mężczyzna trzymający torbę żeglarską

Co zabrać na rejs żeglarski - poradnik. Jak spakować się na rejs morski i co zabrać na rejs jachtem po Mazurach

Planujesz czarter jachtu na Mazurach i nie wiesz co zabrać na rejs? A może zastanawiasz się co zabrać ze sobą na rejs morski? Chętnie Ci pomożemy!

Żeglarstwo to wspaniała aktywność, która pozwala gromadzić naprawdę ogromną ilość wspomnień. To sport, który uczy cierpliwości, dbałości o szczegóły i współpracy. To hobby, które z czasem przerodzić się może w prawdziwą pasję. Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki bytowe, należy jednak zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. Jeśli planujesz wybrać się w rejs jachtem i nie wiesz co ze sobą zabrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, co powinno znajdować się w ekwipunku każdego żeglarza, a z czego lepiej zrezygnować. Przeczytasz także o tym, w co najlepiej zapakować przygotowane rzeczy i jakie jedzenie wziąć ze sobą na łódkę.

Sztormiak, kalosze i okulary przeciwsłoneczne - co zabrać na rejs żeglarski

Pakując się na tak specyficzny wyjazd (jakim jest kilka dni rejsu), należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze o tym, że zakwaterowanie na łódce oznacza, że należy zabrać rzeczy, które są konieczne i... nic poza tym. Nadbagaż w tym przypadku po prostu nie wchodzi w grę, ze względu na małą ilość miejsca na pokładzie. Po drugie, trzeba pamiętać o tym, że specyficzne warunki, panujące na jachcie, wymagają paru podstawowych elementów wyposażenia i tym samym wykluczają jego inną część. Tytułowy sztormiak, kalosze i okulary przeciwsłoneczne służą tu jako przykład rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać ze sobą. Z kolei laptop i inny sprzęt tego typu, nie należą do takich, o których należy pamiętać wybierając się pod żagle. Morze, jezioro czy rzeka to po prostu nie są przyjazne miejsca dla elektroniki. Z tego powodu należy ograniczyć ją do absolutnego minimum. Co więc warto zabrać na rejs morski lub mazurski? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

Odzież - co zabrać ze sobą na rejs jachtem

Na łódkę należy spakować się tak, by być przygotowanym/przygotowaną na ewentualne zmiany pogodowe. Trzeba zadbać zarówno o odzież na cieplejsze jak i na chłodniejsze dni. W co więc warto zaopatrzyć się na tygodniowy lub co najmniej kilkudniowy rejs? Czego nie może zabraknąć w Twojej torbie? Spieszymy z odpowiedzią. Wśród odzieży na żagle musi znaleźć się:

kobieta w kurtce żeglarskiej

- sztormiak lub inna kurtka przeciwdeszczowa,
- softshell,
- wodoodporne spodnie sztormiakowe lub inne spodnie chroniące przed deszczem,
- polar,
- bluza,
- spodnie dresowe,
- spodnie na zmianę,
- krótkie spodenki sportowe,
- krótkie spodenki na zmianę,
- szybkoschnące koszulki z krótkim rękawkiem,
- szybkoschnące koszulki z długim rękawem,
- bielizna,
- żeglarska bielizna, czyli kalesony i koszulka,
- skarpety,
- kostium kąpielowy,
- piżama.

Ilość poszczególnych elementów zależna jest od długości wyjazdu. Należy dopasować ją więc indywidualnie, pamiętając o tym, żeby zawsze mieć coś czystego i suchego na zmianę.

Obuwie - jakie buty spakować na rejs

Poruszanie się po pokładzie wymaga obuwia, które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo. Należy więc spakować specjalistyczne buty żeglarskie. Dostaniesz je w dobrych sklepach sportowych i turystycznych. Jeżeli nie masz w planach robienia dodatkowych zakupów obuwniczych, możesz zabrać ze sobą szybkoschnące, wygodne buty sportowe. Najlepiej, jeśli będą miały białą podeszwę. Jako, że pływanie łódką może wiązać się z zamoczeniem obuwia, warto mieć jedną zapasową parę. Mogą stanowić ją nieprzepuszczające wody buty turystyczne. Poza tym, polecamy spakowanie po jednej parze kaloszy, sandałów oraz klapek pod prysznic.

Akcesoria - co zabrać na rejs żeglarski

Jako, że pogoda na żaglach może szybko się zmienić, należy przygotować się zarówno na wysoką jak i niską temperaturę powietrza. W tym celu należy spakować następujące akcesoria żeglarskie:

- czapkę z daszkiem, daszek lub kapelusz. Choć musimy przyznać, że najlepszym z wymienionych akcesoriów jest czapka z daszkiem o regulowanej wielkości,

- komin, który znany jest również pod nazwą buff. Można stosować go jako szalik, chustę lub opaskę na uszy a nawet lekką czapkę,

- ciepła czapka, najlepiej wykonana z polaru, wełny merynosa lub innej tkaniny szybkoschnącej. Musi ona zapewnić komfort termiczny, ale powinna wysychać w szybkim tempie,

- rękawiczki żeglarskie lub rowerowe,

- okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, do ochrony oczy przed słońcem i wiatrem.

Śpiwór - jaki model warto zabrać na rejs jachtem

Bez względu na to gdzie będziesz żeglować, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni śpiwór. Jaki model najlepiej sprawdzi się na jachcie? Taki, który zapewnia komfort w temperaturze od 10 do 20 stopni Celsjusza. Sugerujemy wybór śpiwora z wypełnieniem syntetycznym, zamiast modelu puchowego. Dlaczego? Ponieważ w razie kontaktu z wodą, puch traci swoje właściwości grzewcze. Ponadto, trudno go prawidłowo wysuszyć, w przeciwieństwie do wariantu syntetycznego. Można także zabrać ze sobą małą poduszkę (jasiek), choć nie jest to konieczne. Zawsze można posłużyć się w tym celu bluzą lub polarem. Wystarczy go zwinąć i schować pod głową.

Pozostałe - o czym jeszcze pamiętać wybierając się na morski lub mazurski rejs

Szykując się na rejs jachtem motorowym lub żaglowym, należy pamiętać o kilku niezmiernie ważnych elementach wyposażenia. Należą do nich produkty takie jak:

kobieta i mężczyzna idący z torbami między żaglówkami

- ręcznik szybkoschnący,
- krem z wysokim filtrem UV,
- spray na komary z DEET,
- mały plecak lub tak zwana nerka,
- scyzoryk,
- kosmetyki, czyli mydło w płynie, szampon, pasta do zębów,
- szczoteczka do zębów,
- apteczka, w której powinny znajdować się między innymi: leki na problemy żołądkowe, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, bandaże, przylepce, opatrunki, krem na ukąszenia owadów, folia NRC, plastry,
- latarka czołówka,
- wodoodporne etui na telefon,
- ładowarka do telefonu. Na jachcie dostępna jest instalacja 12V, natomiast w porcie, po podłączeniu jachtu, korzystać można z prądu 230V,
- worki na śmieci,
- papier toaletowy,
- płyn do mycia naczyń wraz z gąbką lub myjką,
- bidon na wodę,
- termos lub kubek termiczny.

Dokumenty podróżne - co jest niezbędne do żeglowania po akwenie wodnym

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią, pamiętaj o zabraniu ze sobą:

- dowodu osobistego, jeśli podróżujesz po terenach, należących do Unii Europejskiej,

- paszportu, jeżeli planujesz wyjazd poza kraje Unii Europejskiej,

- patentu żeglarskiego, jeśli takowy posiadasz,

- zaświadczenie o ubezpieczeniu, na przykład obowiązująca w krajach Unii Europejskiej karta EKUZ.

Jeśli natomiast jesteś osobą niepełnoletnią, musisz zaopatrzyć się w dowód osobisty lub legitymację szkolną oraz zgodę rodziców na wyjazd.

Prowiant - jaka żywność najlepiej sprawdzi się na jachcie

Jak wspomnieliśmy wyżej, ilość rzeczy na łódce należy ograniczyć do minimum. Nie można jednak pominąć prowiantu, który przydaje się o różnych porach dnia i nocy. Aby głód nie dał się we znaki, trzeba pamiętać o spakowaniu:

- batoników z ziarnami, czekolady gorzkiej, pełnoziarnistych ciastek,
- owoców świeżych i suszonych,
- warzyw,
- konserw,
- kabanosów, kiełbasy podsuszanej lub suszonego mięsa,
- nabiału, który nie psuje się poza lodówką,
- jajek,
- dań liofilizowanych lub instant,
- oleju,
- makaronów, kasz, ryżu,
- pieczywa,
- masła lub past warzywnych do smarowania pieczywa,
- soli, cukru i przypraw,
- kawy i herbaty,
- wody pitnej.

Torba - w co powinno się spakować na łódkę

Wybierając się w rejs, należy spakować się w worek żeglarski, torbę turystyczną, bądź miękki plecak turystyczny. Zdecydowanie odradzamy wybór walizki z kółkami i plecaka ze stelażem. Pokład ma ograniczoną powierzchnię, więc nie należy go dodatkowo zagracać. Miękką torbę można rozpakować a następnie włożyć do bakisty. Walizka i inny bagaż z usztywnieniem na łódce będzie stanowił problem.

Przeczytaj także

mężczyzna w sztormiaku żeglarskim

Jaki sztormiak zabrać na rejs - jak wybrać sztormiak na Bałtyk

Sprawdź jak wybrać sztormiak na rejs morski i co zabrać na żeglarską wyprawę na Bałtyk. Podpowiadamy co to jest dobry sztormiak i spodnie sztormiakowe

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa.

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

Kobieta w odzieży żeglarskiej i kamizelce ratunkowej stojąca nad wodą trzymając mężczyznę za rękę

Kamizelka asekuracyjna a ratunkowa. Jaki model wybrać?

Kamizelka asekuracyjna czy ratunkowa – jaką kamizelkę wybrać na jacht i jakie są różnice pomiędzy nimi? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź!

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.