Mężczyzna jadący na rowerze w okularach fotochromowych

Co to są okulary fotochromowe i jak działają?

Okulary fotochromowe to soczewki, które chronią przed promieniowaniem uv oraz światłem niebieskim. Dlaczego jeszcze warto je wybrać? Wyjaśniamy.

Jedną z najpopularniejszych form ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV są okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie z powodu wady wzroku i konieczności noszenia soczewek korekcyjnych na co dzień. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są okulary z soczewkami fotochromowymi. Co warto o niech wiedzieć? Wyjaśniamy. 

Czym są okulary z soczewkami fotochromowymi?

Wybierając dany produkt, warto wiedzieć co to są okulary fotochromowe. Szkła fotochromowe są dostępne na rynku od dawna. Ich innowacyjność polega na zdolności do samodzielnego dostosowywania koloru do intensywności oświetlenia. Innymi słowy, soczewki w okularach stają się ciemniejsze pod wpływem promieniowania UV, co zapewnia odpowiednią ochronę oczu niezależnie od rodzaju i natężenia światła. Pigmenty fotochromowe sprawiają, że w ostrym słońcu szkła ciemnieją, a gdy promieniowanie UV znika, odbarwiają się.

Dzięki nowoczesnej technologii branża optyczna oferuje coraz lepsze rozwiązania. Soczewki fotochromowe najnowszej generacji są ciemniejsze niż wcześniej i wracają do pełnej przejrzystości znacznie szybciej, co znacząco zwiększa komfort użytkowania. Fotochromy są dostępne w trzech kolorach: zielonym, szarym i brązowym, co pozwala na swobodne dopasowanie ich do oprawek okularowych.

Mężczyzna w okularach z fotochromami patrzący w dal

Jak działają okulary fotochromowe?

W szkłach okularowych znajdują się fotochromy, które odpowiadają za zmianę zabarwienia soczewek, dzięki temu okulary same się przyciemniają. W stanie spoczynku pigmenty układają się w sposób nieblokujący światła. Gdy soczewki zostają wystawione na działanie promieni UV, cząsteczki pigmentu fotochromowego zmieniają swój kształt. Pod wpływem promieniowania atomowe wiązania rozrywają się, a część cząsteczki się obraca. Dzięki tej zmianie położenia pigmenty ograniczają przenikanie światła słonecznego przez szkła okularów, nadając soczewkom szary, szarozielony lub brązowy kolor.

Działanie soczewek fotochromowych 

Gdy wiemy, czym są okulary fotochromowe, jak działają i jaki jest główny cel, warto zastanowić się nad mechanizmem soczewek fotochromowych. Wpływa na niego kilka czynników, głównie grubość szkła, intensywność promieniowania UV oraz temperatura powietrza.

Soczewki przyciemniają się najszybciej przy intensywnym promieniowaniu ultrafioletowym i niskiej temperaturze. Idealnym przykładem jest zimowy dzień, kiedy niska temperatura i światło słoneczne, dodatkowo odbijające się od śniegu, powodują szybkie zaciemnienie soczewek. Inaczej jest latem, gdy promieniowanie UV jest w pełnym słońcu. W takich warunkach soczewki również się przyciemnią, ale wolniej niż zimą. Istotna jest także grubość szkieł okularowych, im grubsze soczewki, tym mniejsza transmisja światła.

Mężczyzna w okularach fotochromatycznymi poprawiający kask rowerowy

Dla kogo okulary fotochromatyczne?

Soczewki fotochromowe to rozwiązanie, które zapewnia wygodę każdemu okularnikowi. Dzięki nim nie musimy mrużyć oczu po wyjściu na słońce ani posiadać dwóch par okularów. W przypadku dużych wad wzroku, gdy konieczne jest posiadanie zarówno tradycyjnych okularów, jak i korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych, problemem staje się ciągła zmiana oprawek. Okulary fotochromowe rozwiązują ten problem, chroniąc nasze oczy przed promieniowaniem UV i dostosowując się do panujących warunków oświetleniowych, na przykład zmieniając pomieszczenie.

Obecnie na rynku dostępne są soczewki fotochromowe stworzone z myślą o kierowcach. Wiele osób zastanawia się, czy fotochromy są szkodliwe zwłaszcza dla osób uczestniczących w ruchu drogowym. Odpowiedź brzmi nie, ponieważ  charakteryzują się one bardzo szybką reakcją na światło oraz wysoką dynamiką zmiany koloru, co zapewnia komfort prowadzenia pojazdu o każdej porze roku i ochronę twoich oczu. Soczewki te to najciemniejsze szkła fotochromatyczne, mające za zadanie chronić oczy przed najjaśniejszym światłem słonecznym. Warto je wybierać, ponieważ posiadają zdolność do zabarwiania się nawet za szybą samochodu. Należy pamiętać, że szyby samochodowe są produkowane tak, aby pochłaniać część promieniowania słonecznego, co sprawia, że klasyczne soczewki okularowe przyciemniały się w aucie w znacznie mniejszym stopniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, problem ten został wyeliminowany. Okulary fotochromowe dostępne u optyków są również świetnym rozwiązaniem dla sportowców.

Zalety okularów fotochromowych 

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się okulary fotochromy. Zalety i wady tego rozwiązania są jednak kluczowe przy wyborze. Okulary fotochromowe to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Dzięki nim nie musimy posiadać dwóch osobnych par okularów. Nie trzeba również pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie obie pary, aby w razie potrzeby je zamienić. Okulary fotochromowe chronią oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV przez cały dzień, niezależnie od pory roku czy dnia, a także przed światłem niebieskim.

Wady okularów fotochromowych

Warto pamiętać, że szkła fotochromowe mają swoją żywotność i nie są wieczne. Z biegiem czasu pigmenty fotochromowe mogą nie wracać w pełni do stanu spoczynku, co sprawia, że szkła pozostają ciemniejsze niż powinny, nawet bez obecności promieniowania UV. Większość producentów gwarantuje działanie soczewek fotochromowych przez 2-3 lata, a ich trwałość zależy od częstotliwości zabarwiania szkieł.

Zakup okularów fotochromowych to idealna opcja dla osób, dla których wygoda jest priorytetem. Okulary fotochromowe korekcyjne umożliwiają rezygnację z konieczności noszenia oddzielnej pary okularów w różnych sytuacjach. Dzięki soczewkom fotochromowym możesz pozostać w jednej parze przez cały dzień, unikając dyskomfortu związanego ze słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV. Duży wybór okularów przeciwsłonecznych znajdziesz w ofercie Decathlon.





Przeczytaj także:

Jak prawidłowo i czym czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Jak prawidłowo i czym czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Aby zadbać o szkła i soczewki, warto wiedzieć czym czyścić okulary, aby uniknąć smug i rys. Jak i czym czyścić okulary? Wyjaśniamy.

mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych z plecakiem na plecach

Okulary polaryzacyjne co to - czym jest polaryzacja w okularach

Czym jest polaryzacja w okularach? Czy warto mieć okulary polaryzacyjne? Jak sprawdzić czy okulary mają polaryzację? Okulary z polaryzacją - poradnik.

Chłopiec patrzący w dal ubrany w okulary słoneczne

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny posiadać właściwy filtr uv, aby chronić przed promieniowaniem. Co jeszcze jest ważne? Wyjaśniamy.

Mężczyzna wędrujący w okularach przeciwsłonecznych w góry z plecakiem turystycznym na plecach

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać w góry?

Okulary przeciwsłoneczne w góry to konieczność. Czym kierować się przy ich zakupie? Jak wybrać odpowiednie okulary górskie? Sprawdź!

kobieta w górach w okularach przeciwsłonecznych

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Zimowe słońce za sprawą promieni odbijających się od śniegu jest niebezpieczne dla oczu. Dlatego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą.