Jak czyścić kask narciarski?
Nie jest niczym odkrywczym, że im bardziej dbamy o kask narciarski, tym dłużej nam posłuży. Czyszczenie to czynność, która w idealnym scenariuszu powinna odbywać się po każdym dniu na stoku. Jest to kwestia nie tylko estetyki, ale także higieny i ogólnego komfortu użytkowania. Na szczęście nie jest to trudna czynność. Jak wyczyścić kask narciarski? Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek!
1. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy. Na początek należy zgromadzić wszystkie akcesoria, które mogą być przydatne podczas czyszczenia. Mycie kasku slalomowego nie wymaga używania specjalistycznych środków. Wystarczy, że przygotujemy wodę, delikatny detergent, miękką ściereczkę, a także szczotkę do czyszczenia. Te podstawowe środki czystości zdecydowanie wystarczą.
2. Usuń wyściółkę ze środka kasku. Większość kasków przeznaczonych do uprawiania narciarstwa posiada wewnątrz miękką wyściółkę. Pełni ona głównie funkcje amortyzacyjne. Ten element można bez problemu wyjąć i tak należy zrobić. Będzie on prany oddzielnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle wystarczy jednak namoczyć wyściółkę kasku w wodzie z mydłem i pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
3. Oczyść zewnętrzną część kasku z zabrudzeń. Skorupa to miejsce, gdzie gromadzi się najwięcej brudu. Ze względu na intensywne użytkowanie kasku, może mieć on różną postać – od kurzu aż po resztki śniegu czy błoto. Do usunięcia tego rodzaju brudu należy wykorzystać miękką szmatkę zwilżoną letnią wodą. Ten zestaw powinien szybko sobie poradzić z takimi zabrudzeniami.
4. Usuń plamy. Co zrobić w sytuacji, kiedy kask narciarski się klei? Czasem zdarza się tak, że na skorupie kasku znajdują się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. W takim przypadku konieczne będzie użycie łagodnego detergentu połączonego z letnią wodą. Pod żadnym pozorem nie można jednak używać silnych środków chemicznych, ponieważ mogą one zniszczyć powierzchnię kasku.
5. Wyczyść wnętrze kasku. Po skończeniu czyszczenia samego kasku można przejść do wyjętej wcześniej wyściółki. Kluczowe znaczenie w jej praniu ma materiał, z którego została stworzona. Z tego powodu najważniejsze jest postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta co do czyszczenia. W innym wypadku można nieumyślnie doprowadzić do jej zniszczenia.
6. Wysusz wszystkie elementy kasku. Kolejnym krokiem jest wysuszenie wyściółki oraz samego kasku. W przypadku tej czynności bardzo ważna jest jedna zasada – powinno się to odbywać w temperaturze pokojowej. Zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić materiałom, dlatego też nie należy używać suszarki, a także nie kłaść kasku na rozgrzanym kaloryferze.
7. Sprawdź stan kasku. Po zakończonej pielęgnacji warto zwrócić uwagę na ogólny stan kasku. Intensywne używanie nieuchronnie prowadzi do zużycia, dlatego też należy zwrócić uwagę na ewentualne pęknięcia czy uszkodzenia. Oczywiście nie musiały one powstać wskutek czyszczenia. Jeżeli jednak je zauważymy, jest to znak, że trzeba pomyśleć nad naprawą lub zakupem nowego modelu.