mężczyzna wkładający ochraniacz na zęby do trenowania boksu

Ochraniacz na zęby – jak dopasować? Poradnik

Dla osób trenujących sporty walki ochraniacz na zęby jest niezbędny, by chronić szczękę. Jaki wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki.

Ochraniacz na zęby to element wyposażenia sportów kontaktowych, podczas których szczęka narażona jest na kontuzję. Siła uderzenia i ciosów bywa mocna, dlatego warto zapewnić sobie dobre zabezpieczenie. Jak dopasować ochraniacz na zęby? Sprawdźmy!

mężczyzna w kasku bokserskim wyciągający z ust ochraniacz bokserski na zęby

Dlaczego ochraniacz na zęby jest potrzebny?

Ochraniacz podobnie jak owijki bokserskie i rękawice – to podstawowe elementy zawodnika sztuk walki. Niektórzy żyją w przekonaniu, że akcesorium nie ma znaczenia, co jest niestety lekkomyślnym podejściem, ponieważ daje on wysoką ochronę i zapobiega na przykład przygryzieniu języka. Czy ochraniacze na szczękę są wygodne? Na pewno nie jest to gadżet, który daje duży komfort użytkowania, a niektórzy bokserzy twierdzą, że czasami przepływ powietrza i oddychanie jest utrudnione. Niezależnie od tego, czy trenujesz kickboxing, mma, muay thai czy boks – ciało ciągle narażone jest na urazy i pamiętają o tym nawet zawodnicy hokeja i rugby. Czemu ochraniacz na zęby jest ważny?

Zapobiega urazom twarzoczaszki i szczęki. Amortyzuje ciosy, których siła rozchodzi się na cały obszar twarzy. – Jego noszenie chroni szczękę przed złamaniem.

Zapobiega uszkodzeniom zębów. To główna zaleta, o której wspominaliśmy już wyżej. Ciosy i kopnięcia, nawet te przypadkowe, mogą poważnie uszkodzić lub wybić zęby. Taki wypadek może zdarzyć się nawet podczas sparingu. – Potencjalne wizyty u dentysty mogą cię sporo kosztować, podobnie jak implanty zębów.

Ochrona dziąseł i wnętrza buzi. Ochroni resztę twarzy przed ostrymi zębami. Unikniesz zranienia wewnętrznej strony policzków, ust oraz dziąseł.

Szczęka bokserska – jak dopasować? Rodzaje ochraniaczy

Na rynku dostępne są ochraniacze różnych rodzajów, ale mają jeden cel – profesjonalną ochronę. Wyodrębniamy:

ochraniacz wielowarstwowy – składa się z dwóch lub trzech warstw i kilku materiałów, z których jest wykonany. Dobrze pasuje do kształtu szczęki zawodnika i daje wysoką ochronę. Stosowane są w sparingach i w oficjalnych zawodach,
ochraniacz jednowarstwowy – najprostszy model ochraniacza wykonany z silikonu. Sprawdza się dla początkujących do nauki oddechu i odprowadzania śliny lub do codziennych treningów,
ochraniacz pojedynczy (na górną szczękę),
ochraniacz podwójny (zakładany na dolną i górną szczękę, a potem dociskany),
żelowe ochraniacze – zawierają warstwę żelową i dopasowuje się do szczęki. Ponadto dobrze amortyzują wstrząsy,
ochraniacz protetyczny wykonywany na zamówienie, stosowany najczęściej przez zaawansowanych zawodników. Cechuje się wysoką skutecznością, ale nie kupicie go w zwykłym sportowym sklepie – skontaktujcie się z firmą, która specjalizuje się w robieniu tego rodzaju szczęki lub umówcie się wizytę u protetyka.

Ochraniacz na zęby – rozmiary

Rozmiar ochraniacza na zęby ma bardzo duże znaczenie, ponieważ źle dobrany – może się przesuwać i tym samym ranić wrażliwe miejsca w jamie. Wyróżniamy następujące rozmiary:

– rozmiar S (nadaje się dla dzieci),
– rozmiar M,
– rozmiar L.

Może się zdarzyć, że ochraniacz wypada, szczególnie podczas walki. Powodem może być zarówno źle dobrany model, jak i rozmiar. Dlatego właśnie wielu sportowców wybiera protetyczne, które są robione na indywidualne zamówienie. Niestety, ich cena jest dosyć wysoka. Niezależnie od tego, czy trenujecie boks, futbol, mma czy zapasy – polecamy wybierać wysokiej jakości ochraniacz. 

mężczyzna unoszący w rękach ochraniacz na zęby i kask bokserski

Ochraniacz na zęby – jaki wybrać?

Zanim zdecydujesz się na określony ochraniacz na zęby, zastanów się, do jakiej aktywności jest Ci on potrzebny. Każda dyscyplina kieruje się odmienną techniką i rodzajem ciosów – jeśli zawodnicy walczą w parterze, najbardziej sprawdzi się ochraniacz, który zajmuje w ustach mało miejsca. Chodzi o to, żeby sportowiec w trakcie na przykład podduszania miał umożliwiony swobodny przepływ powietrza (szczęka nie może utrudniać oddychania).

Jaki zatem ochraniacz na zęby? Silikonowy czy żelowy? A może jeszcze jakiś inny? Jeśli chodzi o ochronę przed ewentualnym urazem, sprawdzają się ochraniacze podwójne, które zakładamy na górną i dolną szczękę, ponieważ chronią zęby i zapobiegają ich utracie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten model jest mniej wygodny, niż ochraniacz jednowarstwowy.

Na pewno dla zawodników, którzy większość walki spędzają w parterze, odpowiednie będą szczęki, które zajmują mniej miejsca w ustach. W przypadku boksu (na sparingach i oficjalnych zawodach) sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ tutaj istotne jest dobre zabezpieczenie, przed urazem. U pięściarzy na pewno sprawdzą się podwójne ochraniacze lub ochraniacze żelowe.

mężczyzna wkładający ochraniacz na zęby do ust

Jak uformować ochraniacz na zęby?

Po zakupie ochraniacza, czyli niezbędnego elementu wyposażenia dla trenujących sporty walki, pierwszym krokiem, jaki musicie wykonać, jest prawidłowe uformowanie ochraniacza we wrzątku. Jak to zrobić? Oto wskazówki.

1. Na początek wlej go do szklanki lub miski, zanurz w nim ochraniacz szczęki i odczekaj około trzydziestu sekund lub tyle ile podano w instrukcji.

2. Po wyjęciu ochraniacza bardzo dobrze go wystudź! To ważne, żeby nie doszło do poparzenia jamy.

3. Teraz przyszedł czas, żeby spróbować założyć ochraniacz. Przyłóż go do górnych zębów (powinien się zassać), co pozwoli mu się dokładnie dopasować.

4. Przyciśnij i trzymaj ochraniacz w ustach przez około dwie minuty, tak aby się dobrze uformował na naszych zębach.

5. Na koniec wyjmij go z ust i zanurz go na chwilę pod zimną wodą.

Powyższe czynności pomogą Ci dopasować do szczęki wybrany model. Zdarzają się sytuacje, w których ochraniacz wypada z ust, a to oznacza, że zarówno model, jak i rozmiar zostały źle dobrane. W tym przypadku warto zastanowić się nad ochraniaczem protetycznym, który dopasowuje specjalista lub protetyk. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest to wydatek.

Ochraniacze szczęki – higiena

Ochraniacze na zęby wymagają szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza że trzymamy je w ustach. Sposobem jest po prostu zwykła szczoteczka do zębów oraz antybakteryjny płyn do płukania podniebienia. Po każdym użyciu należy delikatnie wyszorować ochraniacz, a potem go opłukać i zostawić do samodzielnego wyschnięcia. Co jakiś czas warto również potraktować szczękę płynem do higieny jamy ustnej i co najważniejsze – przechowywać ochraniacz w specjalnym pudełeczku. Dzięki temu unikniesz niechcianych bakterii i wirusów, które z całą pewnością nie są pożądanymi lokatorami w naszej jamie ustnej. 

Jak dopasować szczękę do zębów? Dodatkowe wskazówki

Prawidłowy dobór ochraniacza na uzębienie wymaga uwzględnienia kilku kryteriów. Selekcję należy rozpocząć od zastanowienia się, jak dopasować szczękę do zębów. Należy postawić na takiego producenta, który oferuje różne rozmiary lub możliwość indywidualnego dopasowania. W przypadku ochraniaczy gotowych do użycia warto się upewnić, że rozmiar jest jak najbardziej zbliżony do zgryzu. Dobrze dopasowany model będzie stabilnie trzymał się w miejscu oraz nie będzie się przesuwał ani wypadał podczas wykonywania dynamicznych ruchów.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest grubość i amortyzacja uderzeń. Warto pamiętać, że im grubszy ochraniacz, tym ochronę dla szczęki gwarantuje. Należy więc stawiać na modele, które mają odpowiednią grubość, aby chronić zarówno zęby, jak i tkanki miękkie wokół nich. Przyjrzeć należy się również materiałowi, z którego został wykonany ochraniacz. Musi być on stworzony z wysokiej jakości trwałych i odpornych na uszkodzenia tworzyw.

Wiesz już, jaki ochraniacz wybrać. Nieważne, czy będzie to pojedynczy, czy podwójny, najważniejsze jest, aby go dopasować do siebie, by dobrze zabezpieczał zęby i zapewniał swobodne oddychanie. Wysoki poziom ochrony i wygody sprawi, że nie będziesz się musiał martwić, że ukruszy Ci się ząb czy pojawią się inne uszkodzenia. 

Przeczytaj także:

mężczyzna w rękawicach bokserskich

Rękawice bokserskie dla początkujących - jakie wybrać?

Jak dopasować rękawice bokserskie dla początkujących? Jaki powinien być ich rozmiar? Przydatne wskazówki dla osób rozpoczynających przygodę z boksem.

mężczyzna w rękawicach i kasku bokserskim opierający się o ring

Kask bokserski - jaki wybrać i kupić na trening?

Kask do boksu to podstawa sprzętu bokserskiego. Jak dobrać rozmiar kasku? Na co zwracać uwagę, kupując kask bokserski? Jaki kask jest bezpieczny?

kobieta w rękawicach bokserskich

Jak dobrać rękawice bokserskie dla początkujących? Rozmiary rękawic

Jak wybrać rozmiar rękawic bokserskich? Jakie są odpowiednie rękawice do boksu amatorskiego Jak dobrać rękawice bokserskie do zaawansowania?

Pierwsza lekcja boksu - jak się przygotować?

Pierwsza lekcja boksu - jak się przygotować?

Na pierwszą lekcję boksu musisz dobrać sprzęt bokserski taki jak rękawice, ale ochraniacze na głowę i zęby odłóż na później. Kiedy je kupić?

osoba ściągająca  nagolenniki

Kategorie wagowe MMA - jakie wyróżniamy?

MMA to jeden ze sportów walki, w którym istnieje podział na kategorie wagowe. Jakie kategorie wagowe MMA wyróżniamy? Odpowiedź w artykule!