Glony w basenie – skąd się biorą?
Proces powstawania tych wielokomórkowych organizmów w wodzie jest konsekwencją zapewnienia im odpowiednich warunków, dlatego też wiele osób zastanawia się, co na glony w basenie ogrodowym.
Algi w basenie rozwijają się pod wpływem działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury, szczególnie w słabo filtrowanej wodzie o niskim stężeniu chloru oraz w obszarach, gdzie utrzymanie odpowiedniej czystości jest problematyczne. Ich obecność powoduje zmętnienie wody, a także pojawienie się śliskiego nalotu na ścianach i dnie basenu, nadając zbiornikowi zieloną barwę. Dlatego tak istotne jest, aby woda w basenie była czyszczona regularnie, w celu uniknięcia zabarwień i utrzymania właściwego ph wody.
Dobry stan wody w basenie to klucz do udanych i bezpiecznych kąpieli, zwłaszcza jeśli korzystają z niego małe dzieci. Ważne jest regularne monitorowanie jakości wody w zbiorniku, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. Na co zwracać uwagę?
Śliski nalot na ścianach i dnie basenu, który jest wyczuwalny w dotyku, nagłe zmętnienie wody lub jej lekkie zazielenienie, to pierwsze objawy pojawienia się niepożądanych mikroorganizmów w ogrodowym akwenie. Pojawienie się tych pierwszych oznak glonów stanowi idealny moment do podjęcia działań mających na celu pozbycie się zanieczyszczeń.