mężczyzna stojący na hulajnodze elektrycznej w mieście

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Elektryczne hulajnogi szturmem podbiły polskie miasta w ostatnich latach. Jak jednak działają hulajnogi elektryczne i co warto o nich wiedzieć?

Nie trzeba być uważnym obserwatorem otoczenia, by zauważyć, że w ciągu ostatnich lat pojazdy takie jak hulajnogi elektryczne stały się coraz bardziej popularnym środkiem transportu w miastach. Tak zwane e-hulajnogi są chętnie wykorzystywane przez wielu uczestników ruchu drogowego podczas dojazdów do pracy i nie tylko. Jak jednak działają tego typu hulajnogi ?

Budowa hulajnogi elektrycznej

Na samym początku dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z elektrycznymi hulajnogami od strony konstrukcyjnej. Wbrew pozorom hulajnogi napędzane przez silniki elektryczne nie są skomplikowanymi pojazdami. Podstawy są dokładnie takie same jak w zwyczajnych modelach. Główna różnica to nieco grubszy deck zwany też podestem. To w nim są bowiem montowane baterie, które jednak sporo zajmują. Silnik z reguły jest zamocowany przy przednim lub tylnym kole.

Dodatkowo inne są hamulce. W klasycznej wersji bardzo często są stosowane tak zwane hamulce nożne, czyli po prostu kawałki metalu, które trzeba docisnąć do tylnego koła. Hulajnogi te poruszają się z takimi prędkościami, że wymagane są bardziej rozbudowane układy hamowania. Dlatego spotkamy hamulce bębnowe lub tarczowe, które obsługuje się z pomocą manetki przymocowanej do kierownicy.

Kolejną różnicę stanowią koła. W elektrycznych hulajnogach bardzo często są stosowane bowiem koła z tradycyjnymi gumowymi oponami. Lepiej nadają się do jazdy z wysokimi prędkościami, gdyż zapewniają wyższą przyczepność. Informacje na temat jazdy możemy z kolei wyczytać z elektronicznego wyświetlacza przymocowanego do kierownicy. Z reguły wyświetla się na nim informacje takie jak aktualna prędkość, a także stan naładowania akumulatorów lub zasięg jazdy przed naładowaniem.

hulajnoga elektryczna zaparkowana przy drodze w mieście

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Pojazdy takie jak elektryczne hulajnogi nie są zbyt skomplikowane pod względem działania. W większości wypadków trzeba wpierw użyć siły nóg, by wprawić je w ruch, a następnie wystarczy wcisnąć manetkę gazu przymocowaną do kierownicy, by rozpocząć przyspieszanie z udziałem silnika elektrycznego. Jednostka elektryczna zamocowana jest przy jednym z kół i dla zwiększenia zasięgu wyposaża się ją w system odzyskiwania energii. Moc silnika generowana jest przez prąd przekazywany prosto z akumulatorów, najczęściej litowo-jonowych zamocowanych w podeście hulajnogi. 

Co ważne jazda na hulajnodze elektrycznej nie wymaga specjalnych umiejętności, ani uprawnień. Pojazdy te nie posiadają żadnego siedzenia i pedałów i wystarczy mieć pewien zmysł równowagi oraz zachowywać zdrowy rozsądek, by odczuwać radość z kierowania hulajnogą. Dla wielu osób jest to wręcz prostsze od jazdy na rowerze. 

Jak korzystać z hulajnogi z silnikiem elektrycznym?

Gdy chcemy korzystać z hulajnogi , powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy interesuje nas zakup własnej, czy też może wolimy korzystać ze sprzętu dostępnego do wypożyczenia na minuty. W wypadku, gdy zdecydujemy się na własną hulajnogę napędzaną silnikiem elektrycznym, to na nasze barki trafia obowiązek naładowania baterii. Nie jest to nic trudnego, gdyż wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do pojazdu, a wszelkie kable potrzebne do tego są zazwyczaj oferowane w zestawie z hulajnogą. Do tego musimy jeszcze umieć hulajnogę odpowiednio złożyć po jej zakupie. To również jest banalnie proste. 

Z reguły hulajnoga, by być gotowa do jazdy, wymaga jedynie wyprostowania kolumny kierownicy i zablokowania jej w odpowiedniej pozycji. Z takiej hulajnogi jeśli jest naładowana, można już swobodnie korzystać i wygodnie przemieszczać się po mieście z punktu a do punktu b. 

Oczywiście nie można zapominać o tym, że jeśli chcemy używać hulajnogi , to wcale nie trzeba jej kupować. Istnieją bowiem alternatywne rozwiązania, a dokładniej aplikacje, które umożliwiają wypożyczenie ekologicznych środków transportu, takich jak skutery, deskorolki elektryczne, czy właśnie hulajnogi. Z reguły są to pojazdy z silnikiem elektrycznym, które nie zajmują miejsc parkingowych i są rozsiane po różnych miejscach miasta.

To, co jest bardzo wygodne w takim rozwiązaniu to fakt, iż za hulajnogę płacimy tylko wtedy, gdy jest nam rzeczywiście potrzebna. Do tego użytkownicy takich aplikacji nie muszą martwić się o ładowanie baterii, czy też o ewentualną kradzież hulajnogi po jej zaparkowaniu pod miejscem docelowym. Oczywiście wybór elektrycznej hulajnogi z aplikacji ma również wady. Największą z nich jest cena. Obecnie wynajem na minuty różnych pojazdów z silnikami elektrycznymi jest bowiem bardzo drogi. W dalszej perspektywie kupno własnego pojazdu może się więc okazać dużo bardziej opłacalne.  

kobieta i mężczyzna w kaskach stojący z hulajnogami obok budynku

Przepisy prawa drogowego a elektryczna hulajnoga — maksymalna prędkość i inne przepisy

W momencie swojego szczytu popularności hulajnogi okazały się niezwykle problematyczne dla nas z punktu widzenia przepisów ruchu drogowego. Trudno było je bowiem zdefiniować jako jeden z typów pojazdów określonych w tych właśnie przepisach, a do tego korzystanie z nich jest na tyle specyficzne, że potrzebowały nieco bardziej specyficznych praw.

Na mocy ustawy z dnia 30.03.2021 r. o zmianie ustawy o ruchu drogowym doszło jednak do sporych zmian w przepisach. Ustawa ta zmieniła traktowanie kierowców hulajnóg, ale też osób korzystających z tzw. urządzeń transportu osobistego, czyli np. deskorolek elektrycznych, a także osób używających tradycyjnych deskorolek, rolek, czy też hulajnóg napędzanych siłą mięśni. Przede wszystkim w kwestii tego, jak traktowani są użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Wcześniej w świetle prawa osoba poruszająca się taką hulajnogą była bowiem pieszym.

Jakie uprawnienia trzeba mieć?

Do tego od wtedy do jazdy hulajnogą trzeba mieć pewne uprawnienia. Dotyczy to dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 18 lat. Osoba w tym wieku, które chce korzystać z hulajnogi z silnikiem elektrycznym, musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Niedostosowanie się do tych przepisów grozi mandatem. Mowa tu jednak o bardzo wąskiej grupie osób, gdyż postępowanie mandatowe można wszcząć tylko wobec osób, które ukończyły 17 rok życia.

Gdzie można jeździć?

Ustalono też miejsca, w których można jeździć hulajnogą. Za podstawowe miejsce uznano ścieżkę rowerową. Gdy takowej nie ma, osoba kierująca hulajnogą powinna przenieść się na jezdnią. W utrudnionych warunkach stwarzających zagrożenie, czyli np. gdy ograniczenie prędkości jest zbyt wysokie lub gdy panuje ograniczona widoczność, dozwolona jest jazda chodnikiem. Wtedy jednak nie można rozpędzić się powyżej prędkości typowej dla pieszego. Została ona ustalona na poziomie około 7 kilometrów na godzinę. Limit prędkości na drodze rowerowej został z kolei zmniejszony do zaledwie 20 km/h. Z tego też powodu niektóre hulajnogi posiadają ograniczniki, które sprawiają, że nie można się bardziej rozpędzić. Osoby, które będą chciały poruszać się szybciej i przekroczą dozwoloną prędkość maksymalną, mogą zostać ukarane mandatem wedle stawek obowiązujących w aktualnym taryfikatorze.

Jazda po alkoholu

Stanowczo zabronione jest też prowadzenie pojazdu, jakim jest hulajnoga pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Kary za takie wykroczenie wynoszą od 1000 do 2500 złotych i są uzależnione od poziomu alkoholu we krwi. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, jazda na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu nie skutkuje jednak zatrzymaniem prawa jazdy. Mimo tego jest ona niebezpieczna i niezalecana, co widać również po karach za takie wykroczenie.

Zabronione są również inne zachowania. Mowa tu między innymi o korzystaniu przez więcej niż jedną osobę z pojedynczej hulajnogi z napędem elektrycznym. Ten zapis jest z kolei spowodowany wypadkami, które miały miejsce właśnie przez jazdę w więcej niż jedną osobę na hulajnodze, czyli pojeździe, który do takiego zastosowania nie jest zwyczajnie przystosowany.

Hulajnoga elektryczna czy rower - co wybrać?

Hulajnoga elektryczna jako środek transportu w mieście często jest zestawiana z rowerami. Jest to dość dobra rywalizacja, gdyż rowery to również jednoślady, które mogą posłużyć do sprawnego poruszania się po mieście. Czemu więc warto wybrać hulajnogę ? 

Przede wszystkim hulajnoga stanowi ekologiczny i bardzo wygodny środek transportu. Komfort jazdy na niej jest wbrew pozorom dość wysoki, gdyż stojąca pozycja wbrew pozorom sprawia, iż tak szybko się nie męczymy. Do tego nie musimy martwić się wykorzystywaniem własnej siły mięśni. Hulajnogi są bardzo wygodne i szybko się rozpędzają. Przy wyborze odpowiedniego modelu nie będzie problemu z dojazdami do pracy oddalonej nawet o kilka kilometrów. Dystans, który można przejechać na pełnym naładowaniu w dobrych hulajnogach, wynosi bowiem nawet do 25 kilometrów, a w razie potrzeby znajdą się jeszcze lepsze pod tym względem modele. 

Ponadto eksploatacja hulajnóg  jest na podobnym poziomie kosztów, co w wypadku rowerów. Silniki i akumulatory charakteryzują się wysoką żywotnością, więc z reguły trzeba się martwić tylko o oświetlenie, hamulce oraz opony. W tym wypadku również ich wymiana nie należy do ogromnych wydatków. Samo ładowanie z kolei można wykonywać w domu, co nie będzie nas zbyt wiele kosztowało. Szacuje się bowiem, że koszt przejechania 100 km na hulajnodze nie przekracza nawet dwóch złotych. Sam czas ładowania baterii również nie jest uciążliwy, gdyż elektryczne hulajnogi nie potrzebują wielkich akumulatorów, by zapewnić rozsądny zasięg. 

Przeczytaj także

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?

mężczyzna sięgający po złożoną hulajnogę elektryczną

Ile kosztuje naładowanie hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne to popularne pojazdy, które mogą świetnie sprawdzić się zamiast samochodu w zatłoczonych miastach. Ile kosztuje jej naładowanie?

kobieta i mężczyzna siedzący na murku przy zaparkowanych hulajnogach elektrycznych

Hulajnoga elektryczna do 1000 zł - jaką wybrać?

Sprawdź ranking najlepszych hulajnóg elektrycznych do 1000 złotych w 2023 roku – to zestawienie cenowe pomoże Ci podjąć właściwą decyzję zakupową

mężczyzna idący z hulajnogą elektryczną w ręce

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Jaki model wybrać?

Coraz więcej osób porusza się po mieście na hulajnodze. Sklepy oferują wiele modeli w różnych cenach. Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Sprawdzamy!