W czym pomagają akcesoria do jogi?
Za praktyką każdej asany stoi szereg korzyści. Korzyści wynikające z praktyki będą jednak tym większe, im poprawniej wykonywana będzie asana. Często jednak nasze ciała nie są jeszcze gotowe do wejścia w przykładową asanę z różnych powodów, wśród których mogą znaleźć się fizyczne ograniczenia: sztywność części ciała, ograniczona lub zaburzona ruchowość stawu lub więzadeł, bardzo często spotykane dysfunkcje kręgosłupa.
Wprowadzenie do jogi akcesoriów, podczas praktyki, pomaga więc nie tylko upowszechnić wcześniej niedostępne dla wielu asany, ale również, co bardzo ważne z terapeutycznego punktu widzenia, odpowiednio ułożyć ciało w pozycji i zacząć odczuwać jej korzyści poprzez odpowiednią (techniczną pracę) ciała.
Korzystanie z akcesoriów często wskazuje kierunek pracy mięśni, odpowiednio rozkłada wysiłek na poszczególne partie ciała, znajduje równowagę w pozycji, przez co pozwala cieszyć się nią przez dłuższy czas, nie odczuwając zmęczenia tak szybko, jak nastąpiłoby to podczas niesymetrycznej pracy mięśni. Z drugiej jednak strony, akcesoria do jogi możemy wykorzystać również do pogłębiania pozycji (dotyczy wprawionych joginów). Tak na przykład możemy ćwiczyć pozycje równoważne na poduszce sensorycznej, co zintensyfikuje pracę mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację i mobilność.