kobieta leżąca na trawie w śpiworze

Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny, aby go nie uszkodzić?

Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny, aby go nie uszkodzić? Lepiej wyprać śpiwór w pralce, pralni czy ręcznie? Sprawdź jak prać śpiwór turystyczny.

Spędzanie wakacji pod namiotem z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego. Jest to wspaniały sposób na wypoczynek na łonie natury. Aby zapewnić sobie komfort, należy jednak zadbać o odpowiedni sprzęt kempingowy. Należy do niego przede wszystkim namiot, mata lub materac oraz śpiwór. Jeśli chcemy, by służył on nam jak najdłużej, musimy o niego zadbać. Pielęgnacja i konserwacja akcesoriów kempingowych jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na tym, by zachowały one swoje właściwości. 

Wypełnienie - dostosuj sposób prania do wymagań Twojego śpiwora

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja to klucz do zachowania jak najlepszej formy Twojego śpiwora. Aby jednak móc o niego zadbać tak, jak należy, w pierwszej kolejności trzeba dopasować sposób czyszczenia, suszenia i przechowywania do wypełnienia śpiwora. Są bowiem dwa rodzaje ociepliny - puch i wypełnienie syntetyczne. Jak nietrudno się domyślić, gęsie i kacze piórka wymagają innej pielęgnacji niż ocieplina syntetyczna. Te pierwsze nie lubią wilgoci, ponieważ tracą przez nią swoje właściwości izolacyjne. Te drugie radzą sobie z nią doskonale. Naturalny puch może też podczas prania ulec zbryleniu, co spowoduje, że nie będzie on już umiał zapewnić użytkownikowi komfortu termicznego. Zanim więc weźmiesz się za pranie śpiwora turystycznego, sprawdź jak zadbać o model z konkretnym rodzajem wypełnienia.

mężczyzna i kobiety w namiocie ze śpiworami

Częstotliwość - jak często należy prać śpiwór z puchem a jak z wypełnieniem syntetycznym

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno w przypadku śpiworów puchowych jak i syntetycznych, należy po prostu zachować zdrowy rozsądek. Przed włożeniem śpiwora do pralki, upewnij się, że jest taka potrzeba. Każde pranie oznacza dla niego bowiem utratę termiki. Oczywiście nie oznacza to, że po wypraniu, nie nadaje się on już do wykorzystania. Strata nie jest wielka, jednak nie można wykluczyć jej istnienia. Dlatego częstotliwość prania powinna być jak najmniejsza. Jednym słowem, śpiwór pierzemy tylko wtedy, gdy widoczne są na nim przebarwienia a wyczuwalny zapach nie należy do zbyt przyjemnych. Jeśli Twój śpiwór pachnie ładnie lub nie pachnie wcale i nie widać na nim śladów potu i tłuszczu, nie ma konieczności prania.

Alternatywa - unikaj prania, postaw na wietrzenie i miejscowe czyszczenie zabrudzeń

Jak wyjaśniliśmy w powyższej części poradnika, należy ograniczyć częstotliwość prania do minimum. Nie oznacza to jednak, że o śpiwór nie należy dbać. Po każdym spaniu w nim, powinno się go bowiem wywietrzyć. Jeśli natomiast chodzi o zabrudzenia miejscowe, radzimy sobie z nimi za pomocą zwykłej szmatki lub gąbki lekko nasączonej delikatnym płynem do czyszczenia i impregnowania obuwia trekkingowego. Tak, środek czyszczący do butów górskich naprawdę sprawdza się w tym przypadku. Skorzystać można ze zwykłej szmatki i wody. W przypadku łatwiejszych do usunięcia plam, sama woda powinna wystarczyć. Regularne wietrzenie i miejscowa pielęgnacja, w przeciwieństwie do prania, wydłuży okres przydatności śpiwora.

kobieta i mężczyzna pakujący torbę przed namiotem

Pralnia - czy warto oddawać śpiwór do prania w profesjonalnej pralni

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wypełnienia śpiwora. Profesjonalne pralnie liczą sobie za taką usługę kilkadziesiąt złotych. W przypadku śpiwora puchowego, który kosztował kilkaset złotych, jest to opcja, którą można rozważyć. W przypadku śpiwora z ociepliną syntetyczną jest to w większości gra nie warta świeczki. Drogi śpiwór to sprzęt, któremu można zapewnić nieco lepszą opiekę. Śpiwór nabyty w przystępnej cenie, może być spokojnie wyprany bez wizyty w pralni. Zanim w ogóle zaczniesz rozważać profesjonalną pralnię, sprawdź czy specjalizuje się ona w czyszczeniu śpiworów. Pralnie nie dają bowiem gwarancji na to, czy produkt czyszczony u nich, zachowa swoje właściwości. Minimalizując ryzyko utraty termiki, zadbaj o odpowiedni wybór miejsca, zajmującego się profesjonalnym czyszczeniem.

Miska lub wanna - jak prać śpiwór ręcznie

Śpiwór należy prać zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na metce. Jeśli z jakiegoś powodu, Twój egzemplarz jest jej pozbawiony, poszukaj informacji na stronie internetowej producenta. Jeżeli takowych nie znajdziesz, zastosuj się do poniższych zaleceń:

nie korzystaj z płynów do prania, proszków do prania, ani innych uniwersalnych detergentów. Używaj środków do prania i konserwacji śpiworów. W przypadku syntetycznego wypełnienia możesz także skorzystać z preparatów do czyszczenia odzieży technicznej. Piorąc puchowy śpiwór, należy zawsze używać tylko i wyłącznie dedykowanych puchowi środków piorących;

nie używaj płynu do płukania i zmiękczania tkanin;

pranie ręczne powinno się odbywać w temperaturze około 30 - 40 °C;

podczas prania, nie należy wykręcać śpiwora ani go trzeć. W grę wchodzi jedynie ugniatanie go w delikatny sposób.

Jak wyprać śpiwór w pralce automatycznej?

Zawsze stosuj się do zaleceń producenta, ponieważ dzięki temu zachowasz termikę śpiwora. Jeżeli nie masz do nich dostępu, zastosuj się do poniższej instrukcji prania:

nie wkładaj śpiwora do bębna pralki z innymi rzeczami. Musi on mieć odpowiednią ilość miejsca, by nie uległ zbiciu i nie stracił swoich właściwości;

przed umieszczaniem w pralce śpiwora, za każdym razem należy wyczyścić dozownik. Mogą w nim bowiem znajdować się pozostałości po proszku lub płynie do prania odzieży;

do prania używaj tylko dedykowanych mu środków piorących;

nigdy nie stosuj wybielacza, płynu do płukania tkanin, ani płynu do zmiękczania tkanin;

bez względu na to czy chcesz prać śpiwór syntetyczny czy puchowy, ustaw temperaturę na 30 stopni;

nie ustawiaj opcji dodatkowego płukania;

obroty pralki powinny być niskie, aby nie ugnieść śpiwora i nie pozbawić go swoich właściwości;

zrezygnuj z wirowania, ponieważ może ono odebrać śpiworowi jego termikę;

piorąc śpiwór wypełniony puchem, wrzuć do bębna 3-4 piłeczki tenisowe. Pomogą one rozbić puch, zapobiegając jego ubiciu.

Jak suszyć śpiwór puchowy a jak syntetyczny?

Suszenie śpiwora puchowego

Jeżeli jesteś posiadaczem/posiadaczką suszarki bębnowej, możesz skorzystać z niej w celu wysuszenia śpiwora. W tym celu ustaw delikatny program i niską temperaturę suszenia (około 40-60°C). Do suszarki dorzuć czyste piłeczki do tenisa lub specjalne piłeczki do prania śpiworów z puchem. Jeżeli w suchym śpiworze wyczujesz grudki, ponownie umieść go w suszarce wraz z piłeczkami i kontynuuj proces do skutku.
Jeżeli nie posiadasz suszarki automatycznej, po wyjęciu śpiwora z pralki, rozłóż go na płasko, na rozłożonym ręczniku. Zapewnij mu ciepło i niską wilgotność powietrza, ale unikaj działania promieni słonecznych. Suszenie może trochę potrwać, ale nie można przyspieszać tego procesu. Pamiętaj o regularnym przewracaniu go oraz ręcznym rozbijaniu grudek. Rób to w sposób energiczny, ale nie bez wyczucia. Nie zrażaj się, ponieważ może on schnąć nawet kilka dni.

Suszenie śpiwora syntetycznego

Zanim włożysz śpiwór do suszarki, upewnij się, że zezwala na to producent. Jeśli nie uda Ci się znaleźć takiej informacji, postaw na suszenie ręczne. W tym celu umieść śpiwór na płasko w miejscu przewiewnym i ciepłym. Co jakiś czas przewiń wnętrze śpiwora na drugą stronę. Pamiętaj, że suszenie śpiwora to proces, któremu trzeba poświęcić dokładnie tyle czasu, ile na to potrzebuje.

Przeczytaj także

kobieta i mężczyzna siedzący w śpiworach przed namiotem

Jak wybrać śpiwór?

Jaki śpiwór pod namiot na pole, a jaki w góry zimą? Sprawdź, jak wybrać śpiwór na podstawie swoich potrzeb oraz najważniejszych parametrów.

kobieta w kurtce softshell stojąca w górach

Dowiedz się, jak prać softshell, czyli odzież z membraną

Chcesz dowiedzieć się jak użytkować outdoorową odzież z membraną? Sprawdź w czym prać softshell i w jakiej temperaturze pierze się kurtkę sofshellową

krajobraz górski

Decathlon 2nd life – kup produkt w ramach usługi drugie życie

Poznaj usługę 2nd life w sklepach Decathlon. Kupuj sprzęt sportowy i inne produkty, którym dano drugie życie i dbaj o planetę z Decathlon

kobieta stojąca w kurtce puchowej i kasku w góraca

Jak rozbić puch w kurtce po praniu? Jak wyprać kurtkę puchową ?

Jak rozbić puch w kurtce po praniu? To wcale nie takie łatwe. Uratowanie kurtki puchowej po wyciągnięciu z pralki bywa wyzwaniem, przez zbity puch.