Kobieta i mężczyzna chodzący z kijkami trekkingowymi po górach

Jak chodzić z kijkami trekkingowymi po górach? Poprawny chód

Kije bywają bardzo pomocne na szlaku. Jak chodzić z kijkami trekkingowymi po górach? Oto poprawna technika chodzenia z kijami trekkingowymi!

Chodzenie po górach to fascynujące hobby, które łączy w sobie aktywność fizyczną oraz kontakt z naturą. Pokonywanie długich szlaków bywa naprawdę wymagające i mocno obciąża układ ruchu. Zwłaszcza kiedy idziemy z ciężkim plecakiem. Sposobem na zredukowanie obciążeń może być zastosowanie kijów trekkingowych. W środowisku górskim mogą być one pomocne. Kiedy i dlaczego warto je stosować? Jaka jest prawidłowa technika chodzenia po górach z użyciem kijów? Odpowiadamy!

Dlaczego chodzenie z kijami trekkingowymi pomaga w górach?

Wiele osób nie wyobraża sobie wyjścia w góry bez zabrania ze sobą pary kijów trekkingowych. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ wyposażenie w tego typu sprzęt potrafi naprawdę ułatwić wędrówkę po wymagających szlakach. Dlaczego warto zabierać ze sobą kijki?

1. Pomoc w szybszym wejściu na górę. To najbardziej oczywista korzyść. Kije trekkingowe stanowią dodatkowe punkty podparcia, co sprawia, że łatwiej jest nam się wspinać. Przekłada się to na skrócenie czasu potrzebnego na zdobycie góry.

2. Poprawa stabilności podczas zejścia w dół. Kije przydają się nie tylko w trakcie wspinaczki, ale również podczas zejść. Na szlaku, który prowadzi stromo w dół bardzo łatwo o utratę równowagi. Dzięki podpieraniu się o kije o wiele prościej zachować stabilność i tym samym uniknąć upadku.

3. Odciążenie mięśni. Używanie kijków bardzo skutecznie odciąża mięśnie i stawy, co sprawia, że podczas marszu oszczędzamy energię i możemy przejść więcej.

4. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Podczas wielogodzinnego marszu z obciążeniem w postaci plecaka turystycznego nawet nie jesteśmy świadomi, jak bardzo nasza naturalna postawa ulega zniekształceniu. Użycie kijów trekkingowych pomaga poprawić koordynację i przywrócić stabilniejsze ułożenie ciała.

5. Bezpieczne podparcie. Niezależnie od trudności szlaku, znajdują się na nim fragmenty, które mogą sprawić trudności z przejściem. Może być to na przykład błotna kałuża lub strumień. W górach nietrudno również o potknięcie. Kijki w takich okolicznościach mogą stanowić bezpieczne podparcie, które pomogą pokonać trudny fragment lub uniknąć bolesnego upadku.

Kobieta idąca do schroniska górskiego z kijkami trekkingowymi

Na jakie mięśnie wpływa prawidłowa technika chodzenia z kijami?

Używanie kijów trekkingowych w górach ma bezpośrednie przełożenie na pracę naszych mięśni. Dzięki ich wykorzystaniu niektóre części ciała są odciążone, a inne aktywowane. Zacznijmy od tych pierwszych. Marsz z kijami w środowisku górskim odciąża kolana oraz stawy biodrowe. Dodatkowe podparcie zmniejsza nacisk na nie, co sprawia, że działają na nie mniejsze obciążenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mięśni pleców. Poprawa postawy ciała, którą osiąga się dzięki kijkom, stabilizuje kręgosłup, co przekłada się na mniejsze napięcie w tej części ciała.

Nie można jednak zapominać, że chodzenie z kijkami również aktywizuje wiele mięśni. Bardzo intensywnie pracują tutaj mięśnie naramienne oraz obręcz barkowa. To właśnie one odpowiadają za trzymanie kijów i prowadzenie ruchu. Odciążenie stawów nie oznacza, że zmniejsza się praca nóg. Wręcz przeciwnie – kończyny stabilizują krok i napędzają marsz. Podczas stosowania kijków trekkingowych pracują także mięśnie brzucha, które odpowiadają za zachowanie stabilnej postawy ciała.

Kiedy warto korzystać z kijów trekkingowych?

Chodzenie po górach z kijami trekkingowymi ma wiele zalet, choć nie zawsze jest dobrym pomysłem. Warto jednak być świadomym, w jakich sytuacjach tego rodzaju sprzęt może okazać się użyteczny i uczynić naszą wędrówkę przyjemniejszą. Oto kilka przykładów konkretnych okoliczności:

1. Stromy teren. Kijki trekkingowe są bardzo przydatne w  terenie o sporym nachyleniu. Stanowią one skuteczne odciążenie dla stawów podczas wymagającej wspinaczki oraz mocnych zejść. Planując trasę z dużymi przewyższeniami, warto zadbać o obecność kijków w swoim wyposażeniu.

2. Długie szlaki. Ten rodzaj sprzętu jest niezwykle użyteczny w momencie, kiedy wybieramy się na wielogodzinny trekking. Na długiej trasie każdy sprzęt, który gwarantuje odciążenie, jest wart, zabrania ze sobą.

3. Śnieg. W kijki warto się również wyposażyć w momencie, kiedy na szlaku spodziewamy się pokrytych śniegiem fragmentów trasy. W wysokich górach z takimi miejscami można się spotkać właściwie przez cały rok. W przypadku głębokiego śniegu kijek pomoże wyczuć, co znajduje się pod jego warstwą.

4. Grząskie podłoże oraz strumienie. Kije trekkingowe mają naprawdę różne zastosowania. Jednym z nich jest pomoc w pokonywaniu fragmentów szlaku o grząskim podłożu oraz z wartkich strumieni. Są to sytuacje, w których posiadanie dodatkowych punktów podparcia bywa na wagę złota.

5. Trawersy. Ten rodzaj sprzętu jest również użyteczny podczas pokonywania trawersów. Przechodzenie w poprzek stromych zboczy wymaga szczególnej ostrożności, a kijki są w stanie zapewnić nam utrzymanie równowagi.

6. Problemy zdrowotne oraz bycie seniorem. Kijki trekkingowe mocno przyczyniają się do odciążenia stawów. Warto, aby stosowały je osoby, które mają problem z tą częścią układu ruchu oraz seniorzy, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia, aby móc zmierzyć się z górskim szlakiem.

Mężczyzna i kobieta idący po górskim szlaku z kijkami trekkingowymi

Jak chodzić z kijkami trekkingowymi?

Zanim skupimy się na dokładniejszych instrukcjach posługiwania się kijami trekkingowymi w górach, warto poświęcić kilka słów podstawowej technice poruszania się po płaskim terenie. Zaczynamy od przyjęcia prawidłowej postawy ciała. Podczas marszu należy być wyprostowanym i patrzeć przed siebie. Ramiona powinny być rozluźnione. Kijki mają być traktowane jako naturalne przedłużenie rąk i swobodnie poruszać się podczas chodzenia, wzdłuż nóg.

Kiedy mamy już opanowaną prawidłową postawę ciała, można przejść do samej techniki marszu. Ruchy powinny odbywać się naprzemiennie, to znaczy prawa ręka, lewa noga i na odwrót. Podczas chodu kije należy trzymać pod kątem około 45 stopni. Na początek warto skupić się na solidnym kontakcie kijów z podłożem. Kiedy to zostanie opanowane, może odpychać się coraz pewniej. Na tym etapie najważniejsze jest opanowanie naprzemiennego ruchu nóg i ramion.

Podczas marszu warto zadbać o to, aby pewnie opierać się na rękojeściach. Im mocniejsze „odbijanie się”, tym bardziej odciążany jest kręgosłup i nogi. Wraz z dalszym przyzwyczajaniem się do tego typu marszu, warto wydłużyć krok. Zwiększy to intensywność treningu. W ten sposób zaczynają pracować mięśnie ramion, barków i brzucha, co prowadzi do wzmocnienia tych części ciała.

Technika chodzenia z kijami trekkingowymi po górach

Przedstawioną powyżej technikę można śmiało wykorzystywać na łatwych, względnie płaskich fragmentach szlaku. Chodzenie z kijami trekkingowymi w trudniejszym górskim terenie to jednak nieco inna bajka.

Na pierwszy ogień przeanalizujemy strome podejścia. W ich przypadku technika chodzenia z kijami jest mieszana oraz trzeba do niej podchodzić w pewien sposób elastycznie. Kiedy pozwala na to teren, można stosować technikę naprzemienną, jednak na bardziej stromych fragmentach warto wbijać groty przed sobą i podciągać się na nich w górę. Tę technikę warto zastosować w bardziej skalistym terenie, natomiast praca naprzemienna dobrze sprawdzi się na miękkim podłożu.

Podobnie sytuacja wygląda podczas schodzenia. W zależności od terenu i przeszkód na drodze można stosować technikę jednoczesną lub naprzemienną. W tym przypadku trzeba szczególnie uważać, gdzie stawiamy oba kije. Powinno się go wbijać w stabilne, miękkie podłoże, ponieważ w innym przypadku może się to zakończyć poślizgnięciem.

Trzeba wiedzieć, że są również miejsca, w których używanie kijów nie jest wskazane. Są to przede wszystkim fragmenty szlaku, które wymagają wspinaczki. W takiej sytuacji warto mieć wolne ręce, które posłużą do asekuracji. Z kijów trekkingowych warto także zrezygnować, kiedy pokonujemy wąskie przejścia o dużej ekspozycji.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości kijów, które doskonale sprawdzą się w trudnym terenie górskim, zapoznaj się z ofertą Decathlon. Zapewniamy duży wybór kijów trekkingowych dla początkujących oraz zaawansowanych użytkowników w różnych przedziałach cenowych.

Przeczytaj także:

ludzie uprawiający trekking górski w odzieży trekkingowej

Czym jest trekking górski i gdzie można go uprawiać?

Sprawdź, czym jest trekking górski i czym różni się od hikingu i wspinaczki. Dowiedz się, gdzie warto wybrać się na wyprawę trekkingową. Zapraszamy!

kobieta i mężczyzna  trzymający kijki trekkingowe w górach

Jakie kije trekkingowe wybrać? Sprawdź, jak je dobrać

Kije trekkingowe sprawdzą się w nordic walkingu i górskich wędrówkach. Sprawdź, jak dobrać kijki trekkingowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rękawiczki w góry – jakie rękawice wybrać do ekwipunku?

Rękawiczki w góry – jakie rękawice wybrać do ekwipunku w góry?

Jeśli wybierasz się w góry, to warto byś odpowiednio ochronił dłonie przed zimnem i innymi nieprzyjemnościami. Wybierz odpowiednie rękawiczki w góry.

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

osoba wyciągająca przekąski z pojemnika turystycznego siedząc na kamieniu

10 pomysłów na zdrowe przekąski w góry

Szykujesz się na swoją pierwszą lub kolejną z rzędu wyprawę na szczyt? W takim razie sprawdź nasze propozycje na zdrowe przekąski w góry!