Co ma wpływ na cenę hulajnogi elektrycznej?
Cena hulajnogi elektrycznej jest głównie uzależniona od jej parametrów.
Coraz więcej osób porusza się po mieście na hulajnodze. Sklepy oferują wiele modeli w różnych cenach. Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Sprawdzamy!
Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób, które szukają nowoczesnych, ekologicznych i wygodnych sposobów poruszania się po mieście. Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na wybór hulajnogi, jest jej cena. W zależności od modelu, parametrów technicznych i jakości wykonania, ceny hulajnóg elektrycznych mogą być bardzo zróżnicowane. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym kategoriom cenowym hulajnóg elektrycznych i dowiemy się, co wpływa na ich koszt.
Cena hulajnogi elektrycznej jest głównie uzależniona od jej parametrów.
Silnik
Jednym z najważniejszych jest moc silnika. Im jest ona wyższa, tym większą prędkość może rozwinąć jednoślad. Z przyczyn bezpieczeństwa hulajnogi przeznaczone dla dzieci mają mniejszą moc niż modele dedykowane osobom dorosłym. Przekłada się to również na ich cenę.
Ładowanie
Kolejnym istotnym czynnikiem jest zasięg na jednym ładowaniu. Parametr ten zależy od wielkości i pojemności posiadanego akumulatora i w praktyce oznacza maksymalną liczbę kilometrów, którą możemy pokonać pomiędzy ładowaniami. W tańszych hulajnogach zasięg nie przekracza 20 km, jednak droższe modele mogą oferować możliwości pokonania nawet kilkudziesięciu kilometrów, co jest przydatne, kiedy wykorzystujemy hulajnogę jako środek transportu.
Innym mającym wpływ na cenę czynnikiem jest czas ładowania. Jak można się domyślić - czas ładowania hulajnogi z niższej półki będzie o wiele dłuższy niż w przypadku ich droższych odpowiedników. Bardziej zaawansowane modele korzystają z technologii, dzięki którym można je naładować w 4-5 godzin.
Maksymalne obciążenie
Kolejnym wpływającym na cenę parametrem jest maksymalne obciążenie. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma waga użytkownika. Im większa masa, tym większe obciążenie musi znosić hulajnoga. Przekłada się to na rodzaj wykorzystywanych materiałów. Hulajnogi z dużym maksymalnym obciążeniem są zbudowane w wytrzymałych tworzyw, natomiast najtańsze modele wyposażone są w słabszej jakości materiały. Przekłada się to oczywiście na cenę pojazdu.
Prędkość
Parametrem, który ma bezpośrednie przełożenie na cenę hulajnogi, jest również maksymalna prędkość. Ma ona ścisłe powiązanie z mocą silnika. Im wyższa jego moc, tym większe możliwości rozwinięcia prędkości. W przypadku tanich hulajnóg prędkość maksymalna zazwyczaj nie przekracza 20 km/h. Im droższy sprzęt, tym większe możliwości. Wyczynowe hulajnogi elektryczne pozwalają się rozpędzić do nawet 50 km/h.
Zdecydowanie najtańszymi modelami hulajnóg, które możemy znaleźć w sklepach, są te dedykowane dzieciom. Wynika to z wykorzystania w nich podstawowych technologii i niskich parametrów. Co odróżnia hulajnogę elektryczną dla dziecka od tej dla osoby dorosłej? W pierwszej kolejności jest to oczywiście rozmiar. Są one znacznie mniejsze tak, aby być dopasowanymi do wzrostu dziecka, a przez to łatwiejszymi w prowadzeniu. Za rozmiarem idzie oczywiście mniejsza waga.
Modele dedykowane dzieciom posiadają również silniki o mniejszej mocy. Zazwyczaj pozwalają one na rozwinięcie prędkości od 10 do 15 km/h, co jest w pełni wystarczające dla potrzeb najmłodszych. Dzieci używają hulajnóg elektrycznych głównie w celach rekreacyjnych, rzadziej do przemieszczania się po mieście. Przykłada się to na mniejszy akumulator, ponieważ nie musi on wytrzymywać długich, wielokilometrowych tras. Bardzo często hulajnogi dla dzieci wyposażone są także w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. hamulce, amortyzatory, światła, limity prędkości czy systemy ostrzegające.
Hulajnogi przeznaczone dla osób dorosłych posiadają zdecydowanie wyższe parametry niż modele dziecięce. Naturalnie przekłada się to również na wyższą cenę. Są one większe i cięższe, co czyni je dostosowanymi do rozmiarów dorosłego człowieka o wadze przekraczającej nawet 100 kg. Za większą wagę odpowiedzialne są dodatkowo solidniejsze i trwalsze materiały, z których wykonany jest jednoślad. Hulajnogi dla dorosłych są również wyposażone w bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa.
Największą różnicę możemy jednak dostrzec w przypadku mocy silnika, maksymalnej prędkości oraz pojemności baterii. Ze względu na większą masę użytkownika, a także konieczność rozwijania większych prędkości, hulajnogi dla dorosłych mają silniki o zdecydowanie większej mocy niż modele dziecięce. Pozwalają one rozwijać prędkości od 20 do nawet ponad 50 km/h. Wysokiej klasy akumulator umożliwia pokonywanie dystansu kilkudziesięciu kilometrów na jednym ładowaniu.
Jak widać, największy wpływ na cenę hulajnogi elektrycznej mają poszczególne parametry. Jeżeli planujesz kupić hulajnogę elektryczną pora przyjrzeć się konkretnym przedziałom cenowym oraz temu, czego możemy się spodziewać po każdym z nich.
Hulajnogi elektryczne do 1000 zł
Za kilkaset złotych znajdziemy głównie modele przeznaczone dla dzieci oraz drobnych kobiet. Za taką cenę nie można wymagać wygórowanych parametrów. Modele te oferują zazwyczaj maksymalne obciążenie nieprzekraczające 60 kg, maksymalną prędkość około 15 km/h, a także wykonanie z najtańszych, mało trwałych tworzyw. W przypadku najtańszych hulajnóg elektrycznych zasięg maksymalny nie przekracza 25 km. Nie mniej, jeżeli zależy nam na zakupie podstawowego modelu dla dziecka, to jak najbardziej da się odnaleźć go wśród tanich hulajnóg elektrycznych.
Hulajnogi elektryczne od 1000 do 2000 zł
Jest to przedział cenowy, w którym możemy rozpocząć poszukiwania hulajnogi elektrycznej przeznaczonej dla osoby dorosłej i z całkiem dobrymi parametrami. Materiały, z których tworzone są pojazdy, mają już znacznie wyższą jakość, więc hulajnoga powinna bez problemu poradzić sobie z wyzwaniami dłuższej trasy. Znajdziemy tutaj silniki, które pozwalają na rozwinięcie prędkości od 20 do 25 km/h, a także maksymalny zasięg do nawet 45 km. Oprócz tego hulajnogi w tej cenie posiadają często bardziej zaawansowanie funkcje, takie jak m.in. wyświetlacz, hamulce tarczowe, szybkie ładowanie, regulowaną wysokość kierownicy czy tempomat.
Hulajnogi elektryczne od 2000 zł
Wydatek powyżej 2000 zł oznacza modele z górnej półki. W tej kategorii spotkać możemy m.in. zaawansowane miejskie hulajnogi elektryczne oraz wyczynowe. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej klasy, wytrzymałe materiały, stosuje baterie o większej mocy i akumulatory o większej pojemności. Hulajnogi w takiej cenie potrafią osiągać prędkości, które znacznie przekraczają 25 km/h, a wytrzymałość ich akumulatorów pozwala na pokonanie ponad 50 km na pojedynczym ładowaniu. Często posiadają one dodatkowe elementy takie jak np. siodełko, które może zwiększyć komfort jazdy.
Wiemy już czego spodziewać się po konkretnych przedziałach cenowych. Warto jednak pamiętać, że podczas wyboru odpowiedniej hulajnogi elektrycznej należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim dopasowaniem do własnych potrzeb. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę?
Przeznaczenie
W pierwszej kolejności należy określić sposób wykorzystania hulajnogi. Jeżeli jej przeznaczeniem jest normalne poruszanie się po dużym mieście, to najlepiej wybrać hulajnogę o standardowych parametrach. Jeżeli jednak będziesz z niej korzystać w celu jazdy wyczynowej, wtedy warto wybrać pojazd o lepszych osiągach.
Moc silnika
Jednym z parametrów zależnych od przeznaczenia hulajnogi jest moc silnika. W jej przypadku warto również uwzględnić rodzaj terenu, w którym będziemy się poruszać. W bardziej pagórkowatym terenie wymagana będzie większa moc silnika niż na płaskim. Za mocą napędu idzie również prędkość maksymalna. W przypadku modeli służących do przemieszczania się po mieście zdecydowanie wystarczy hulajnoga, która osiąga prędkości od 20 do 25 km/h.
Akumulator
Bardzo ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest akumulator. Jego pojemność zależy od tego, jak często korzystamy z hulajnogi. Jeżeli poruszamy się nią codziennie, pokonując kilka kilometrów, warto postawić na akumulator o większym zasięgu maksymalnym. Jeżeli wykorzystujemy pojazd spontanicznie, nie ma potrzeby przepłacać za wytrzymałe baterie.