Dwie kobiety pływające w basenie w okularkach do pływania

Co zrobić, żeby okulary do pływania nie parowały? 

Okulary do pływania są istotnym sprzętem podczas treningu na basenie. Co zrobić, żeby okulary pływackie nie parowały? Sprawdź nasze sposoby!

Okulary pływackie to podstawowy element wyposażenia osoby, które dużą część czasu spędza na basenie. Niestety akcesoria te mają tendencję do parowania, co jest największą zmorą każdego pływaka.  Dlaczego okulary parują? Jak zapobiec temu zjawisku? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Dlaczego okulary pływackie parują?

Za parowanie okularów do pływania odpowiada zjawisko zwane kondensacją. Innymi słowy, jest to skraplanie się pary wodnej. Dlaczego do niego dochodzi? Po założeniu okularów wzrasta temperatura wokół oczu. Jest to spowodowane ogólnym podniesieniem się ciepłoty organizmu pod wpływem wysiłku. Jednocześnie okulary stają się zimne w wyniku kontaktu z wodą. Zetknięcie chłodnych okularów z temperaturą ciała sprawia, że po wewnętrznej stronie powstają kropelki wody, tworzące charakterystyczną mgiełkę. Im dłużej trwa wysiłek, tym większa będzie mgiełka.

Można wymienić co najmniej dwa powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich może być fakt, że okularki nie posiadają powłoki przeciwmgielnej. Większość współczesnych modeli jest w nią wyposażonych, jednak nadal można spotkać okulary bez niej. W takiej sytuacji regularne parowanie jest właściwie nieuniknione. Drugi powód jest bardzo prozaiczny – zużycie okularów. Nawet produkty wyposażone powłokę przeciwmgielną z czasem ulegają zużyciu i zaczynają parować. Jest to znak, że trzeba wymienić swoje okulary na nowe.

Mężczyzna w czepku  trzymający w ręku okularki do pływania szykujący się do wejścia do basenu

Sposoby na parujące okulary

Najskuteczniejszym sposobem na trwałe poradzenie sobie z problemem parujących okularów jest zakup jakościowych modeli wyposażonych w powłokę przeciwmgielną. Co jednak w sytuacji, kiedy posiadamy tańsze okulary lub nasz zakup nie spełnia naszych oczekiwań? Oto kilka sposobów, jak zabezpieczyć okularki pływackie przed parowaniem.

Ślina

Bardzo prostym sposobem, który jest powszechnie stosowany przez pływaków, jest naplucie na szkiełka, a następnie rozsmarowanie śliny po powierzchni. Jest to rozwiązanie mało higieniczne, ale za to nic nie kosztuje i na krótką metę bywa skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć, że taki zabieg zadziała maksymalnie na kilka basenów, a potem trzeba będzie powtórzyć całą procedurę oraz przepłukać wodą.

Mężczyzna w okularkach do pływania z powłoką anti-fog i czepku wychodzący z wody

Domowe detergenty

W celu zabezpieczenia okularów przed zaparowaniem można również zastosować płyn do mycia naczyń, piankę do golenia lub mydło w płynie. Sprawa jest dosyć prosta – wystarczy umyć szkiełka jednym z wymienionych detergentów, rozetrzeć, a następnie wypłukać je zimną wodą. Zaletą tego rozwiązania jest z całą pewnością prostota i niskie koszta. Niestety, sposób ma działanie jednorazowe na jeden trening, a częste mycie okularów płynem do zmywania prowadzi do zużywania się soczewek, dlatego należy ograniczać to rozwiązanie.

Chusteczki na zaparowane okulary

Innym rozwiązaniem są specjalne chusteczki nasączone substancją anti-fog. Ich skuteczność jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku dwóch wyżej opisanych metod, ponieważ gogle nie parują przez kilka treningów pływania. Taka chusteczka posiada właściwości bezpieczne dla szkieł i poprawia widoczność. Do zalet można również zaliczyć proste użycie. To bardzo komfortowy sposób.

Płyn anti-fog przeciw parowaniu

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest płyn anti-fog. Można go znaleźć w ofercie właściwie każdego producenta okularów pływackich. Zwykle ma on postać sprayu, który nanosi się na soczewki. Są one bardzo bezpieczne dla szkieł, więc nie doprowadzą do ich zniszczenia. Wadą może być jednak cena, ponieważ opakowanie liczące 35 ml kosztuje około 35 zł. W ochronę okularów trzeba będzie więc zainwestować.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Prawidłowa technika zakładania

Aby zminimalizować ryzyko parowania okularów, warto poświęcić chwilę na opanowanie prawidłowej techniki ich zakładania. Jest to bardzo prosta procedura, ale wymaga zadbania o kilka szczegółów. Oto instrukcja, którą warto zastosować podczas zakładania okularów pływackich:

1. Sprawdź, czy naciąg paska jest równy. Warto to zrobić w trakcie regulacji długości paska, dbając o to, aby miejsce styku znajdowało się pośrodku. Jest to ważne, ponieważ w innym wypadku oczka mogą przeciekać.

2. Sprawdź rozstaw noska. Jego złe ustawienie również może się przyczynić do przeciekania okularów.

3. Umieść okulary wypukłą stroną na dłoniach. Dłonie powinny znajdować się pomiędzy okularami a paskiem.

4. Przyłóż okulary do twarzy, przyciskając je do oczu.

5. Trzymaj okulary wewnętrzną częścią dłoni. Zewnętrzna część dłoni powinna posłużyć do naciągnięcia paska na tył głowy. Okulary założone i nie powinny zaparowywać.

Szukasz okularów pływackich, które nie będą parować? Sprawdź modele dostępne w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

mężczyzna kucający w czepku i okularach pływackich

Jakie okulary do pływania wybrać? Czym kierować się kupując okularki?

Okulary do pływania to ważny element wyposażenia pływackiego. Jakie okularki do pływania wybrać? Jak dobrać okulary pływackie, aby poczuć komfort?

mężczyzna w czepku i okularach pływackich opierający się o brzeg basenu

Jak wybrać najlepszy czepek na basen? Kupujemy czepek pływacki.

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów. Wiele basenów wymaga zakładania czepka pływackiego. Jaki czepek na basen wybrać? Podpowiadamy!

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

Zegarki sportowe i pływanie | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Zegarki sportowe i pływanie | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Potrzebujesz pomocy przy zegarkach sportowych i pływackich? Serwis posprzedażowy DECATHLON pomoże w znalezieniu instrukcji obsługi i uruchomienia, odpowiednich do zegarków sportowych i pływackich.

kobieta pływająca na basenie w czepku i okularach pływackich

Po co zakładać czepek na basen? Funkcje i rodzaje czepka pływackiego

Czepek pływacki to na wielu basenach obowiązkowe wyposażenie podczas pływania. Po co zakładać czepek na basen i jak go wybrać? Podpowiadamy!