Mężczyzna nalewający kobiecie zimną wodę z termosu

Czy termos trzyma zimno? Sprawdzamy!

Zajrzyj do artykułu i dowiedz się czy termos trzyma zimno oraz w jakich warunkach termos sprawdzi się najlepiej!

Termos używany jest zwykle w celu utrzymania wysokiej temperatury napoju, bądź posiłku. Dlaczego jednak nie wykorzystać jego właściwości do utrzymania również zimna? Czy to w ogóle możliwe? A jeśli tak, to jaki termos wybrać na zimne napoje? Tego dowiesz się z naszego poradnika! 

Czy termos jest w stanie utrzymać zimno? 

Termos turystyczny jest naczyniem, które kojarzymy przede wszystkim z ciepłymi napojami zabieranymi na wycieczkę w chłodne dni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać termosy ze stali nierdzewnej do przechowywania również chłodnych napojów. A wszystko dzięki specjalistycznej budowie termosu. Znajdująca się między dwiema ściankami termosu próżnia lub gaz działa jako doskonały izolator cieplny i właśnie dzięki temu termos jest w stanie utrzymać zimno przez dłuższy czas. 

Mężczyzna pakujący plecak na wycieczkę z termosem z zimną wodą

Jak przechowywać zimny napój w termosie?

By móc maksymalnie skorzystać ze zdolności do utrzymania zimna przez termos, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na to jak i z czego wykonany jest termos, na przygotowanie naczynia przed użyciem, a także na przygotowanie samego płynu przed wyjściem z domu i na sposób przechowywania termosu. Przyjrzyjmy się tym kwestiom z bliska.

Wybór termosu

Jaki termos sprawdzi się najlepiej do przechowywania zimnych napojów? Wybieraj modele o dobrych właściwościach izolacyjnych. Termosy wyposażone w podwójne ścianki ograniczą wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem. Taki termos na dłużej utrzyma pożądaną temperaturę.

Schłodzenie termosu

By utrzymanie odpowiedniej temperatury napojów przez dłuższy czas było naprawdę skuteczne, należy termos zahartować. W przypadku gorących napojów wnętrze termosu należy najpierw zalać gorącą wodą, a dopiero potem wypełnić kawą lub herbatą. Podobnie jest w przypadku chłodnych napojów. Wewnątrz termosu najpierw należy umieścić zimną wodę – najlepiej z lodem, a dopiero w dalszej kolejności wypełnić go docelowym napojem. Taki zabieg pozwala na utrzymanie zimna przez długi czas.

Wybór napoju

Nie tylko konstrukcja termosu, ale też wybór samego napoju ma wpływ na to, jak długo pozostanie on chłodny. Do wody czy napojów gazowanych dobrze jest dodać kilka kostek lodu, zyskując w ten sposób pewność, że termos utrzyma chłód we wnętrzu przez dłuższy czas. Dobrym wyborem na upalne dni będą też napoje o większej gęstości – soki czy koktajle. 

Schłodzenie napoju

Przed wypełnieniem termosu warto schłodzić nie tylko sam termos, ale też napój. Termosu nie należy umieszczać w zamrażalniku, ale z powodzeniem można wstawić go na 30-40 minut do lodówki. Podobnie należy postąpić z napojem – umieszczony w lodówce na przynajmniej 30-40 minut osiągnie optymalną temperaturę. W tak przygotowany termos można przelać napój i ruszać w trasę, ciesząc się przyjemnym orzeźwieniem w dowolnym momencie.

Mężczyzna trzymający zamknięty termos

Unikanie otwierania termosu

Częste otwieranie termosu przyspiesza przenikanie temperatury otoczenia do wnętrza termosu. Chcąc cieszyć się chłodnym napojem na dłużej, należy jak najrzadziej otwierać termos. Wybierając termos dla siebie, warto też zwrócić uwagę na szczelność zamknięcia. Wysokiej jakości termos z solidną uszczelką będzie lepiej utrzymywać temperaturę od modelu o mniejszej szczelności. 

Odpowiednia pojemność

Przy wyborze termosu warto zwrócić uwagę również na jego pojemność. Pamiętaj, by zawsze sięgać po odpowiedni termos dopasowany do aktualnych potrzeb. Termos o większej pojemności będzie mniej skuteczny od niedużego termosu. Warto zatem pamiętać o tym, by nie wybierać dużego naczynia na zapas. 

Ochrona termosu przed słońcem

Utrzymanie niskiej temperatury w termosie nie będzie możliwe, jeśli wystawisz naczynie na pełne słońce. W upalne dni, gdy temperatura potrafi dochodzić  do 40 stopni Celsjusza, nawet termosy z podwójnymi ściankami nie będą w stanie skutecznie utrzymać zimna przez wiele godzin. Pamiętaj więc o tym, by odpowiednio przygotowany termos trzymać możliwie jak najdłużej w cieniu. 

Umieszczenie termosu w torbie termicznej

Dobrym sposobem na zwiększenie izolacji termicznej będzie umieszczenie termosu z zimnym napojem w torbie termicznej. Do takiej torby można też włożyć specjalny wkład chłodzący. Ten zabieg sprawdzi się, szczególnie jeśli zamierzasz wybrać się w dłuższą podróż. 

Czy termos rzeczywiście może sprawdzić się do przechowywania zimnych napojów? Okazuje się, że tak! Po lekturze naszych artykułów z pewnością wiesz już jak dokładnie działa termos i co zrobić, żeby na dłużej zachować odpowiednią temperaturę płynu. Teraz pora zaopatrzyć się w odpowiedni termos dla siebie, by móc już zawsze cieszyć się komfortem na wycieczce, w pracy czy w czasie podróży. 

Przeczytaj także:

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

termosy leżące na blacie

Jak wybrać termos turystyczny? Ranking termosów

Zastanawiasz się, jaki termos turystyczny warto kupić? Sprawdź ranking termosów i wybierz termos dla siebie.

Termosy stalowe leżące na liściach w lesie obok plecaka turystycznego

Jak działa termos i ile trzyma ciepło? Budowa termosu

Czym jest termos, jaka jest zasada działania termosu, czy kubek termiczny i termos to jest to samo? Po co w termosie podwójne ścianki i próżnia?

Mężczyzna jedzący posiłek z termosu obiadowego używając widelca turystycznego

Jaki termos obiadowy wybrać? Ranking termosów na obiad

Najlepszy termos obiadowy – czyli jaki? Zajrzyj do rankingu i sprawdź, jaki termos wybrać na zupę i drugie danie

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik