Mężczyzna i kobieta siedzący na jachcie podczas żeglowania

Co to jest i do czego służy bosak żeglarski?

Bosak do łodzi to obowiązkowe wyposażenie każdego jachtu. Co to jest i do czego służy bosak żeglarski? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć!

Pływanie na łódce lub żaglówce to znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu. Daje nam ono możliwość odpoczęcia od codzienności i poprzebywania na łonie natury. Każdy żeglarz, który pływa łódką lub jachtem, obowiązkowo musi wiedzieć, że wyposażenie łodzi powinno obejmować konkretne narzędzia. Przykładem jednego z nich jest bosak żeglarski. Chcesz się dowiedzieć, do czego służy i jak można go wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Do czego służy bosak żeglarski?

Każda osoba, która ma doświadczenie w żeglowaniu, doskonale wie, czym jest i do czego służy bosak. Pojęcie to ma jednak prawo brzmieć zupełnie obco dla tych, którzy nigdy nie mieli przyjemności przebywania na łodzi. Trzeba wiedzieć, że jest to specjalistyczne, wielofunkcyjne narzędzie, które obowiązkowo musi znaleźć się na pokładzie każdej łodzi lub statku. Można je wykorzystać do kilku zadań:

1. Cumowanie i odcumowywanie. Jedną z czynności, którą można wykonać z pomocą bosaka żeglarskiego, jest chwytanie cum lub odbijaczy. Dzięki temu narzędziu można w łatwy sposób zbliżyć się do brzegu, odbić od niego, a także bezpiecznie ominąć przeszkodę znajdującą się na zbiorniku.

2. Manewrowanie w obrębie przystani. Niektóre przystanie oraz porty są bardzo wąskie, a często po prostu bardzo przeładowane innymi jednostkami pływającymi. Użycie bosaka może pomóc w bardziej precyzyjnym manewrowaniu łodzią, co może się przełożyć na uniknięcie uderzenia w przeszkodę.

3. Akcje ratunkowe. Podczas pływania łodzią możemy spotkać się z bardzo różnymi niespodziewanymi sytuacjami. Czasem zdarza się, że jeden z pasażerów wypadnie za burtę. Również osoby z innych łódek mogą potrzebować pomocy. W takiej sytuacji bosak może posłużyć do wyciągania z wody osoby. Warto z niego skorzystać także w momencie, kiedy do wody wpadnie nam jakiś przedmiot.

4. Obsługa żagli. Z bosaka często korzysta się również do manipulowania linami albo żaglami. Taka praktyka najczęściej jest spotykana na większych jednostkach pływających.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący się do cumowania za pomocą bosaka

Jak jest zbudowany bosak jachtowy?

Budowa bosaka żaglowego jest dosyć prosta. Narzędzie to ma postać długiego drąga, który jest zakończony hakiem z jednej oraz grotem z kuleczką z drugiej strony. Pierwsze tego typu akcesoria były stworzone z drewna, jednak we współczesnych czasach zostały zastąpione modelami aluminiowymi lub wykonanymi z tworzyw sztucznych. Obecne produkty są także mniejsze niż kiedyś, co pozwala na łatwiejsze ich przechowywanie.

Bosak drewniany, aluminiowy oraz teleskopy, czyli kilka słów o rodzajach

Pierwszym typem narzędzia, które można znaleźć na rynku, jest bosak drewniany. Charakteryzuje się on rękojeścią wykonaną z wysokiej jakości drewna. Oczywiście jest ono pokryte lakierem, który zabezpiecza produkt przed działaniem wody oraz słońca. Takie bosaki można dostać w różnych wymiarach. Alternatywnym rodzajem jest bosak aluminiowy. Jego rękojeść jest stworzona z anodowego aluminium. Cieszy się on dużą popularnością ze względu na swoją niską wagę i wytrzymałość. Jest on także odporny na działanie wody.

Niesamowicie wygodnym rozwiązaniem jest bosak teleskopowy. Odznacza się on tym, że można go bez problemu złożyć, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Szczególnie sprawdzi się on na niewielkich łodziach, gdzie liczy się każda zaoszczędzona przestrzeń. Zwykle można wybierać pomiędzy modelami w różnych rozmiarach, w zależności od własnych potrzeb.

Jak używać bosaka do łodzi?

Każdy był kiedyś osobą początkującą. Z tego powodu, zanim pierwszy raz wybierzemy się na rejs łódką, warto zapoznać się z instrukcją, w jaki dokładnie sposób używać bosaka żeglarskiego. Jak już wspomnieliśmy, narzędzie to może pełnić wiele funkcji. Poniższa instrukcja dotyczy jednak najpopularniejszego zastosowania tego akcesorium, czyli cumowania, odcumowywania oraz poruszania się za jego pomocą w obszarze przystani. Jakie czynności można wykonać przy jego pomocy?

1. Sprawdzenie głębokości przy brzegu. Bosak jest dosyć długi, co pozwala nam na wygodne sprawdzenie głębokości przy brzegu i ewentualne odpychanie łodzi.

2. Odepchnięcie się od sąsiednich łodzi lub innych przeszkód. Do tego zadania należy wykorzystać znajdującą się na końcu szpikulca kuleczkę, która zapobiegnie uszkodzeniu poszycia innych łodzi.

3. Chwycenie ucha boi cumowniczej. Gdy chcemy zacumować, bosak można wykorzystać do złapania ucha boi cumowniczej. Dzięki temu łatwiej przełożymy przez nie linę.

4. Wyłowienie z wody różnych przedmiotów. W momencie, kiedy podczas cumowania źle rzucimy cumę lub inny przedmiot z pokładu wpadnie nam do wody, narzędzie do ułatwi nam podjęcie próby wyłowienia go i przyciągania do siebie.

Jesteś fanem sporów wodnych i planujesz spędzić trochę czasu na łódce, ale nie masz bosaka żeglarskiego? W takim razie zachęcamy do odwiedzenia  Decathlon. W naszym asortymencie posiadamy wysokiej jakości bosaki, dzięki którym żeglowanie stanie się o wiele prostsze oraz przyjemniejsze.

Przeczytaj także:

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.

Mężczyźni pływający na żaglówce w okularach przeciwsłonecznych  i odzieży żeglarskiej

Patent żeglarski – jak zostać żeglarzem jachtowym?

Patent żeglarski to uprawnienie, które umożliwia zostanie żeglarzem jachtowym. Jak wygląda kurs, egzamin? Sprawdź, jak zdobyć patent żeglarza.

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

osoby w odzieży żeglarskiej płynące łodzią

Najlepsze pomysły na prezent dla żeglarza

Znasz osobę, która jest pasjonatem żeglarstwa i zastanawiasz się na oryginalnym upominkiem dla niej? Oto najciekawsze pomysły na prezent dla żeglarza!

węzeł żeglarski

Żeglarstwo: podstawowe węzły żeglarskie, nauka węzłów na rejs

Jakie są podstawowe węzły żeglarskie? Których wymaga egzamin na patent żeglarza jachtowego? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników żeglarstwa