Mężczyzna trenujący na trenażerze rowerowym w domu

Co to jest trenażer? Trening rowerowy w domu

Jakie zalety ma trening na trenażerze rowerowym? Czy warto w niego zainwestować? Dowiedz się, jak urządzenie pomaga utrzymać rowerową formę.

Wraz z nadejściem jesieni wielu rowerzystów rezygnuje z przemierzania tras na świeżym powietrzu na rzecz treningów na trenażerze. Czym jest to urządzenie? Jak działa i jak wykonywać na nim efektywne treningi rowerowe w domowym zaciszu? Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat trenażerów.

Co to jest trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy jest to nic innego jak urządzenie, które w warunkach sztucznych pozwala nam na jazdę na rowerze i wykonywanie treningu kolarskiego. Mówiąc prościej, pozwala imitować jazdę na zewnątrz – najczęściej w domowym zaciszu. Nie ma znaczenia, czy posiadasz rower szosowy, typu MTB czy nawet miejski, ponieważ każdy model jesteś w stanie podpiąć do odpowiednio dopasowanego trenażera. Wszystko zależy od wykorzystania właściwych adapterów, które zazwyczaj znajdują się w wybieranych zestawach z urządzeniem.

Mężczyzna jadący na trenażerze rowerowym w domu korzystając z trasy wyświetlanej na laptopie

Rynek trenażerów przez ostatnie kilka lat bardzo mocno się rozwinął. Jeszcze 2-3 lata temu taki rodzaj urządzenia treningowego był zarezerwowany tylko dla profesjonalnych kolarzy, którzy wykorzystywali je do utrzymywania swojej formy, kiedy warunki panujące na zewnątrz nie były sprzyjające. Jednoznaczne sklasyfikowanie trenażerów jest dosyć trudne, ponieważ w dużej mierze zależy od tego, jakie parametry są istotne podczas wybierania odpowiedniego modelu dla siebie.

Mówiąc o konkretnych możliwościach, pamiętaj, że wiele zależy od tego, jaki typ wybierzesz:

– Analogowy – nie ma w sobie żadnej elektroniki, a obciążenie najczęściej regulowane jest specjalną kilkustopniową manetką. Takiego trenażera nie podłączysz do żadnej aplikacji, chyba że posiadasz do tego własny czujnik prędkości/kadencji czy miernik mocy.

– Interaktywny – nie tylko wysyła informacje do aplikacji, ale również je odbiera. Co to oznacza? Jeżeli jedziesz po wybranej trasie i pojawi się na niej podjazd, to trenażer sam zwiększa obciążenie. Interaktywny trenażer to świetny wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie realizm podczas treningu rowerowego.

Dostępne są różne typy trenażerów, które umożliwiają utrzymanie rowerowej formy, ale każdy wyróżnia się nieco inną charakterystyką pracy.

Trenażery rolkowe

Ich konstrukcja jest prosta: to trzy (rzadziej tylko dwie) rolki, na których ustawia się rower. Na takim trenażerze można dość wiernie odwzorować jazdę po szosie, łącznie z koniecznością trzymania toru jazdy, co niestety wymaga też pedałowania z dość dużą szybkością, aby móc utrzymywać równowagę. Trenażery rolkowe są rzadziej wybierane przez osoby, którym zależy tylko na zimowych treningach. Z drugiej strony są małe, lekkie i pozwalają na szybkie ustawienie roweru – nie trzeba (choć warto) zakładać do nich specjalnych opon.


Jest to jedna z tańszych opcji trenażera. Jazda na takim trenażerze wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej równowagi i koordynacji. W związku z tym jest to świetne narzędzie do trenowania techniki i panowania nad rowerem. Polecane jest każdemu początkującemu kolarzowi, a dla tych bardziej zaawansowanych może stanowić rozgrzewkę przed startem w zawodach.

Trenażery na tylne koło

To trenażery, w których wstawia się cały rower, mocując tylne koło i opierając je na „rolce”. Są zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem. Problem polega na tym, że niezbyt wiernie odwzorowują zachowanie roweru, a modele z niższej, a często także średniej półki są głośne i nie dają możliwości realnego kontrolowania oporu.

To także jedna z tych opcji, którą początkujące osoby wybierają najczęściej, aby w ogóle sprawdzić, czy taka jazda im się podoba. Oprócz samego trenażera należy dokupić zacisk i podstawkę pod przednie koło. Należy założyć dodatkowe koło albo zmienić oponę na posiadanej obręczy. Dopiero wtedy możesz w pełni korzystać z możliwości, jakie daje urządzenie.

Mężczyzna jadący na trenażerze rowerowym typu Direct Drive

Trenażery zamiast tylnego koła, czyli Direct Drive

Na wstępnie trzeba wyjaśnić skąd nazwa „Direct Drive”. W tłumaczeniu na język polski oznacza „bezpośredni napęd” i tak to również wygląda w praktyce. Trenażery najnowszej generacji mają ciężkie koło zamachowe, które w czasie treningu całkowicie zastępuje tylne koło.

Wiernie odwzorowują zachowanie roweru, najczęściej nie sprawiają żadnego problemu przy regulacji oporu. Natomiast urządzenie dobrej klasy kosztuje kilka tysięcy złotych. Obecnie ten typ trenażera jest najbardziej poszukiwany w sklepach internetowych. Jest świetnym narzędziem do wspólnych ćwiczeń ze znajomymi w wirtualnym świecie. Z takim trenażerem wykonasz intensywny trening rowerowy w domu – bez względu na pogodę na zewnątrz.

Charakteryzują się też zdecydowanie cichszą pracą niż trenażery rolkowe. Dla wielu osób jest to bardzo ważna cecha, która nierzadko jest kluczowa w procesie wyboru urządzenia dla siebie. Oczywiście trenażery Direct Drive są w pełni interaktywne.

Trenażer Smart Bike

Takie urządzenia to dla wielu osób tak zwana najwyższa półka. Niewątpliwą zaletą jest to, że nie potrzebujesz przy tym własnego roweru, ponieważ trenażer go zastępuje. 

Korzystając z takiego urządzenia, na pewno docenisz jego elastyczność i możliwość ustawienia pozycji wedle naszych preferencji. Bardzo często można spotkać go też w studiach BikeFittingu, które wykorzystują trenażer do dopasowania sprzętu dla kolarza, sprawdzenia różnych opcji i wybrania optymalnych parametrów.

Trenażery typu smart to świetny wybór, komfort jazdy i precyzja działania. Jednak aby je zakupić, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Trening na trenażerze jest dosyć specyficzny i czasami mocno różni się od jazdy na zewnątrz. Na szczęście efekty, jakich możesz się spodziewać, są porównywalne do tych, które osiągasz podczas klasycznych wypadów rowerowych na świeżym powietrzu.

W zależności od tego, jaki posiadasz model, trening stacjonarny może być bardzo precyzyjny i rozwijać konkretne cechy motoryczne. Trening siłowy na trenażerze zadba o Twoją kondycję i wzmocnienie mięśni. Do wyboru masz różne możliwości na przykład interwały o wysokiej intensywności (HIIT) lub typowe ćwiczenia wytrzymałościowe z pedałowaniem o umiarkowanej prędkości, ale przez dłuższy czas z zachowaniem stałego tempa.

Korzystając z trenażera i różnych aplikacji na przykład Zwift możesz też dokładnie zaplanować swój trening minuta po minucie. Tutaj swoją przewagę nad tańszym sprzętem pokazują modele Direct Drive, gdyż mają one opcję treningu ERG.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli masz zaplanowany i wgrany konkretny trening, to w trybie ERG trenażer będzie dostosowywał obciążenie, aby kolarz zawsze jechał z odpowiednią intensywnością. Jeżeli zaczniesz pedałować mocniej, to trenażer i tak zmniejszy opór, więc ostatecznie będziesz jechać tak samo.

Obecnie wirtualny świat oferuje naprawdę wiele atrakcji dla swoich użytkowników. Nie jest to już zwykła jazda podczas oglądania ulubionego serialu lub słuchania muzyki. Możesz realizować najróżniejsze plany treningowe, startować w wirtualnych wyścigach, a przy tym jednocześnie eksplorować realne miejsca na mapie. Aplikacje takie jak Rouvy czy Elite My E Training wykorzystują nagrania prawdziwych tras. W ten sposób możesz wybrać słynny podjazd lub wyścig rowerowy z Tour de France do zrealizowania swojego treningu.

Kobieta w odzieży rowerowej trenująca na trenażerze rowerowym stojącym na macie w domu

Trening na trenażerze w domu – o co warto zadbać?

Wbrew pozorom trening na trenażerach rowerowych wymaga pewnego przygotowania. O ile nawet na dość monotonnej trasie w terenie pojawiają się drobne przeszkody lub minimalne wzniesienia, to w domowych warunkach wszystko należy symulować. Warto mierzyć czas (albo ustawić sobie w pobliżu stoper), aby wpleść w sesję czy to interwały, czy tempówki, czy choćby nieregularne okresy zwiększonego lub zmniejszonego oporu, co nie tylko zmienia charakter treningu, ale czyni go mniej monotonnym.

Montaż roweru do trenażera

Aby rozpocząć jazdę na rowerze w domu, warto najpierw porządnie oczyścić jednoślad z wszelkiego błota i innych zabrudzeń. Natomiast prawidłowe zamontowanie trenażera zależy od Twojego wcześniejszego przygotowania. Podstawą jest oczywiście dopasowanie sprzętu do posiadanego roweru. Należy wyposażyć się też w konkretne akcesoria, z którym urządzenie będzie w pełni kompatybilne.

W razie wątpliwości można poprosić o pomoc pracownika sklepu rowerowego, a także zapoznać się ze wskazówkami producenta i instrukcją. Zazwyczaj przydają się choćby specjalne adaptery osi, zaciski, bębenek kasety i narzędzia na przykład klucz francuski. Niektóre z tych elementów znajdują się już w zestawie z trenażerem, inne należy samodzielnie dobrać i dokupić.

W przypadku montażu rolek jest najmniej problemów, bo zwykle można je przestawić nawet w zakresie 24–28 cali. Natomiast już w innych typach trenażerów trzeba czasem pomyśleć o adapterach, które pozwolą zamontować rower z innym systemem montażu koła (QR/bolt/sztywne osie o różnych średnicach).

Im bardziej zaawansowany model, tym z większej liczby kroków będzie składał się montaż. Jednak cały proces nie jest czasochłonny ani zbyt skomplikowany. Aby zainstalować rower na trenażerze, należy starannie wyregulować ustawieniana na przykład dotyczące oporu.

Mężczyzna w butach i stroju rowerowym jadący na trenażerze rowerowym zamontowanym w domu

Samo urządzenie nie wystarczy – akcesoria do trenażerów

Czy sam trenażer rowerowy wystarczy do tego, aby rozpocząć efektywne treningi? Do każdego rodzaju urządzenia warto również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które poprawią komfort jazdy, ale również pomogą na przykład nie zniszczyć podłogi lub wyciszyć drgania, które mogą przeszkadzać sąsiadom piętro niżej. Pominiemy w  tym momencie kwestię zakupu ewentualnych czujników, bo to rzecz indywidualna. Natomiast jest kilka akcesoriów, które warto kupić razem z trenażerem.

– Mata pod trenażer. Po pierwsze wyciszy urządzenie, po drugie pozwoli stabilnie ustawić trenażer, po trzecie – ochroni podłogę przed potem, a może być go sporo.

– Osłona nad ramę na trenażer. Jeśli mata chroni przed potem podłogę, to osłona na ramę chroni rower – wbrew pozorom ten tani gadżet naprawdę się przydaje.

– Specjalna opona. Na trenażerach rolkowych niby nie jest konieczna, ale bardzo pomaga, na tańszych urządzeniach pod tylne koło to jedyny sposób sprzętu do w miarę kulturalnej pracy, a przy droższych – bardzo proste rozwiązanie, które pozwala zapobiegać ślizganiu się koła.

– Wentylator. I bynajmniej nie chodzi tutaj o symulację wiatru, ale duży wentylator pozwoli zachować jako taki komfort w czasie treningu.

– Podstawka pod przednie koło. Stabilizuje rower, tym samym zwiększając bezpieczeństwo treningu i podnosząc komfort.

Jeżeli podczas jazdy chcesz korzystać z telefonu (aplikacja, rozmowa audio ze znajomymi i tym podobne funkcje), to warto dokupić również specjalny uchwyt rowerowy do smartfona.

Trenażer rowerowy – plan treningowy

Każdy trenażer rowerowy daje możliwość symulacji po prostej, równej drodze z mniej więcej stałą kadencją i mocą. Z tego powodu warto pomyśleć, jak można zorganizować trening, aby szybko się nie znudzić. Jeśli zależy Ci na odczuciach z jazdy porównywalnych do realnych wrażeń, zwróć uwagę na konkretne właściwości i funkcje wybranego modelu.

Przykładowo wyższej klasy trenażery mają regulację oporu, która naprawdę działa tak, jak powinna. To oznacza, że przekręceniem manetki można zasymulować podjazd albo po prostu wymusić pracę z większą mocą bez dotykania biegów w rowerze. O ile w tanich modelach trenażerów regulacja oporu często pozostaje jedynie symboliczna, to w tych bardziej zaawansowanych faktycznie odczuwa się już różnicę.

Tworząc swój plan treningowy, należy dostosować go do indywidualnych potrzeb, możliwości i rodzaju zakupionego trenażera. Początkującym wystarczy nawet pół godziny jazdy dziennie w pierwszym tygodniu ćwiczeń. Wraz ze wzrostem sprawności fizycznej można wydłużać ćwiczenia i urozmaicać plan o kolejne elementy.

Zawsze warto zadbać o chociaż 10-minutową rozgrzewkę, aby uniknąć kontuzji. W zależności od wyznaczonego celu i preferowanego rodzaju, pojedyncza sesja może trwać od 20 do nawet 120 minut. Aby uzyskać oczekiwane efekty, wystarczy wygospodarować sobie chociaż 3-4 dni w tygodniu na ćwiczenia. Nie należy też przeciążać organizmu, dlatego w swoim planie uwzględnij czas na regenerację i odpoczynek.

Trenażer rowerowy daje możliwość treningu bez względu na warunki atmosferyczne, pozwala na intensywną jazdę o każdej porze roku, zapewniając przy tym oszczędność czasu. To doskonała opcja  zarówno dla profesjonalistów jak i osób dopiero rozpoczynających przygodę z rowerem.

Przeczytaj także

mężczyzna trenujący na trenażerze w odzieży i butach rowerowych

Trenażer interaktywny - co to jest, jaki model wybrać?

Trenażer interaktywny ✨ Sprawdź, czym jest taki trenażer i dla kogo jest on przeznaczony ⭐ Dowiedz się na co zwracać uwagę podczas wyboru

kobieta i mężczyzna jadący na rowerach elektrycznych w kaskach

Jaki rower elektryczny trekkingowy warto wybrać?

Dobry rower elektryczny trekkingowy powinien wyróżniać się lekkością i wytrzymałością. Przedstawiamy ranking rowerów trekkingowych dostępnych na rynku

mężczyzna jadący na trenażerze direct drive w domu

Trenażer direct drive - co to jest, czy warto wybrać?

Trenażer direct drive ✨ Sprawdź, co to jest i czym charakteryzuje się ten typ trenażera ⭐ Zobacz, kto powinien rozważyć zakup

kobieta trenująca na trenażerze rowerowym

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Jaki trenażer rowerowy wybrać? ⭐ Sprawdź urządzenia do wirtualnej jazdy na rowerze w domu ⭐ Wybierz najlepszy trenażer

Rowerzysta jadący na rowerze MTB z oponami bezdętkowymi

Opony bezdętkowe – czym są i czy warto je wybrać?

Opony bezdętkowe stosowane w rowerach stają się coraz bardziej powszechne. Poznaj ich właściwości i dowiedz się, czy warto je wybrać do roweru.