabezpiecza samo siodło przed końskim potem. Wypełnia pustą przestrzeń znajdującą się pomiędzy skórzanym materiałem siodła a plecami wierzchowca. Daje również lepszy rozkład wagi jeźdźca, a także wchłania pot i zapewnia wentylację.

osiodłany koń z czaprakiem i jeźdźcem na grzbiecie

Rodzaje czapraków pod siodło

Skoro wiesz już, co to jest czaprak, warto znaleźć odpowiedź, jak dobrać ten element wyposażenia jeździeckiego do rodzaju siodła. Wybór podkładki pod siodło zależny jest przede wszystkim od stylu jazdy i tego, co masz zamiar robić w danym dniu. Ten rodzaj sprzętu jeździeckiego koniecznie musi pasować do siodła, ponieważ różne czapraki charakteryzują się innym rozkładem punktów nacisku na koński grzbiet i przeciwdziałają jego uszkodzeniom.

Podstawowe rodzaje czapraków to:

czapraki wszechstronne i czapraki skokowe – mają taki sam kształt i podobną wielkość. Podkładka ma przeważnie około 2,5 cm grubości. Najczęściej dostępna jest w kolorze białym, choć na rynku można znaleźć praktycznie wszystkie kolory tęczy. Wykonywana jest z polaru lub tkaniny syntetycznej;

czapraki ujeżdżeniowe – wykonane z bawełny, są pikowane i kwadratowe. Uważa się je za najbardziej uniwersalne. Są najczęściej używane na ujeżdżalni. Taki pad nie zapewnia stuprocentowej amortyzacji. Dobrze sprawdza się jednak do ochrony skóry konia przed ewentualnymi obrażeniami i odparzeniami. Czapraki ujeżdżeniowe są cieńsze niż te opisane powyżej (ich grubość to około 1 cm). W sklepach oprócz zwykłych czapraków znajdziesz też przeróżne modele ozdobne;

czapraki do jazdy typu western – są najgrubsze (mają przynajmniej 2,5 centymetra) i wykonane z wełny, filcu lub materiałów syntetycznych. Częsty element stanowią dodatkowe wstawki, których zadaniem jest poprawa amortyzacji.

Krótka historia jeździeckich podkładek pod siodło

Czaprak w przeszłości nazywany był kropierzem, czołdarem lub dyftykiem (dywdykiem). Różne rodzaje nakryć na konia stosowane były od XII wieku, a szczególnie rozpowszechniły się podczas wypraw krzyżowych. Bywały wyszywane drogimi materiałami, takimi jak srebro czy jedwab. Dawne potniki pełniły funkcje bojowe oraz reprezentacyjne, a jakość ich zdobienia i wykonania stanowiły o statusie właściciela konia.

W Polsce zyskały popularność w XVII wieku, w wojsku. Chętnie stosowane były przez husarię i huzarów. W XVIII i XIX wieku modne stały się czapraki zdobione nakładanymi lampasami.

Wiesz już, co to jest czaprak, do czego się go używa i jaka była jego historia. Od czasów pierwszych zastosowań czapraków wiele się zmieniło – przede wszystkim technika ich wykonania. Obecnie większy nacisk kładziony jest na praktyczność potników oraz ich wpływ na zdrowie koni. Na własny użytek polecamy kupić czaprak ujeżdżeniowy lub taki, który najlepiej pasuje do praktykowanego przez ciebie stylu jazdy. Jeśli chcesz wybrać popularny kolor, najchętniej wybierane są ciemne ochraniacze pod siodło, które nie brudzą się tak szybko, jak białe.

Przeczytaj także

Mężczyzna w toczku i sztylpach jeżdżący konno

Co to są sztylpy i czapsy? Podobieństwa i różnice

Swoją przygodę z jeździectwem dobrze zacząć od wyposażenia do jazdy konnej. Czapsy i sztylpy jeździeckie to ochraniacze na łydki. Jakie wybrać?

kobieta jadąca konno w toczku i odzieży jeździeckiej

Czym jest anglezowanie?  Jak anglezować na prawidłową nogę?

Anglezowanie, czyli jak prawidłowo trzymać nogi i ciało w jeździe konnej w średnim tempie, znanym jako kłus. Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Jazda konna bez siodła jest możliwa, ale nie każdy chce jeździć na oklep. Z tego względu w wyposażeniu konia musi znaleźć się siodło. Co jeszcze? Spra