rolki oparte o ścianę

Jak czyścić i dbać o rolki? Czyszczenie i konserwacja rolek

Jazda na rolkach to popularne zajęcie dla osób w różnym wieku. Jak czyścić i dbać o rolki? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konserwacji rolek!

Jazda na rolkach to sport bardzo chętnie uprawiany latem przez osoby w różnym wieku. Rolki stanowią nie tylko znakomity sposób na wycieczkę po okolicy, ale spalają również bardzo dużo kalorii. Aby móc cieszyć się sprzętem przez kilka sezonów, warto dbać o jego prawidłową konserwację. Obejmuje ona trzy kroki: przegląd techniczny, mycie oraz przechowywanie. W jaki sposób rolkarz powinien pielęgnować swój sprzęt, aby mógł działać długo i bez awarii? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jazda na rolkach – działania, które przedłużają żywotność sprzętu

Regularne czyszczenie oraz konserwacja to podstawa wydłużenia żywotności sprzętu sportowego. Dotyczy to również rolek, o które należy dbać, aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową jazdę. W jaki sposób to robić? Przede wszystkim należy kontrolować ich stan, regularnie czyścić oraz zadbać o właściwe przechowywanie. Ten zestaw czynności powinien być skrupulatnie przeprowadzany niezależnie od tego, jak często wybieramy się na rolki.

Ktoś może zadać sobie pytanie: czy konserwacja jest naprawdę tak ważna? Odpowiedź brzmi: tak. Niesprawne rolki to ogromne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Jeżeli systematycznie czyścimy sprzęt, a w razie potrzeby wymieniamy zużyte części rolek, możemy być spokojni, jeżeli chodzi o wszelkie awarie. Jednak nie tylko o bezpieczeństwo tutaj chodzi. Dbanie o sprzęt wydłuża również jego żywotność, a nasza jazda jest o wiele bardziej komfortowa.

Jak więc widać, dbanie o rolki jest konieczne, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo jazdy, móc korzystać ze sprzętu przez kilka sezonów, a także cieszyć się bezawaryjną jazdą. Prawidłowe dbanie o sprzęt obejmuje kilka kroków. Są nimi: przegląd techniczny, czyszczenie oraz przechowywanie. Przyjrzyjmy się teraz nieco dokładniej każdemu z nich.

chłopiec siedzący na krawężniku z rolkami na nogach

Jak dbać o rolki? Kontrola stanu technicznego

Jednym z aspektów dbania o rolki jest regularne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego. W idealnym scenariuszu po każdej skończonej jeździe warto znaleźć chwilę na sprawdzenie, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń. Nasza uwaga w sposób szczególny powinna skupić się na kółkach do rolek. To właśnie one przyjmują główny nacisk, przez co szybko ulegają zużyciu. Sprawdzić ich stan można bez problemu samodzielnie. Kluczem jest upewnić się, że wszystkie z nich są tej samej wielkości oraz nie uległy zdarciu.

Bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy jest cykliczne sprawdzanie stanu śrub. Muszą być one dobrze dokręcone, ponieważ potencjalne luzy radykalnie zwiększają możliwość upadku. Dobrym pomysłem może być profilaktyczne dokręcanie śrub raz w miesiącu. Jest to dosyć szybki proces, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego też każdy jest w stanie zadbać o rolki bez podejmowania bardziej rozbudowanych działań.

Kontrola stanu technicznego powinna obejmować również sprawdzenie łożysk. Powinny być one wymieniane, co jakiś czas, a najlepszym na to momentem jest chwila, kiedy zaczynają dochodzić z nich niepokojące dźwięki. Oprócz tego uwagę należy zwrócić także na hamulec. Wraz z czasem użytkowania rolek również on ulega zużyciu. Stan hamulców jest szczególnie ważny w przypadku osób uczących się jeździć. Mogą one uchronić nas przed bolesnym upadkiem. Oprócz tego nauka jazdy na rolkach przyczynia się do szybszego zużywania hamulców z powodu ich częstego hamowania. 

Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym przeglądzie, warto skorzystać z serwisu rolek w Decathlon. Nasi specjaliści dokonają fachowych oględzin i przygotują sprzęt do jazdy.

Jak czyścić i konserwować rolki? Prawidłowe czyszczenie rolek

Podczas trwania sezonu niewiele osób zaprząta sobie głowę gruntownym czyszczeniem rolek. Większość robi to powierzchownie, a gruntowane czyszczenie zostawia na czas po zakończeniu intensywnego okresu użytkowania. Prędzej czy później trzeba się jednak za to zabrać, ponieważ pozwoli to wydłużyć żywotność posiadanej pary. Dzięki gruntownemu myciu rolki przetrwają zimę bez utraty swoich właściwości. W jaki sposób je wyczyścić? Oto poradnik w kilku krokach!

1. Czyszczenie kółek. Ścieranie się kółek to naturalna kolej rzeczy ze względu na tarcie, których doświadczają. Po zakończonym sezonie warto więc przeprowadzić dokładne oględziny ich stanu. Jeżeli będę starte – dla własnego komfortu jazdy i bezpieczeństwa należy je wymienić. Jeśli jednak nadają się do dalszego użytkowania, można przejść do procesu czyszczenia. Jest to bardzo proste – wystarczy je dokładnie przetrzeć za pomocą namoczonej szmatki.

2. Oczyszczanie łożysk. Kolejnym krokiem jest czyszczenie łożysk. Są one niezwykle ważne dla prawidłowego działania rolek, dlatego też nie należy ich lekceważyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje łożysk. Typu SG nie można rozkręcić, a przez to nie ma możliwości ich wyczyszczenia. Sprawia to, że w przypadku uszkodzenia jedynym rozwiązaniem jest wymiana. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku modeli ABEC. Ich konstrukcja pozwala na rozkręcenie, jednak zanim to zrobimy i wyczyścimy je w środku, najpierw należy przetrzeć je na zewnątrz. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie patyczka kosmetycznego. Co ważne – do czyszczenia nie należy używać wody, ponieważ może się to przyczynić do powstawania rdzy.

3. Mycie śrub mocujących oraz płóz. Śruby oraz płozy to kolejne elementy, o które należy zadbać. Czyszczenie śrubek można przeprowadzić za pomocą zwykłej ściereczki, natomiast brud z płozów z powodzeniem da się usunąć za pomocą szczotki. Co istotne – po zakończonym sezonie obowiązkowo należy również sprawdzić, czy śruby w rolkach są we właściwy sposób dokręcone.

4. Oczyszczanie skorupy buta. To zdecydowanie najprostsza część całego procesu czyszczenia rolek. Do skutecznego pozbycia się zanieczyszczeń ze skorupy buta zwykła szczotka oraz namoczona wodą ściereczka.

mężczyzna w kasku skaczący na rolkach

Konserwacja rolek – gdzie przechowywać je po sezonie?

Sezon zakończony? Rolki umyte? Czas więc poświęcić kilka słów ich przechowywaniu podczas zimy! Przede wszystkim należy pamiętać, że rolki nie powinny być trzymane w wilgotnych miejscach. Taka praktyka może się przyczynić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia sprzętu. Druga fundamentalna zasada brzmi: nie przechowujemy rolek w pobliżu źródeł ciepła, takich jak np. kaloryfery. Wystawienie ich na działanie ciepła również może przyczynić się do powstawania uszkodzeń i utraty właściwości.

Powyższych zaleceń nie należy lekceważyć, ponieważ warunki przechowywania sprzętu naprawę mają duży wpływ na jego kondycję. No dobrze, w takie razie, jakie miejsce będzie odpowiednie do trzymania rolek podczas zimy? Na rynku możemy znaleźć specjalne plecaki lub torby do ich przechowywania. Zakup tego typu pokrowca jest najlepszym rozwiązaniem. Takie akcesoria są wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, dlatego też nie musimy się martwić o dostęp wilgoci do rolek. Oprócz tego różne modele są także wyposażone w uchwyt do kasku, dzięki któremu cały sprzęt będzie przechowywany w jednym miejscu.

Przeczytaj także

Jakie rolki dla początkujących wybrać? O czym pamiętać?

Jakie rolki wybrać – rolki dla początkujących i nie tylko

To, jakie rolki wybrać jest często spory dylemat, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą. Sprawdź co wziąć pod uwagę.

rodzina w kaskach i ochraniaczach jadąca na rolkach

Najlepsze trasy rolkarskie w Trójmieście - gdzie na rolki?

By jazda na rolkach była stuprocentowo przyjemna, warto zastanowić się nad wyborem trasy. Sprawdź, na co się zdecydować w Trójmieście!

dzieci trzymające w rękach rolki

Jakie rolki do 200 zł ?Jaki typ wybrać?

Jazda na rolkach cieszy się w ostatnich latach niesamowitą popularnością. Jakie są jednak najlepsze rolki do 200 złotych?

chłopiec w kasku i ochraniaczach jadący na rolkach

Rodzaje rolek dla początkujących i nie tylko

Rolki towarzyszą nam już od kilku wieków. Jazda na nich to świetna zabawa, lecz przed zakupem warto poznać rodzaje rolek. Jaki model się sprawdzi ?