Jak wyprać śpiwór, aby go nie zniszczyć?
Sposób konserwacji, czyli prania i suszenia śpiwora zależy od jego wypełnienia. Śpiwór może być wypełniony watoliną poliestrową albo puchem. Oba wypełnienia zapewniają dobrą termoizolację oraz wygodę użytkowania. Po każdym wyjeździe w plener należy sprawdzić stan śpiwora, najlepiej każdorazowo wyprać śpiwór po podróży. Są jednak materiały, które łatwiej ulegają zniszczeniu podczas prania. W takim przypadku, jeśli śpiwór nie posiada większych zabrudzeń, można prać go tylko w razie potrzeby.
Jak wyprać śpiwór wypełniony watoliną poliestrową? Procedura jest następująca:
— Włóż śpiwór do bębna pralki.
— Dodaj 2 lub 3 piłki tenisowe (w miarę możliwości nowe lub wyczyszczone uprzednio przy użyciu środka wybielającego): będą zapobiegać zbijaniu się watoliny i umożliwią dokładniejsze wypranie śpiwora, nie niszcząc go. Włącz program 30°, ale bez wirowania.
— Następnie wysusz śpiwór na wolnym powietrzu.
Pranie śpiwora wypełnionego puchem jest nieco trudniejsze. Najlepiej oddać go do czyszczenia w pralni, ale uwaga – to nie gwarantuje nam, że nasz śpiwór przetrwa ten proces. Puch długo schnie, może nam się wydawać, że materiał jest już całkowicie suchy, a w rezultacie po złożeniu i schowaniu go do pokrowca, dojdzie do gnicia puchu w środku. Z tego powodu zaleca się pranie śpiwora wypełnionego puchem jak najrzadziej, natomiast po dłuższych wyjazdach w plener jest to konieczne. Po wypraniu śpiwora należy dokładnie sprawdzić, czy całkowicie wysechł, szczególnie na szwach. Aby ułatwić sobie konserwację i uniknąć zabrudzenia wnętrza śpiwora, przy użytkowaniu warto włożyć do niego specjalne prześcieradło.