mężczyzna łowiący ryby

Fluorocarbon - co to jest - poradnik wędkarski: w jakich warunkach i kiedy stosować go jako żyłkę, kiedy używać przyponu z fluorocarbonu

Czym jest fluorocarbon? W jakich warunkach stosować go zamiast żyłki wędkarskiej? Kiedy warto używać przyponu z fluorocarbonu? Poradnik wędkarza

Co to jest fluorocarbon? To pytanie zadawane jest przez początkujących wędkarzy bardzo często. Jeśli i Ty szukasz na nie odpowiedzi, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

co to jest fluorocarbon,
jakie są wady i zalety żyłki fluorocarbonowej,
czy fluorocarbon cechuje się dużą wytrzymałością czy wręcz przeciwnie,
w jakich metodach łowienia najlepiej sprawdza się żyłka fluorocarbonowa,
kiedy przypon fluorocarbonowy jest lepszy od wolframowego,
jak wiązać fluorocarbon w poprawny sposób,
jak dobrać rodzaj fluorocarbonu do wędkowania na konkretny gatunek ryby.

Definicja - czym jest fluorocarbon i czym różni się od żyłki

Fluorocarbon nazywany jest potocznie żyłką fluorocarbonową, jednak nie jest żyłką. Czym więc jest to akcesorium wędkarskie? Jak nietrudno się domyślić jest to jeden z rodzajów linki wędkarskiej. Fluocarbonu używa się dokładnie w taki sam sposób, w jaki używa się klasycznej żyłki. Dla ułatwienia sprawy, producenci korzystają więc ze wspomnianego przez nas wyżej nazewnictwa. Fluorocarbony różnią się od żyłki między innymi:

materiałem, z którego są wykonane (fluorocarbon zrobiony jest z cząsteczek włókna węglowego),
technologią, którą zastosowano do produkcji tego akcesorium,
właściwościami (jest całkowicie niewidoczny dla ryby, ponieważ praktycznie w ogóle nie odbija światła słonecznego).

O szczegółach dotyczących właściwości fluorocarbonu przeczytasz w dalszej części poradnika. Zanim do niej przejdziemy, podpowiemy jeszcze, że fluocarbonu używać można zarówno w roli żyłki jak i przyponu.

fluorocarbon

Właściwości - najważniejsze zalety i wady fluorocarbonu

Jeśli zastanawiasz się, czy warto rozpoczynać swoją przygodę z fluorocarbonem, sprawdź, jakie są jego najważniejsze wady i zalety. Przeczytaj o tym, czym się charakteryzuje ten materiał i zobacz jakie ma parametry.

Fluorocarbon:

- jest przezroczysty. Producenci twierdzą, że dzięki swoim właściwościom, fluorocarbon jest niewidoczny w wodzie. Współczynnik załamania światła jest bowiem w przypadku fluorocarbonu nieznaczny. Jest więc zdecydowanie mniej widoczny od żyłki klasycznej;

- cechuje się wysoką wytrzymałością. To żyłka stosunkowo gruba, więc zrobiony z jej użyciem zestaw jest trudno zerwać;

- jest odporny na przetarcia i tego rodzaju uszkodzenia mechaniczne;

- nie pobiera wody i nie pęcznieje. Dzięki temu czasowa wytrzymałość fluorocarbonu jest długa. Nie traci on swoich właściwości po roku czy dwóch;

- jest odporny na promieniowanie UV. W przeciwieństwie do tradycyjnej żyłki wędkarskiej, promienie słoneczne nie działają na fluorocarbon negatywnie;

- pozbawiony jest pamięci. Przeciążenia nie wpływają więc na właściwości żyłki, takie jak długość i średnica;

- występuje w wersjach barwionych. Kolorowa żyłka wykonana z cząsteczek włókna węglowego cechuje się niską widocznością w wodzie mniej przejrzystej;

- charakteryzuje się złapaniem zaczepu. Jak wspomnieliśmy wyżej, wykonaną z cząsteczek włókna węglowego żyłkę jest naprawdę trudno zerwać. Trzeba więc albo liczyć na odczepienie się albo zastosować nożyczki lub użyć nożyk wędkarski;

- ze względu na swoją grubość, nie sprawdza się ani w łowieniu na spławik leszczy i płoci, ani w łowieniu na tak zwany bat;

- jako materiał cechujący się niewidocznością w wodzie, może również być mało widoczny poza nią. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że wędkarzowi również nie będzie on zapewniał odpowiedniego poziomu widoczności.

Wytrzymałość - co mówią o fluorocarbonie miłośnicy wędkarstwa

Przezroczystość i wytrzymałość to dwie podstawowe cechy fluorocarbonu. O ile jednak z tą pierwszą nie ma co dyskutować, o tyle co do tej drugiej niektórzy mają jednak pewne wątpliwości. Są bowiem osoby, które twierdzą, że z powodu dużej sztywności, która sprawia, że fluorocarbon się nie rozciąga, nie absorbuje on też odpowiednio szarpnięć. W teorii, sztywniejszy materiał może więc zrywać się szybciej niż materiał cechujący się rozciągliwością. W praktyce jednak, aby utrzymywać odpowiednie napięcie, miłośnik wędkarstwa i tak musi zawsze pamiętać o zapewnieniu sobie nadmiaru żyłki nylonowej. Sama wytrzymałość może być co prawda trudna do porównania, jednak model z włóknem fluorocarbonowym zdecydowanie dłużej ulega uszkodzeniom, które powstają w wyniku każdorazowego brania.

Metody - w jakich technikach wędkarskich sprawdzą się właściwości fluorocarbonu

Wiemy czym jest fluorocarbon i jakie są jego cechy charakterystyczne. Teraz podpowiemy więc, w jakich metodach warto go stosować. W pierwszej kolejności polecamy go do wędkowania na grunt a także do wędkarstwa karpiowego. W obu przypadkach celem jest bowiem złowienie dużej ryby. Na fluorocarbon łowi się więc między innymi: karpia, suma, amura, szczupaka i sandacza. Polecamy także użycie fluorocarbonu w przypadku metody spinningowej. Ze względu na zaczepy, w poprzednich metodach, należy korzystać jednak z modelu pływającego bądź ośrodka pływającego.

Zestawienie - kiedy korzystać z przyponu z fluorocarbonu, stalowego i wolframowego

Wśród wędkarskiej braci, zdania co do stosowania różnego rodzaju przyponu w komplecie z fluorocarbonem są podzielone. Niektórzy twierdzą, że fluorocarbon należy zawsze używać w zestawieniu z przyponem stalowym lub wolframowym. Zakłada się bowiem, że mimo, iż ten materiał trudniej zgryźć niż tradycyjną żyłkę lub plecionkę, linka to jednak tylko linka. Przypon ze stali lub z wolframu zadziała więc lepiej na trwałość zestawu. W kontrze można jednak wspomnieć, że fluorocarbon występuje w różnych grubościach. Jeśli chce się korzystać z przyponu fluorocarbonowego, wystarczy więc po prostu użyć grubszy model o większej średnicy. Polowanie na ostrożne gatunki ryby, takie jak na przykład kleń, może być skuteczniejsze, gdy połów odbywa się przy użyciu linki i przyponu fluorocarbonowego. W przypadku połowu ryb bardziej agresywnych, które są na tyle silne, żeby zerwać linkę, zalecamy jednak korzystanie z wolframu. Jeżeli więc Twoim celem jest szczupak lub boleń, postaw na połączenie fluorocarbonu z przyponem wolframowym.

Węzły - jak wiązać fluorocarbon, aby zwiększyć jego efektywność

Nieodpowiednio wykonany węzeł może osłabić linkę główną nawet o połowę. Jako, że fluorocarbon jest materiałem sztywnym, wiązanie go nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego należy robić go w największym skupieniu. Najlepszym węzłem do linki fluorocarbonowej jest naszym zdaniem mahin. Jest niezwykle wytrzymały, jednak ma on jedną wadę. Czuć go czasami na przelotkach, co negatywnie wpływa na komfort łowienia. Drugą propozycją jest albright. Mimo, że węzeł ten jest dobry, to jednak po czasie nieco się rozluźnia. Bez względu jednak na to, który rodzaj wiązania wybierzesz, zawsze możesz dodatkowo zabezpieczyć go przezroczystym klejem.

Poradnik wędkarza - jaki fluorocarbon wybrać na szczupaka, karpia i inne ryby

Fluorocarbon to nowinka, która szybko zaczęła podbijać serca wędkujących. Jest atrakcyjna cenowo i bardzo uniwersalna. Można polować z nią na różnego gatunku zdobycze. Na okonia i szczupaka na przykład, warto zastosować fluorocarbonową linkę o dużej grubości, ponieważ ryby te są silne i mało płochliwe. Na karpia powinno się użyć przyponu w odcieniu zielonym lub brązowym, ponieważ powinno się dostosować go do specyfiki łowiska. Kleń i boleń natomiast to ryby, które są bardzo wyczulone na nasze podstępy, dlatego zalecamy korzystanie tylko i wyłącznie z materiałów przezroczystych.

Przeczytaj także

mężczyzna siedzący na krześle wędkarskim  nad wodą

Jaki fluorocarbon na sandacza – sprzęt wędkarski, porady

Jaki fluorocarbon na sandacza? To częste pytanie na forach wędkarskich. Zobacz, że nie tylko grubość żyłki, przyponu ma znaczenie!

wędki z kołowrotkami i przynętami na ryby

Jaka żyłka na szczupaka – plecionki wędkarskie, łowienie ryb.

Jaka żyłka na szczupaka będzie najlepsza? Kiedy wziąć plecionkę? Łowić spinningiem czy inaczej? Zobacz nasz poradnik dla wędkarzy!

mężczyzna trzymający wędkę z kołowrotkiem

Jaka żyłka na spinning? Jak dobrać żyłkę wędkarską?

Jaka żyłka na spinning? To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia przy łowieniu szczupaka czy okonia. Czytaj więcej!

mężczyzna trzymający wędkę z kołowrotkiem

Poradnik wędkarza - jak prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wędkarza jest wędka i żyłka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nawinąć żyłkę na kołowrotek, zapraszamy!