buty w góry na szlaku górskim

Jak impregnować buty turystyczne?

Nawet najwyższej jakości buty turystyczne wymagają odpowiedniej uwagi i konserwacji. Jak impregnować buty turystyczne? Sprawdź!

Nawet najwyższej jakości buty turystyczne wymagają odpowiedniej uwagi i konserwacji. Pozwoli to na wydłużenie ich żywotności oraz na zachowanie ich walorów użytkowych. Jednym z takich sposobów jest impregnacja obuwia. Czym jednak jest impregnacja? Jak impregnować buty turystyczne? I jak często to robić? Omawiamy najważniejsze kwestie!

osoby nakładające buty trekkingowe

Co to jest impregnacja butów?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest impregnacja obuwia i jakie ma zastosowanie. Otóż jest to sposób nasycania butów specjalnym środkiem chemicznym, który zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wody i wilgoci. Dzięki temu materiał nie będzie ulegał niszczeniu, a obuwie dłużej zachowa wysoką jakość.

Buty często użytkowane mogą być impregnowane nawet raz w tygodniu. Aby wiedzieć, czy impregnacja wciąż działa, wystarczy wylać kilka kropel wody na cholewkę i ocenić, czy woda wsiąknie w obuwie. Jeśli wsiąknie, konieczna jest ponowna impregnacja.

Impregnacja butów turystycznych – różne rodzaje materiałów

Buty turystyczne, zależnie od modelu, mogą zostać wykonane z różnego rodzaju materiału. To właśnie zależnie od tworzywa powinieneś wybrać środek, który posłuży do impregnacji obuwia. Buty turystyczne standardowo wykonywane są ze skóry licowej lub z nubuku, a czasem również ze sztucznych materiałów.

Środki zależne od materiału obuwia

Zastanawiając się, czym impregnować buty turystyczne, zwróćmy więc uwagę na wykorzystany do ich produkcji materiał. Obuwie z gładkiej skóry licowej z powodzeniem możemy impregnować specjalnym kremem, woskiem, czy impregnatem płynnym. Oprócz tego, że nadadzą one skórze estetycznego połysku, tak nadadzą jej też elastyczności oraz – co najważniejsze – zabezpieczą ją przed wodą i wilgocią.

Z kolei buty wykonane z nubuku (czy zamszu), które charakteryzują się nieco inną fakturą (bardziej włoskowatą), straciłyby swoje walory estetyczne, gdybyś wykorzystał na nich środki stosowane do skór licowych. Jednocześnie podkreślamy, że wykorzystanie kremu, wosku czy oleju na takim materiale nie pozbawi go właściwości ochronnych, ale obuwie nieodwracalnie straci swój kolor oraz charakterystyczną fakturę. Dlatego też w sprzedaży dostępne są impregnaty w sprayu, które stanowią kompromis pomiędzy zachowaniem walorów estetycznych butów nubukowych, a skuteczną impregnacją.

buty trekkingowe

Jak impregnować buty turystyczne – poradnik

Aby impregnacja była skuteczna, powinna być przeprowadzona w odpowiedni sposób. Co więcej, impregnacja butów turystycznych może być wykonana w różny sposób, zależnie od przygotowanego przez producenta aplikatora (bądź jego braku). Standardowo impregnat może być wyposażony w gąbkę lub w atomizer. Z kolei część produktów będzie wymagała skorzystania ze szmatki.

Krok pierwszy – wyczyść i osusz buty!

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie butów – bez względu na rodzaj stosowanej przez impregnacji. Wszelkie zanieczyszczenia nie tylko niszczą obuwie, ale i również obniżają skuteczność środka impregnującego. Buty należy więc dokładnie wyczyścić szmatką, a jeśli brud zebrał się w szczelinach – ostrożnie posłużyć się szczotką. Do czyszczenia możemy wykorzystać wodę lub specjalnie dobrany środek czyszczący.

Ponadto pamiętajmy, że przed rozpoczęciem nakładania impregnatu buty muszą zostać w pełni wysuszone. Warto, by przez przynajmniej kilka godzin stały w ciepłym miejscu. Do nakładania środka impregnującego należy przystąpić po całkowitym osuszeniu obuwia.

Nakładanie impregnatu ściereczką

Zastanawiając się, jak impregnować buty turystyczne, należy wziąć pod uwagę rodzaj impregnatu. Oleje, pasty oraz wosk bardzo często będą wymagały miękkiej ściereczki, którą nałożymy wybrany środek. W trakcie jego nakładania najlepiej stosować ruchy okrężne, by równomiernie rozprowadzić substancję. Warto zwrócić szczególną uwagę na nakładanie warstwy impregnatu w okolicach wiązań i łączeń.

Co do zasady, wystarczy nałożenie jednej warstwy środka – chyba, że producent określi konieczność powtórzenia czynności. Wówczas musimy odczekać, aż pierwsza warstwa całkowicie wyschnie i wniknie w obuwie. W przypadku butów ze skóry licowej, po zakończonej impregnacji i osuszeniu butów, zaleca się wypolerowanie ich powierzchni szczotką o miękkim włosiu.

osoba na szlaku górskim w adekwatnych butach

Gąbka lub spray

Producenci niektórych impregnatów zamocowali w nich również gąbki, którymi rozprowadzimy środek. Co do zasady, gąbkę należy przyłożyć do cholewki i docisnąć, by rozpocząć nakładanie substancji. Sposób rozprowadzania jest taki sam, jak w przypadku stosowania ściereczki.

W przypadku sprayu zaleca się pokrywanie obuwia impregnatem z odległości ok. 20 cm. W zależności od zastosowanego środka, niekiedy wystarczy jednokrotne pokrycie butów impregnatem, czasami jednak konieczne może być np. trzykrotne powtórzenie czynności. W tym przypadku należy zapoznać się z instrukcją producenta. Po każdorazowym nałożeniu warstwy również należy odczekać na osuszenie butów.

Gore-Tex? Też możesz go impregnować!

Jeśli posiadasz obuwie z nieprzemakalną membraną Gore-Tex (lub inną), możesz zastanawiać się, czym impregnować buty turystyczne tego rodzaju? Tutaj wskazujemy, że istnieją specjalne preparaty dedykowane właśnie butom z membraną. Tego typu informacja zawsze znajdzie się na opakowaniu impregnatu. Jeśli jej nie znajdziesz, oznacza to, że środek może uszkodzić buty membranowe!

Wybierz najlepsze środki!

Pamiętaj, że impregnacja obuwia musi być przeprowadzona dokładnie i z użyciem wysokiej jakości środka impregnującego. Na tym gruncie możesz wybrać spośród bardzo różnorodnych impregnatów, które dodatkowo będziesz mógł w różny sposób rozprowadzić po cholewce. Sprawdź ofertę impregnatów i innych akcesoriów do obuwia w sklepie Decathlon!

Przeczytaj także

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

zimowy krajobraz

Czym jest hipotermia? Objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Jak wyglądają objawy, pierwsza pomoc i leczenie hipotermii?. Wychłodzenie i zbyt niska temperatura ciała mogą doprowadzić nawet do śmierci. Czym jest

mężczyzna z plecakiem na plecach rozglądający się w lesie

Burza w lesie - o czym trzeba pamiętać, gdy nas złapie

Burza w lesie: poradnik. Jak zachować się w lesie w czasie burzy? Jak unikać porażenia piorunem? Jak schować się przed spadającymi z drzew gałęziami?

Kobieta i mężczyznach w ubraniach z wełny merino na szlaku górskim

Wełna merino (merynos) – jakie ma właściwości i zalety?

Wełna merino to bardzo lubiany materiał, który posiada mnóstwo pozytywnych właściwości. Sprawdź, dlaczego warto kupować odzież z tego materiału.