Termosy stalowe leżące na liściach w lesie obok plecaka turystycznego

Jak działa termos? Poznaj budowę i zasadę działania termosu!

Czym jest termos, jaka jest zasada działania termosu, czy kubek termiczny i termos to jest to samo? Po co w termosie podwójne ścianki i próżnia?

Termos to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego podróżnika. Długo utrzymuje ciepło i pozwala cieszyć się ciepłym napojem lub posiłkiem, gdy zmarzniesz i zapragniesz się rozgrzać. Zastanawiałeś się jednak kiedyś, jak właściwie działa termos? Jeśli nie, to koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł. 

Co to jest termos? 

Termos jest pojemnikiem służącym do przechowywania płynów lub pokarmów przy zachowaniu pożądanej temperatury. Termos dzięki specjalistycznej budowie i zastosowaniu określonej technologii utrzymuje ciepło, ale też zimno przez długi czas.  Możesz więc z powodzeniem wykorzystać termos  do przechowywania zarówno ciepłej herbaty w chłodne dni, jak i zimnego napoju podczas upałów.

Mężczyzna w polarze odkręcający termos na napój siedząc w plenerze

Budowa i zasada działania termosu

Jak zbudowany jest termos? Konstrukcja termosu ogranicza przewodnictwo cieplne pomiędzy tym, co jest w nim przechowywane a temperaturą otoczenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu podwójnej ścianki, pomiędzy którą wtłacza się powietrze, wytwarzając próżnię. To właśnie ta próżnia odpowiedzialna jest za izolację termiczną. Efektywność termosu próżniowego zależy od jego szczelności i jakości próżni. Im te parametry są wyższe, czyli im bardziej termos jest szczelny, tym dłużej termos jest w stanie utrzymywać pożądaną temperaturę. 

Termosy szklane, które dzisiaj można już rzadko spotkać, miały wnętrze pokryte lustrzaną powłoką. Jej zadaniem było odbijanie światła i ograniczenie zmian temperatury zawartości termosu poprzez promieniowanie. Ze względu na dużą awaryjność takich termosów się już nie produkuje i niemal w całości zastąpiły je nowoczesne termosy ze stali nierdzewnej.

Nie bez przyczyny zdecydowano się na zastosowanie właśnie tego materiału. Stal nierdzewna jest surowcem, który nie pochłania zapachów podczas kontaktu z napojami czy jedzeniem. Z tego względu często wykorzystuje się ją w przemyśle gastronomicznym. Dzięki takim właściwościom nie musisz mieć osobnego termosu do kawy i herbaty.

Ile termos trzyma ciepło? 

Wiesz już, czym jest termos i że specjalna budowa termosu pozwala utrzymywać temperaturę napojów i pokarmów przez długi czas. Jednak jak długo termos właściwie jest w stanie działać? Po jakim czasie herbata całkowicie się wystudzi? Wszystko zależy od modelu, producenta, budowy oraz szczelności termosu. Koniecznie sprawdź, w jakie zamknięcie wyposażony jest interesujący Cię produkt. Zwykle jest to korek z odkręcanym gwintem lub korek automatyczny. Odkręcany termos powoduje, że podczas nalewania płynu ciepło szybciej ucieka z wnętrza. Warto zatem zrobić to szybko i ponownie mocno zakręcić termos. W przypadku zamknięcia automatycznego utrata ciepła jest minimalna. Niektórzy producenci podają informację dotyczącą poziomu utraty ciepła w określonym przedziale czasowym, co pozwala się lepiej zorientować, jak długo termos jest w stanie utrzymać temperaturę, jaka Ci odpowiada. 

Żeby przybliżyć Ci parametry dobrego termosu, posłużymy się tutaj przykładem termosu stalowego Quechua, który przy temperaturze wyjściowej 950C:

– Po 6 godzinach utrzymuje temperaturę 820C,
– Po 12 godzinach temperaturę 730C,
– A po 24 godzinach temperaturę na poziomie 600C.

Jak widać nawet po upływie doby kawa, czy herbata w termosie nadal będzie ciepła. Jeśli zatem szukasz termosu o wysokich właściwościach izolacyjnych, celuj w modele o podobnych parametrach

Mężczyzna jedzący posiłek z termosu na jedzenie siedząc na stołku turystycznym w plenerze

Rodzaje termosów

Wiesz już, że termos może być wykorzystywany zarówno do przechowywania jedzenia, jak i napojów. Jakie zatem modele termosów znajdziesz na rynku?

Termos turystyczny: klasyczny termos na kawę lub herbatę.

– Termos długo trzymający ciepło: to rodzaj termosu turystycznego, ale o wyższych parametrach, dzięki czemu jest w stanie jeszcze dłużej utrzymać odpowiednią temperaturę napojów.

– Termos na kawę (konferencyjny): to termos o większej pojemności, który wykorzystywany bywa w czasie zebrań i konferencji. Wyposażony jest w specjalną pompkę, po której naciśnięciu można napełnić kubek gorącym napojem.

– Termos na jedzenie: niski i szeroki termos obiadowy przeznaczony do przechowywania ciepłych posiłków. Termosy na jedzenie występują w różnych opcjach pojemnościowych. W tej kategorii znajdziesz też termosy dla dzieci na obiady.

– Kubek termiczny: to również rodzaj termosu. Jego pojemność jest niewielka i wynosi 0,3-0,7 litra.

Czy nowy termos trzeba wyparzyć? 

Nowo zakupiony termos nie musi być wyparzany – bez względu na to, czy zdecydujesz się wykonać tę procedurę, czy też nie, Twój termos będzie spełniał swoje zadanie. Termos po wypakowaniu warto umyć ręcznie wodą z płynem do mycia naczyń i w ten sam sposób potraktować zakrętkę lub korek. Jednak przed każdym napełnieniem termosu warto go zahartować, aby cieszyć się ulubionym napojem w odpowiedniej temperaturze na dłużej.

Hartowanie termosu to nic innego, jak napełnienie go wrzątkiem na kilka minut. Gorącą wodę należy następnie wylać i do tak nagrzanego naczynia dopiero nalać kawy lub herbaty. Hartowanie sprawi, że ścianki samego termosu nagrzeją się i nie będą już pobierały ciepła z napoju, więc na dłużej utrzyma on swoje właściwości.

Podobnie należy postąpić, gdy chcesz wypełnić termos chłodnym napojem – zamiast wrzątku zalej go zimną wodą, bądź nawet wodą z kostkami lodu i pozostaw na jakiś czas. Następnie wylej wodę i umieść w termosie zimny napój – szybko przekonasz się, że hartowanie naprawdę ma sens.

Wiesz już, czym jest termos, jak jest zbudowany i jaka jest zasada jego działania. Wyposażony w taką wiedzę z łatwością znajdziesz wygodny i długo trzymający termos dla siebie. Zajrzyj do sklepu Decathlon i przekonaj się, co ciekawego przygotowaliśmy dla Ciebie!

Przeczytaj także:

termosy leżące na blacie

Jaki termos najdłużej trzyma ciepło? Który model wybrać?

Dobry termos na napój to taki, który długo trzyma ciepło. Jaki termos turystyczny wybrać? Postanowiliśmy to sprawdzić. Przedstawiamy nasz ranking.

mężczyzna trzymający menażkę na palniku turystycznym w lesie

Jak myć i dbać o menażkę? Blog Decathlon

Menażka to bardzo przydatny element wyposażenia turystycznego. Jak utrzymać ją w dobrym stanie? Dowiedz się jak myć i dbać o menażkę. Zapraszamy!

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych pijąca napój z termosu turystycznego

RANKING termosów turystycznych 2023 - jaki model kupić?

Dzięki rankingowi najlepszych termosów szybko sprawdzisz, jaki termos turystyczny warto kupić w 2023, aby na każdej wycieczce móc zjeść ciepły posiłek

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?