Mężczyzna demontujący zużytą oponę w rowerze

Gdzie wyrzucić opony rowerowe? Utylizacja zużytych opon

Szukasz prawidłowego sposobu, w jaki możesz wyrzucić zużyte opony od roweru? Tu znajdziesz rozwiązanie. Sprawdź, gdzie wyrzucić opony rowerowe!

Opony to najbardziej narażony na zużywanie się element roweru. Muszą one mierzyć się z różnorodną nawierzchnią, nierównościami, a także przeszkodami, takimi jak na przykład krawężniki. Jako że ogumienie w dużym stopniu odpowiada za komfort jazdy oraz nasze bezpieczeństwo, warto wiedzieć, kiedy należy je wymienić. A co zrobić z zużytymi egzemplarzami? Tego dowiesz się z tego artykułu!

Opony w rowerze – kiedy należy je wymieniać?

Opony rowerowe to zdecydowanie najintensywniej eksploatowany element jednośladu. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią, a to oznacza, że dosyć szybko ulegają zużyciu. Ich regularna wymiana pozwala na bezpiecze użytkowanie roweru. Kiedy należy wymienić opony?

Mężczyzna demontujący oponę specjalną łyżką

Uszkodzenia

Jazda na rowerze (a zwłaszcza po zróżnicowanym terenie) naraża opony na liczne uszkodzenia. Każda osoba, która regularnie jeździ, spotkała się z różnego rodzaju odkształceniami, wybrzuszeniami, czy zmianą geometrii opony. Jest to nieuniknione po spotkaniach z nierówną nawierzchnią, dziurami, krawężnikami lub wyzwaniami terenowymi. Jeżeli tylko zauważymy tego typu problem, oznacza to konieczność niezwłocznej wymiany opony. Jeżeli tego nie zrobimy, ryzykujemy swoim bezpieczeństwem oraz komfortem jazdy.

Zużyta guma

Poszczególne opony rowerowe są stworzone z różnych mieszanek. Zapewniają im one takie właściwości jak wytrzymałość i elastyczność. Wraz z przebytymi kilometrami skład mieszanki się zmienia, a opona zużywa się w sposób naturalny. W momencie, kiedy zauważymy, że materiał zrobił się sztywny i kruchy (a tym samym podatny na uszkodzenia), należy wymienić oponę. Zmiany te mają najczęściej postać podłużnych pęknięć na ściankach.

Zużyty bieżnik

Kolejną przesłanką do wymiany ogumienia jest zużyty bieżnik. Trzeba pamiętać, że w zależności od rodzaju roweru, opony różnią się między sobą budową i bieżnik każdej z nich zużywa się w nieco inny sposób. W przypadku opon trekkingowych stopień zużycia bieżnika można monitorować za pomocą włosków po bokach. Nieco trudniejsze jest rozpoznanie w przypadku opon do szosówek. Wizualnie ciężko je zauważyć. Tutaj często decyduje doświadczenie oraz wyczucie.Kolejną przesłanką do wymiany ogumienia jest zużyty bieżnik. Trzeba pamiętać, że w zależności od rodzaju roweru, opony różnią się między sobą budową i bieżnik każdej z nich zużywa się w nieco inny sposób. W przypadku opon trekkingowych stopień zużycia bieżnika można monitorować za pomocą włosków po bokach. Nieco trudniejsze jest rozpoznanie w przypadku opon do szosówek. Wizualnie ciężko je zauważyć. Tutaj często decyduje doświadczenie oraz wyczucie.

Gdzie wyrzucić opony rowerowe?

Zużyte opony rowerowe stanowią pewien problem. Gdzie należy je wyrzucić, aby działać zgodnie z prawem i w myśl idei ochrony środowiska? Odpowiedzi udziela nam art. 122 Ustawy o odpadach. Zezwala on na wyrzucenie opon do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Nie jest to jednak najlepszy sposób, jeżeli zależy nam na przyjaznej dla środowiska utylizacji opon. Lepszym rozwiązaniem jest zawiezienie zużytego ogumienia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tak zwany. PSZOK. Zużyte opony przyjmują również niektóre serwisy rowerowe, aby następnie poddać je skutecznemu zutylizowaniu.

Kobieta pracująca w serwisie rowerowym demontująca dętkę z koła roweru

Wyrzucanie opon rowerowych do śmietnika – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, prawo zezwala na umieszczenie zużytych opon rowerowych w pojemniku z odpadami zmieszanymi. Wiele osób decyduje się na wyrzucenie ich do zwykłego śmietnika. Należy wiedzieć, że nie jest to właściwy sposób utylizacji. Pomimo że opony rowerowe nie są uznawane za śmieci wielkogabarytowe, to nie powinno się ich mieszać z odpadami komunalnymi.

Unikanie zostawiania opon rowerowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych to ważny krok w dbaniu o środowisko. Utylizowanie odpadów pozwala ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Pozwala to między innymi. na przetworzenie tych materiałów w taki sposób, aby ponownie można było je wykorzystać do produkcji ogumienia. Warto wiedzieć, że za zostawienie opon w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Utylizacja zużytej dętki – jak zrobić to prawidłowo?

Wiemy już jak postępować z zużytymi oponami. Pozostaje jeszcze kwestia dętek. Na początek warto sobie uświadomić, że uszkodzona dętka może nam się jeszcze przydać. Sama w sobie jest ona już bezużyteczna, ale materiał, z którego została wykonana, może nam posłużyć do wykonania łatek. W przyszłości, kiedy nowa dętka rowerowa zostanie ponownie uszkodzona, można wykorzystać stworzoną w ten sposób łatkę do jej naprawy.

Co w sytuacji, kiedy wolimy poddać dętkę recyklingowi? Wtedy należy go umieścić w odpowiednim miejscu. Ten element wyposażenia roweru, choć jest wykonany z gumy, to nie należy go umieszczać w pojemniku z tworzywami sztucznymi. Dętkę, podobnie jak oponę należy wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi.

Dzięki wiedzy, kiedy i gdzie możemy wyrzucać opony, możemy zadbać o naszą planetę i środowisko.

Przeczytaj także:

Rowery na hakach rowerowych przechowywane na zimę

Jak przechowywać rower zimą? Odpowiednie warunki dla roweru

Zima to czas, kiedy szczególnie musimy zadbać o nasz jednoślad. Ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdź, jak przechowywać rower zimą!

Mężczyzna myjący rower elektryczny

Jak myć rower elektryczny, żeby go nie uszkodzić?

Zastanawiasz się, jak myć rower elektryczny, jak czyścić łańcuch i napęd w e-bike, aby go nie uszkodzić? Oto prawidłowa konserwacja!

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Czyszczenie ramy rowerowej na zimę

Konserwacja roweru na zimę – czyszczenie i smarowanie

Aby sezon wypełniony jazdą przebiegał bez problemu, warto konserwować rower. Konserwacja roweru na zimę – o czym pamiętać? Odpowiadamy!

Rowery wiszące na haku do przechowywania

Przechowywanie roweru na balkonie – co trzeba wiedzieć?

Dowiedz się, jak przechowywać rower na balkonie. Poznaj sprawdzone sposoby na każdą porę roku i zabezpiecz rower w najlepszy możliwy sposób.