Kobieta zjeżdżająca z góry na e-bike'u

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Waga e-bike'a zależy od takich elementów jak silnik elektryczny, czy akumulator. Ile waży rower elektryczny? Odpowiadamy!

Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru elektrycznego. Chętnie korzystają z niego osoby starsze, które kochają jazdę na rowerze, ale nie mają już energii na samodzielne pokonywanie długich tras. E-bike to także znakomity środek transportu, który może być wykorzystywany do przemieszczania się po mieście. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile waży rower elektryczny i jaki ma to wpływ na komfort jazdy? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Ile waży rower elektryczny?

Rower elektryczny jest znacznie cięższy niż jego tradycyjny odpowiednik. Jest to oczywiście spowodowane posiadaniem dodatkowych elementów. Różnica pomiędzy zwykłym jednośladem a wersją elektryczną może wynosić nawet 10 kg. Większa waga nie jest jednak czynnikiem, który zniechęca potencjalnych kupców to wyposażenia się w elektryka. Minusy wynikające z większegoj ciężaru są rekompensowane przez wspomagany napęd.

Waga przeciętnego e-bike'a, którego możemy znaleźć w sklepie, oscyluje w okolicach 20 kg. Trzeba być jednak świadomym, że większa waga nie ma przełożenia na komfort jazdy. Jest to spowodowane wyposażeniem w silnik, który pozwala rozpędzić się jednośladowi łatwiejszym kosztem. Waga może być problemem jedynie w momencie, kiedy trzeba rower podnieść, czyli na przykład podczas wnoszenia do mieszkania. Producenci rowerów elektrycznych cały czas pracują jednak nad tym, aby zredukować masę sprzętu.

Jesteś osobą, dla której ciężar roweru jest ważnym czynnikiem w przypadku zakupu? Na szczęście na rynku można znaleźć wiele modeli lekkich rowerów elektrycznych. Są one skonstruowane w taki sposób, że ich waga może zostać zredukowana nawet do 12 kg. Pomimo niskiej wagi, rowery takie posiadają wszystkie komponenty, w które powinien być wyposażony ebike.

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach ciężkich elektrycznych po górach

Ile ważą poszczególne rodzaje rowerów elektrycznych?

Waga roweru elektrycznego jest zależna od różnych czynników. Wśród nich wymienić należy m.in. przeznaczenie jednośladu, producenta, a także typ i materiał, z którego wykonana jest rama. Zdecydowanie najlżejsze są rowery wyścigowe. Mają one ramy wykonane z lekkiego włókna węglowego i mogą ważyć w okolicach 10 kg. Najcięższe są z kolei elektryczne rowery typu cargo, których waga z powodu wyposażenia w bagażnik może wynosić nawet do 40 kg.

Innym rodzajem jednośladu napędzanego elektrycznie jest typ MTB. Tego typu modele mogą ważyć w zależności od wersji od 15 do 28 kilogramów. Są to jednak dosyć specyficzne rodzaje rowerów. Przeciętny jednoślad elektryczny, który jest wykorzystywany do przemieszczania się w obrębie miasta, waży około 20 kg. Jego waga natomiast nie powinna przekraczać 25 kg. Sprawia to, że wspomniane modele są bardzo wygodne w użyciu.

Kobieta jadąca pod górkę na rowerze elektrycznym ważącym dużo

Ile wynosi masa silnika i akumulatora w rowerze elektrycznym?

Głównymi elementami, które zwiększają masę roweru elektrycznego względem tradycyjnego odpowiednika, są silnik i akumulator. Ich waga również zależy od konkretnego modelu oraz producenta. Na ogół silniki elektryczne wykorzystywane w tego typu rowerach ważą około 3-4 kilogramów. Warto wiedzieć, że napędy, które są umieszczone w tylnej piaście koła, są nieco lżejsze niż silniki montowane w napędzie środkowym.

Drugim elementem wpływającym na wagę roweru jest akumulator, czyli innymi słowy, bateria. On również waży około 3-4 kilogramy. Bateria może być umiejscowiona w różnych miejscach roweru – na bagażniku, ramie lub całkowicie zintegrowana z ramą. Należy zdawać sobie sprawę, że im większa pojemność akumulatora, tym większa jego waga. Bateria o większej pojemności pozwala jednak przejechać dłuższy dystans na pojedynczym ładowaniu.

Co jeszcze może wpływać na masę roweru elektrycznego?

Warto wspomnieć również o innych elementach, które mają wpływ na masę roweru. W przypadku jednośladów najwięcej waży rama. Ogromne znaczenie ma to, z jakiego materiału została ona wykonana. Wśród powszechnie dostępnych modeli można spotkać ramy aluminiowe, które są lepszym wyborem niż modele stalowe. Jeszcze niższą masę mogą zapewnić modele wykonane z włókna węglowego, jednak za taki materiał trzeba sporo zapłacić.

Typowy rower elektryczny posiada także dodatkowe wyposażenie, które zwiększa jego masę. Co do niego zaliczamy? Przede wszystkim jest to zapewniające nam bezpieczeństwo oświetlenie rowerowe, takie jak przednia lampka. Jest ono obowiązkowe, jeżeli chcemy poruszać się swoim jednośladem po zmroku. Wśród tego rodzaju akcesoriów należy wymienić także błotniki, które chronią użytkownika przed wodą i błotem podczas jazdy w deszczu. Oprócz nich na wagę wpływa także zamontowanie bagażnika rowerowego. Jeżeli zdecydujemy się go użyć do przewozu czegoś, masa jednośladu znowu powędruje w górę.

Mężczyzna siedzący na rowerze elektrycznym o masie ponad 20 kilogramów

Czy waga roweru elektrycznego przekłada się na komfort jazdy?

Osoby, którym zależy na osiągach roweru, starają się jak najbardziej zredukować jego wagę, aby poprawić szybkość swojego jednośladu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zmniejszenie wagi o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset gramów jest w praktyce niezauważalne, dlatego też amator chcący zakupić rower nie powinien przywiązywać do niej dużej wagi. Takie szczegóły mają znaczenie jedynie dla zawodowców, u których każda drobnostka może zaważyć na zwycięstwie.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, rower elektryczny jest cięższy od klasycznego jednośladu co najmniej o 10 kg. jest Dzięki temu, że jest wyposażony w silnik, który zapewnia wspomaganie pedałowania, dodatkowa masa e-bike’a nie jest odczuwalna. Elektryczny napęd redukuje wpływ ciężkości roweru na jakość jazdy.

W praktyce oznacza to, że większa waga jednośladu nie tylko nie będzie odczuwalna podczas jazdy, ale wręcz użytkowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze niż w przypadku rowerów konwencjonalnych. Warto również zauważyć, że większa masa przekłada się również na stabilność podczas pokonywania nierównego terenu

Lekki czy ciężki rower elektryczny – który wybrać?

Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z plusami i minusami rowerów elektrycznych o różnej ciężkości, aby móc samodzielnie zdecydować, czy waga jest czynnikiem, który ma dla nas duże znaczenie. Oto wady i zalety każdego z rozwiązań.

Zalety lekkiego roweru elektrycznego:

– zwrotność;
– większy zasięg baterii;
– łatwiejsze prowadzenie;
– większe możliwości manewrowania.

Wady lekkiego roweru elektrycznego:

– mała pojemność baterii (ze względu na niską masę);
– słaba nośność;
– brak zachowania stabilności przy rozwijaniu dużych prędkości.

Zalety korzystania z ciężkiego roweru elektrycznego:

– stabilność przy rozwijaniu dużych prędkości (nawet w trudnym terenie);
– duża pojemność baterii;
– wysoka nośność.

Wady korzystania z ciężkiego roweru elektrycznego:

– Mały zasięg baterii (ze względu na intensywne zużywanie się);
– Wymagające prowadzenie i manewrowanie;
– Trudności w przenoszeniu oraz transportowaniu.

Jak widać, sprawa nie jest jednoznaczna. Zarówno lekkie, jak i ciężkie rowery posiadają swoje dwie strony medalu, dlatego też nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który z nich jest lepszy. Najważniejsze, aby dopasować parametry do własnych oczekiwań oraz priorytetów, samemu rozstrzygając, które cechy są dla nas najważniejsze.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna jadący w kaskach na rowerach elektrycznych

Jak działa rower elektryczny wybrać?

Poznaj zasadę działania roweru elektrycznego ✨ Dowiedz się w jaki sposób uruchomić rower elektryczny i jak się nim poruszać ⭐ Sprawdź

kobieta jadąca na zarejestrowanym rowerze elektrycznym w mieście

Rejestracja roweru elektrycznego – jak zarejestrować rower elektryczny

Rejestracja roweru elektrycznego jest w pewnych sytuacjach obowiązkowa. Kiedy i gdzie go zarejestrować? Odpowiadamy!

Młody mężczyzna jedzie na rowerze przez park w stroju sportowym i kaski

Konwersja roweru - jak przerobić rower na elektryczny?

Konwersja roweru na elektryczny to coraz częstszy zabieg. Jednak czy da się przerobić rower na elektryczny w korzystniejszej cenie od nowego e-bike'a?

Jaki rower elektryczny wybrać? Jaki model będzie najlepszy?

Jaki rower elektryczny wybrać? Jaki model będzie najlepszy?

Zastanawiasz się, jaki rower elektryczny kupić? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące napędu i jazdy na tego typu urządzeniach!