Rodzina spędzająca czas siedząc na krzesłach turystycznych przed rozłożonym w plenerze namiotem z tropikiem

Co to jest tropik w namiocie, dlaczego jest ważny i jaki namiot z tropikiem wybrać? 

Tropik to zewnętrzna powłoka namiotu turystycznego, która chroni namiot przed deszczem i wiatrem. Jaki namiot z tropikiem wybrać? Sprawdziliśmy to!

Namioty jednopowłokowe nie są niczym dziwnym – do dzisiaj stosuje się je w wojsku i wciąż można je spotkać na obozach harcerskich. Jeśli jednak zamierzasz zaopatrzyć się we własny namiot turystyczny, koniecznie wybierz model z tropikiem. Dlaczego? Ten niezwykle ważny element konstrukcji zwiększa komfort użytkowania namiotu i sprawia, że pobyt na łonie natury staje się przyjemnością, a nie udręką. Czym jest tropik i za co odpowiada? Sprawdzamy! 

Czym jest tropik? 

Tropik stanowi zewnętrzną warstwę namiotu dwupowłokowego, do którego dodatkowo podwiesza się w środku sypialnię. Jego zadaniem jest chronienie namiotu przed czynnikami atmosferycznymi oraz stworzenie komfortowej przestrzeni do wypoczynku. Niektóre modele namiotów turystycznych dostępnych na rynku pozwalają na osobne rozłożenie samej sypialni, bądź samego tropiku. Taka opcja spotykana jest przede wszystkim w przypadku mniejszych namiotów. Duże, rodzinne namioty z kilkoma przestrzeniami do spania często spotkać można w postaci hybrydowej, gdzie sypialnia jest już podwieszona, a podłoga zintegrowana z konstrukcją namiotu. W takiej sytuacji namiot, choć duży rozstawia się sprawnie i szybko.

Namiot z tropikiem rozłożony w górach

Do czego służy tropik w namiocie? 

Zadaniem tropiku jest, najogólniej mówiąc, ochrona wnętrza namiotu – a więc wypoczywających w nim osób, śpiwora i wszystkich rzeczy osobistych, które się w nim znajdują przed warunkami atmosferycznymi. Tropik zapewnia skuteczną ochronę przed:

– Deszczem: najważniejszą zasadą w czasie deszczu na kempingu jest ochrona śpiwora i miejsca do spania oraz ubrań przed zamoknięciem. Tę ochronę zapewnia namiotowi właśnie tropik. Szukając zatem namiotu dla siebie, warto zwrócić uwagę na poziom wodoodporności tropiku. Im wyższe parametry, tym dłużej namiot pozostanie suchy nawet podczas intensywnej burzy. By w kolejnych sezonach tropik nie stracił swoich właściwości, należy go czyścić i impregnować zgodnie z zaleceniami producenta.

– Wiatrem: silny wiatr to na biwaku nic przyjemnego. Chcąc się przed nim uchronić, wystarczy wejść do namiotu, zasunąć zamek i już można cieszyć się komfortem. Oczywiście o ile namiot wyposażony jest w tropik – to właśnie bowiem warstwa zewnętrzna zapewnia osłonę przewiewnej sypialni przed silnymi podmuchami wiatru.

– Promieniowaniem UV: istotną kwestią podczas biwakowania latem jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Namiot rozbity na otwartej przestrzeni potrafi się bardzo szybko nagrzać, co sprawia, że we wnętrzu błyskawicznie robi się duszno i gorąco. By temu zapobiec w namiotach Quechua Fresh & Black stosuje się innowacyjną technologię, która odbija promienie słoneczne i izoluje od światła. Specjalny tropik i ciemna sypialnia pozwalają na dłużej cieszyć się przyjemnym chłodem nawet w bardzo upalne dni!

– Chłodem: do największych zalet tropiku należy również ochrona przed zimnem. Dzięki niemu wnętrze namiotu wolniej się wychładza, zachowując na dłużej przyjemne warunki do spania. Warto pamiętać, że nawet latem noce pod namiotem mogą być chłodne, dlatego warto zadbać nie tylko o solidny śpiwór, ale też o dobrej jakości namiot turystyczny z tropikiem.

– Kurzem: tropik nie tylko chroni przed deszczem, ale także przed wilgocią i kurzem. Drobny pył, piasek, czy kurz obecny na polach namiotowych i kempingach błyskawicznie znalazłby się w każdym namiocie, gdyby nie dodatkowa powłoka. Tropik pozwala na dłużej zachować czystość w namiocie nawet w suche i upalne dni, gdy kurzu w powietrzu jest szczególnie dużo.

Zaletą tropiku jest także to, że tworzy on dodatkową przestrzeń w namiocie, jaką jest przedsionek. Ten z kolei wspaniale sprawdzi się jako miejsce na przechowywanie drobnych bagaży, butów czy lodówki turystycznej.

Jak rozstawić tropik, żeby spełniał swoją rolę?

Tropik to niezawodny sposób na to, by stworzyć przyjemne miejsce do biwakowania. By tak się jednak stało, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze tropik musi być dobrze napięty. Po rozstawieniu namiotu na kempingu dokładnie naciągnij wszystkie linki, upewnij się czy namiot stoi prosto, czy tropik jest dobrze rozłożony i czy przestrzeń pomiędzy tropikiem a sypialnią jest odpowiednia. Bez tego nawet namiot o najlepszych parametrach nie będzie odporny na deszcz czy wiatr. Tylko solidne rozłożenie sprzętu i naciągnięcie tropiku zapewni namiotowi adekwatną ochronę.

Kolejną istotną kwestią jest wentylacja namiotu. Rozglądając się za namiotem dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na otwory wentylacyjne w tropiku. Sprawdź, ile ich jest, czy są odpowiednio duże i jak są skonstruowane. Dobra wentylacja zagwarantuje cyrkulację powietrza, zapobiegnie występowaniu zjawiska kondensacji pary wodnej i uchroni wnętrze namiotu przed wilgocią.

Kobieta i mężczyzna spędzający czas przy palenisku siedząc przed namiotem z tropikiem rozłożonym w lesie

Co lepsze: namiot z tropikiem czy bez? 

Na kempingach i polach namiotowych najczęściej spotykane są namioty z tropikiem. To popularne rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają w planie kilkudniowy pobyt pod namiotem lub marzą o długich wyprawach i chcą w tym czasie cieszyć się komfortem wypoczynku, bez martwienia się o to czy pogoda nie zepsuje rodzinnej wycieczki. Czy wobec tego namiot bez tropiku ma jakikolwiek sens? Oczywiście, że tak! Taka konstrukcja cechuje się niewielką wagą i łatwością montażu. Namiot bez tropiku to popularne rozwiązanie na plażę – można rozstawić go w kilka sekund i cieszyć się doskonałą ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. W takim namiocie plażowym można schronić się na czas drzemki, ale też wygodnie przechować akcesoria plażowe i torby. Z kolei na polu kempingowym namiot bez tropiku sprawdzi się jako magazyn na sprzęt turystyczny.

Czy można kupić sam tropik do namiotu? 

Miłośnicy spędzania lata pod namiotem mogą być zainteresowani dokupieniem dodatkowego tropiku do namiotu, który już posiadają. Z czasem nawet najlepszy namiot może wymagać przeprowadzenia remontu lub wymiany pewnych części. Nie zawsze trzeba inwestować w zakup nowego namiotu, czasem wystarczy wymienić sam tropik, jeśli poprzedni uległ zużyciu. I taka opcja jest jak najbardziej możliwa. W sklepie Decathlon oferujemy tropiki do namiotów Quechua i nie tylko. Wymiana tropiku to doskonały sposób na odnowienie lubianego i wypróbowanego sprzętu bez konieczności inwestowania w zupełnie nowy namiot. Warto pamiętać o takiej możliwości i skorzystać z niej, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Namiot z tropikiem zapewnia ochronę przed deszczem, wiatrem, słońcem, czy kurzem i znakomicie zdaje egzamin podczas kilkudniowych wyjazdów. Namiot bez tropiku jest lżejszy i bardzo szybko się rozkłada, więc znakomicie sprawdzi się w roli magazynu lub schronienia na plaży. W zależności od potrzeb warto zaopatrzyć się w namiot z tropikiem lub bez. W ofercie Decathlon znajdziesz szeroką gamę różnorodnych namiotów, spośród których z pewnością znajdziesz model, spełniający Twoje wymagania.

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

Namiot rozłożony nad wodą w upalny dzień

Jak schłodzić namiot w upalne dni? 7 sprawdzonych sposobów

Zastanawiasz się, jak wytrzymać upał pod namiotem? Sprawdź 7 sprytnych sposobów na schłodzenie namiotu i ciesz się komfortem wypoczynku!

Namiot 4 osobowy rozbity na kempingu z tropikiem

Jaki namiot 4 osobowy wybrać? Co sprawdzić? Porady

Namiot 4-osobowy na biwak to przydatne wyposażenie dla rodziny. Jak go wybrać i co sprawdzić? Radzimy, jak kupić odpowiedni namiot rodzinny.

Mężczyzna rozkładający namiot turystyczny na płaskim podłożu

Co położyć pod namiot? Czy i kiedy podłoga jest niezbędna? 

Planujesz wybrać się na camping i nie wiesz czy warto zabrać ze sobą podłogę pod namiot? Przeczytaj i sprawdź kiedy przyda Ci się podłoga namiotowa!

Namioty turystyczne rozbite na plaży

Czy można rozbić namiot na plaży? Zasady biwakowania

Biwakowanie na łonie natury jest wspaniałym doświadczeniem. Dowiedz się, czy spanie na dziko jest legalne i czy można rozbić namiot na plaży.