Unselected
mężczyzna w kasku i stroju rowerowym trzymający rower

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?

Rozmiary opon rowerowych to podstawa w dopasowaniu roweru do wzrostu i potrzeb kolarza. W jakich systemach zapisuje się wymiary opon rowerowych?

Unselected

26 cali? 559-40 mm? Te liczby to nic innego, jak określenie jednego z najbardziej popularnych rozmiarów opon rowerowych. Jeśli jednak nie wiemy, jak czytać te oznaczenia, nie będziemy mogli prawidłowo dobrać opon do roweru lub do wzrostu. Sprawdź co oznaczają poszczególne liczby w rozmiarach opon rowerowych i jak sprawdzić rozmiar opon, aby je wymienić.

Unselected

Wymiary opon rowerowych w calach – jak je czytać?

Istnieją dwa najczęściej używane standardy oznaczania rozmiarów opon rowerowych: wymiary podawane w milimetrach (standard ETRTO) oraz wymiary podawane w calach (system angielski). Patrząc na skalę wymiarów w calach, mówimy o rozpiętości rozmiarów od 10 do 29 cali. 10 to najmniejsze dostępne koła, a 29 największe. Ten system oznaczania cechuje się tym, że zazwyczaj mamy podaną tylko jedną liczbę – 10, 12, 20… Niekiedy jednak można zauważyć zapisy typu 28×1,5 cala. W tej sytuacji pierwsza liczba odnosi się do zewnętrznej średnicy opony, a druga do jej szerokości.

Wymiary opon podawane w calach są czytelne i jasno zrozumiałe dla wszystkich rowerzystów. Jeden cal to 2,54 cm, co po przeliczeniu pozwoli na samodzielne wymierzenie opony rowerowej i dobranie rozmiaru, jeśli będzie taka potrzeba.

kobiety jadące na rowerach po ulicy
Unselected

Wymiary opon rowerowych w milimetrach – jak je rozumieć?

Rozmiary podawane w tym zapisie określone zostały przez Europejską Organizację Techniczną ds. Opon i Dętek (ETRTO). Tutaj mamy do czynienia z zapisem podwójnym, co dla niektórych może być nieco mniej czytelne niż jedna liczba podana w calach.

Pierwsza liczba jest zazwyczaj trzycyfrowa i oznacza średnicę wewnętrzną opony lub zewnętrzną felgi. Druga liczba, która znajduje się za myślnikiem, określa jej szerokość. Niekiedy ten zapis jest odwrócony, czyli najpierw podana jest szerokość, a potem średnica wewnętrzna.

Unselected

Korzyści płynące z wprowadzenia systemu ETRTO 

ETRTO to wynik inicjatywy podjętej przez przedstawicieli przemysłu oponiarskiego w większości krajów Europy Zachodniej jeszcze w latach 60. XX wieku. Jej celem było ujednolicenie systemu, w którym przedstawia się rozmiary opon. Efekt to właśnie międzynarodowy standard zarówno zapisu, jak i produkcji obejmujący ogumienie i rodzaj wentyli rowerowych.


Ale to nie wszystko, co wynika z istnienia ETRTO. Organizacja ustala zalecenia dotyczące optymalnego ciśnienia w oponach oraz techniczne wymagania dotyczące konstrukcji opon i obręczy. System wpływa także na większą kompatybilność między elementami różnych producentów. Wszystko to przekłada się na większe bezpieczeństwo użytkowania opon w różnych warunkach drogowych.

Unselected

Tabela rozmiarów opon rowerowych – porównanie wymiarów w calach i milimetrach

Czasem chcemy kupić rower od konkretnego producenta, wybierając dokładnie takie same rozmiary, które mieliśmy w starym rowerze. Jednak część producentów stosuje oznaczenia tylko w milimetrach, a część tylko w calach. Jak więc wybrać właściwy rozmiar opon w tej sytuacji? Sprawdzając w tabeli rozmiar opon rowerowych, jakiej liczby w danym systemie metrycznym powinniśmy szukać.

Obecnie używane wymiary opon rowerowych – zestawienie:

od 152 mm do 194 mm – 10 cali,

od 203 mm do 248 mm – 12 cali,

od 254 do 298 mm – 14 cali,

od 305 mm do 369 mm – 16 cali,

od 355 do 400 mm – 18 cali,

od 381 do 451 mm – 20 cali,

od 484 mm do  508 mm – 22 cale,

507 mm – 24 cale,

559 mm – 26 cali,

630 mm – 27 cali,

584 mm – 27,5 cala,

622 mm – 28 cali,

622 mm – 29 cali.

Opony 29 i 28 calowe mają tę samą średnicę wewnętrzną. Różnica między nimi polega na wysokości opony: im opona jest szersza, tym także wyższa. Dlatego też producenci wprowadzili do oznaczenia calowego rozmiar 29. W ten sposób użytkownicy wiedzą, że chcą kupić wyższy rower niż 28 calowy.

Unselected

Jak dopasować rozmiar opony rowerowej?

Większość osób wie, że kupując rower, należy wybrać rozmiar ramy, dobrze ustawić kierownicę w rowerze oraz siodełko. Jednak jeśli źle wybierzemy rozmiar opon, to nawet najlepsze ustawienie siodełka może tego nie zrównoważyć. Nikt nie chce jeździć na za dużym rowerze, dlatego wybór rozmiaru opon jest podstawą tego, jak wybrać rower miejski, a także każdy inny: szosowy, górski…

Jeśli dopiero kupujemy nowy rower i chcemy dopasować rozmiar opon do swojego wzrostu, najprościej jest przetestować w sklepie dostępne rozmiary. Dla dorosłych skierowane są głównie rozmiary w zakresie 26-29 cali. Mniejsze rozmiary kupowane są dla dzieci lub dla osób z niskim wzrostem. Choć nie jest to zasadą, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roweru (wielkości ramy) i jego przeznaczenia. Istotne jest, aby rowerzysta mógł siedzieć wygodnie i zgodnie ze sztuką poruszania się na wybranym rowerze.

Jak dopasować rozmiar opon, jeśli kupujemy rower przez internet? Z pomocą przychodzi prosta matematyka. Należy zmierzyć długość swoich nóg. Ważne jest zmierzenie ich w odpowiedni sposób: chodzi o odległość między kroczem a podłożem. Następnie musimy pomnożyć uzyskany wynik przez:

0,61 – dla rowerów górskich MTB,

0,63 – dla rowerów trekkingowych uniwersalnych damskich i męskich,

0,65 – dla rowerów szosowych.

Podobne wyliczenia stosujemy, kiedy nie wiemy, jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu. Dobrze dobrany rozmiar opon wpłynie na komfort jazdy i pozwoli na nam zachowanie prawidłowej pozycji na rowerze. 

rower stojący w plenerze
Unselected

Jak sprawdzić rozmiar opony rowerowej, jeśli musimy ją wymienić?

Producenci zazwyczaj oznaczają rozmiary na bocznej ściance opon. Warto uważnie przyjrzeć się ogumieniu, aby łatwo sprawdzić jego rozmiar. Jeśli jednak cyfry są już starte (co bywa problemem w starych kołach), to wystarczy po prostu zmierzyć opony miarką. Wynik uzyskany w centymetrach przeliczamy na interesującą nas miarę.

Większość kolarzy nie musi jednak samodzielnie sprawdzać rozmiaru opon rowerowych. Zazwyczaj wystarczy oddać rower do serwisu i poprosić o wymianę opon, aby kilka dni później odebrać go z nowym ogumieniem. Mimo tego jest wielu rowerzystów, którzy od początku do końca chcą się zajmować serwisowaniem swojego jednośladu, co jest w pełni zrozumiałe. W końcu jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale także regularne mycie roweru oraz inne czynności serwisujące.

Unselected

Przeczytaj także

rower stojący przed garażem

Jak założyć łańcuch w rowerze? PORADNIK

Zastanawiasz się, jak założyć łańcuch w rowerze? ⭐ Przeczytaj prosty poradnik krok po kroku ⚡️ Poznaj prawidłowe ułożenie łańcucha

kobieta jadąca na rowerze trekkingowym

Jaki rower trekkingowy w 2023 roku? Zobacz!

Zastanawiasz się, jaki rower trekkingowy wybrać? Zobacz rowerowy poradnik dotyczący jazdy na jednośladach!

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jaki rower kobiecy wybrać? ✨ Opisaliśmy wszystkie rodzaje rowerów damskich ⭐ Wybierz idealny jednoślad do jazdy

mężczyzna jadący na rowerze w kasku

Rower dla dorosłego? Nie tylko rozmiar i wzrost! Porady rowerowe!

Jak właściwie wybrać rower dla dorosłego pod względem rozmiaru i wzrostu danej osoby? Jakie inne porady rowerowe mają kluczowe znaczenie?

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!