dziewczynka i chłopiec jadący na hulajnogach w kaskach

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną na komunię? 

Komunia święta to świetna okazja do dania dziecku prezentu, który jeszcze bardziej umili ten ważny dla niego dzień. Sprawdź czy warto kupić hulajnogę

Znalezienie dobrego prezentu na pierwszą komunię potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę takie kwestie jak zainteresowania chłopca lub dziewczynki, które otrzyma od nas ten prezent. W takim razie czy dobrym prezentem na komunię może być hulajnoga?

Czy dzieci mogą jeździć hulajnogą elektryczną?

Zanim zdecydujemy się na zakup hulajnogi elektrycznej dla dziecka, warto zastanowić się, czy może się ono takim pojazdem poruszać? To zależy od wielu czynników. Bez żadnych uprawnień hulajnogą elektryczną można jeździć tylko od 18 roku życia. Z odpowiednim dokumentem jest to jednak możliwe już po skończeniu 10 lat. Dzieci w wieku od 10 do 18 lat muszą bowiem posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. 

W takim razie, o ile o posiadanie prawa jazdy w wypadku 9-latka, którego czeka pierwsza komunia święta, jest praktycznie niemożliwe, tak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w wypadku karty rowerowej. Tą można bowiem zdobyć po skończeniu 10 lat bez większych problemów. W większości wypadków egzaminy są organizowane przez szkoły podstawowe, więc obdarowany hulajnogą chłopiec lub dziewczynka bez problemu będzie mógł ją wykorzystywać.

Ponadto nie ma problemu, by dziecko korzystało z hulajnogi na terenie prywatnym, czy też w parku lub strefie zamieszkania pod nadzorem rodzica. Jedyne miejsce, w którym dziecko na takiej hulajnodze nie może się poruszać to ruch drogowy. Wszystko jest efektem przepisów wprowadzonych w trakcie 2021 roku, które zmieniły przepisy dotyczące uczestników ruchu drogowego poruszających się na elektrycznych hulajnogach. Wcześniej byli oni bowiem traktowani na równi z pieszymi.

hulajnoga elektryczna stojąca w plenerze

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi elektrycznej dla dziecka?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad parametrami, trzeba pomyśleć o jeszcze jednym. Mowa tu o rzeczy wręcz nadrzędnej, gdy myślimy o dzieciach w wieku zaledwie 9 lat. Jest nią oczywiście bezpieczeństwo. Jazda hulajnogą elektryczną, nawet tą dziecięcą oznacza poruszanie się z niemałą prędkością. Dlatego warto kupić dla dziecka kask, który zapewni mu ochronę najważniejszej części ciała w razie upadku. 

Prędkość

W wypadku hulajnóg dla dziecka jedną z najważniejszych rzeczy będzie oczywiście bezpieczeństwo jazdy. Oznacza to, że maksymalna prędkość oraz przyspieszenie to parametry, które nie mogą być na zbyt wysokim poziomie. W innym wypadku dziecko mogłoby mieć spore problemy z opanowaniem prowadzonego przez siebie pojazdu. Dlatego na przykład hulajnoga dysponująca silnikiem o mocy 1000 W i rozpędzająca się nawet do 25 km/h to sprzęt zdecydowanie zbyt mocny i zbyt duży dla tak młodej osoby. Dla najmłodszych użytkowników ruchu drogowego poruszających się w zupełności wystarczą hulajnogi, które dysponują mocą rzędu do około 250 W.

Wzrost dziecka

Poza tym warto zwrócić uwagę na komfort jazdy dziecka. Hulajnoga powinna być dostosowana do jego wzrostu. Kierownica nie może być więc zbyt wysoko, gdyż w innym wypadku dziecko nie będzie w stanie przyjąć odpowiedniej pozycji w trakcie jazdy hulajnogą elektryczną. Odpowiednio niska powinna być też waga. Wszystko po to, by dziecko mogło w razie konieczności wygodnie przenosić hulajnogę i na przykład wnieść ją samodzielnie po schodach.

Oświetlenie

Na bezpieczeństwo jazdy duży wpływ ma też oświetlenie. W końcu może się zdarzyć, że dziecko będzie wracać z zabawy z kolegami po zmroku. Dlatego hulajnoga elektryczna powinna być wyposażona w oświetlenie zarówno z tyłu, jak i z przodu. Dzięki temu dziecko będzie miało zapewnioną odpowiednią widoczność tego co przednim, a jednocześnie również będzie wyróżniać się na drodze rowerowej czy też chodniku w trakcie jazdy.

Bateria

W wypadku dzieci znacznie mniejsze znaczenie ma pojemność baterii, zasięg na jednym ładowaniu czy też sam czas ładowania. Te parametry w większości wypadków nie są aż tak istotne i warto po prostu zadbać o to, by były na dość zadowalającym poziomie. W większości wypadków jako prezent na pierwszą komunię świętą wystarczy hulajnoga, na której dziecko przejedzie około kilkunastu kilometrów bez konieczności ładowania swojego pojazdu.

Podest i rączki

Kolejną kwestią, o której powinniśmy pamiętać to elementy hulajnogi takie jak podest i rączki. Dla bezpieczeństwa dziecka powinny one ułatwiać utrzymanie się na hulajnodze. Dlatego na podeście powinien znaleźć się dobry griptape. Jest to taśma wykonana z papieru ściernego naklejana na powierzchnię podestu hulajnogi. Zapewnia ona wyższą przyczepność butów użytkownika do podestu, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać się na jej powierzchni. Rączki również powinny być wykonane tak, by zapewniać dziecku pewny chwyt. Dobrze wykonane rączki hulajnogi odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo, więc zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.

Dlaczego hulajnoga elektryczna to dobry prezent na komunię?

Wiele osób zastanawia się, czy hulajnoga na komunię to dobry pomysł na prezent. Jak najbardziej! Nie można jednak zapominać o zdrowym rozsądku. Praktycznie każde dziecko będzie bowiem zachwycone otrzymaniem elektrycznej hulajnogi. Jako osoby dorosłe powinniśmy jednak zadbać o każdy aspekt jego bezpieczeństwa tak, by prezent komunijny nie zmienił się w tragiczny w skutkach.

Hulajnoga elektryczna na komunię to świetny pomysł na prezent, ale aby tak było, pamiętajmy o wyborze odpowiedniego modelu, który jest opracowany z myślą o najmłodszych użytkownikach tego typu pojazdów. Robiąc taki prezent dla dziecka, powinniśmy też wzbogacić go o dodatkowe przedmioty, takie jak ochraniacze, które będą chronić dziecko w trakcie korzystania z hulajnogi elektrycznej.

hulajnoga elektryczna

Jaką hulajnogę elektryczną na komunię wybrać?

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej hulajnogi elektrycznej na prezent, przygotowaliśmy kilka polecanych modeli hulajnóg elektrycznych. Bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko na komunię, ale też na dzień dziecka, bądź urodziny. 

Urbis UX2

Ten model to świetny wybór w przypadku dzieci, które są jeszcze przed ukończeniem 10 roku życia. Jest to mała i kompaktowa hulajnoga ważąca zaledwie 7,5 kilograma, co jak na elektryczne hulajnogi jest wręcz świetnym wynikiem. Do tego prędkość maksymalna może w niej zostać ustawiona w jednym z trzech trybów. Do wyboru jest ograniczenie do 6 km/h, 9 km/h oraz do 14 km/h. W ten sposób masz pewność, że twoja pociecha nie będzie jeździć ze zbyt dużą prędkością. Moc silnika to z kolei 150 W. Dlatego jest to dobry wybór na prezent dla dziecka, które ukończyło już 8 rok życia i ma niebawem mieć swoją pierwszą komunię świętą.

Ponadto model ten oferuje zasięg rzędu około 10 do 12 kilometrów. Czas ładowania baterii wynosi zaledwie 3 do 4 godzin, więc nie jest on niezwykle uciążliwy dla rodziców, gdy dziecko będzie chciało regularnie korzystać ze swojego prezentu. Po skończeniu 10 lat hulajnoga ta może być na przykład świetnym środkiem transportu do szkoły w czasie sezonu letniego, gdy temperatury będą na to pozwalać. Jej kompaktowe rozmiary i składana kierownica ponadto umożliwia zmniejszenie jej rozmiarów tak, by dało się ją schować pod ławką w szkole, czy też w innym bezpiecznym miejscu.

Razor E100 PowerCore

Razor E100 PowerCore to kolejna hulajnoga z napędem elektrycznym, którą opracowano szczególnie z myślą o najmłodszych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci moc silnika i prędkość maksymalna to parametry na bardzo rozsądnym poziomie. Moc wynosi bowiem zaledwie 100 W, dzięki czemu hulajnoga nie oferuje bardzo dynamicznego przyspieszenia. Prędkość maksymalna wynosi z kolei 17 km/h. Jest więc wystarczająco duża, by dziecko odczuwało masę frajdy z jazdy na hulajnodze, lecz jednocześnie nie jest ona ogromna i nie przekracza maksymalnej wartości 20 km/h, która ustalona jest przez prawo. Waga hulajnogi wynosi z kolei 11 kilogramów.

Model ten wyposażono w akumulator o pojemności wystarczającej nawet na 60 minut ciągłej jazdy. Nie zapomniano również o odpowiednich hamulcach. Hulajnoga jest wyposażona w hamulec przedni sterowany ręcznie z pomocą manetki. Jego naciśnięcie oznacza też automatycznie wyłączenie silnika tak, by dziecko mogło bezpiecznie zwolnić. W celu zapewnienia lepszej przyczepności aluminiowy podest został ponadto pokryty antypoślizgową warstwą. Dziecko w trakcie korzystania z tego modelu jest też zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem silnika. Ten włącza się bowiem dopiero po osiągnięciu przez hulajnogę prędkości wynoszącej 5 km/h. Wcześniej jest zablokowany, więc nie ma szans na to, że pojazd przypadkowo zacznie przyspieszać i wyleci z rąk prowadzącego hulajnogę dziecka.

Przeczytaj także

chłopiec i dziewczynka jadący na hulajnogach w kaskach

Jaka hulajnoga wyczynowa dla 10-latka jest najlepsza?

Najlepsza hulajnoga wyczynowa dla 10-latka do jazdy w skateparku – jaki model hulajnogi wybrać dla 10-latka, aby wytrzymała triki i wyczynową jazdę

dzieci w kaskach jadące na hulajnodze

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi dla swojej pociechy? Które przeznaczone są wyłącznie do jazdy, a które do skoków? Poznaj hulajnogi Oxelo.

dziewczynka i chłopiec jadący na hulajnogach w kaskach

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę

Wybranie odpowiedniej hulajnogi dla dziecka to duże wyzwanie. Jaka hulajnoga dla 6-latka świetnie sprawdzi się podczas jazdy? Oto nasze propozycje!

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?