kobieta i mężczyzna rozkładający maty samopompujące

Jak napompować materac samopompujący? Instrukcja obsługi maty samopompującej

Materac to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku turystycznego. Jak napompować materac samopompujący? Oto instrukcja!

Na rynku jest dostępnych kilka typów materacy. Jednym z nich jest mata samopompująca. Jest to specyficzny rodzaj materaca, który nie wymaga ręcznego nadmuchiwania za pomocą ust lub pompki. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym konkretnie jest materac samopompujący, wyjaśnimy zasadę jego działania, doradzimy czym kierować się przy jego wyborze, a także opiszemy jak go przechowywać i napompować.

Czym jest materac samopompujący?

W sklepach znaleźć możemy kilka rodzajów materaców turystycznych. Jednym z nich jest mata samopompująca. Ten typ materaca można pompować bez zewnętrznego źródła powietrza, takiego jak pompka lub dmuchawa. Wewnątrz maty znajduje się specjalna warstwa pianki lub materiału, która reaguje na nacisk, rozpręża się i sama napełnia powietrzem. 

Tego rodzaju materace cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób, które lubią biwakować pod namiotem lub podróżują z wykorzystaniem kampera. Głównym powodem, dla którego materac ten jest tak chętnie wykorzystywany przez podróżników, jest fakt, że nie potrzeba posiadać dodatkowego sprzętu do jego nadmuchiwania. Jest on również bardzo łatwy do przetransportowania, a także jest bardziej wygodny i skuteczniej chroni przed zimnym podłożem niż klasyczna karimata.

mężczyzna i kobieta rozkładająca matę samopompującą przed namiotem

Jak działa mata samopompująca?

Tego rodzaju mata działa na zasadzie samopompowania. Wnętrze materaca wypełni się powietrzem, które jest przyciągane do jego wewnętrznej struktury za pomocą podciśnienia, które powstaje podczas rozkładania i uwalniania materiału z rolki. Wewnątrz materaca znajduje się warstwa pianki, która posiada małe otwory powietrzne. W momencie otworzenia zaworu wspomniane otwory ulegają rozszerzeniu, tworząc próżnię wewnątrz materaca. Następnie materac zasysa powietrze do wnętrza, wypełniając go i napinając jego ściany.

Po napompowaniu maty wystarczy zamknąć zawór, aby zapobiec uciekaniu powietrza z materaca. Po wykonaniu tej czynności mata nadaje się już do użytku i można na niej swobodnie rozłożyć śpiwór. Spuszczanie powietrza z materaca jest równie proste. Wystarczy usunąć zawór, a następnie zwinąć materac, aby powietrze mogło się uwolnić. Tego rodzaju mata zapewnia pełen komfort snu, pozwala dopasować twardość materaca, a także zapewnia świetną izolację cieplną.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac turystyczny?

Podczas zakupu maty samopompującej powinniśmy postępować według kilku prostych zasad. Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest rozmiar i waga. Przed finalizacją transakcji dobrze jest upewnić się, że materac zapewni nam odpowiednią przestrzeń i wygodę. W tym celu należy dobrać go do swojego wzrostu. Warto jednak pamiętać, że im większy materac, tym cięższy. Może mieć to znaczenie w sytuacji, jeżeli podróżujemy pieszo i zależy nam na zredukowaniu ciężaru bagażu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest grubość materaca. Wpływa ona na wygodę oraz izolację termiczną. W tym przypadku zasada jest prosta: im grubsza mata, tym większa wygoda i izolacja. Dużą uwagę należy również przyłożyć do rodzaju materiału, z którego jest wykonany materac. Jest to parametr kluczowy dla jego wytrzymałości, a także mający znaczący wpływ na komfort użytkowania. W przypadku mat samopompujących najczęściej wykorzystywanymi materiałami są poliester, nylon oraz poliuretan. Warto postawić na trwały materiał, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Na uwagę zasługuje również system samopompujący. Poszczególne modele mogą różnić się zastosowanym rozwiązaniem. Większość materacy wyposażona jest w zawory ułatwiające wpuszczanie powietrza. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy producenci stosują specjalne elektryczne pompy powietrza. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest już kwestią osobistych preferencji. Warto jednak pamiętać, że kupując materac, należy kierować się przede wszystkim praktycznością. Materac powinien być łatwy do przechowywania, czyszczenia i transportu. 

materac samopompujący

Jak przechowywać materac?

Bardzo dużo osób lekceważy wskazówki dotyczące przechowywania materaca, chowając go tam, gdzie akurat jest miejsce. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowe przechowywanie maty ma kluczowy wpływ na jej jakość i trwałość. W tej sprawie wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze: przed schowaniem matę należy dokładnie wysuszyć. Schowanie jej wilgotnej może prowadzić do rozwoju bakterii oraz pleśni. 

Kolejny krok dotyczy zwijania materaca. Należy robić to zgodnie z instrukcjami producenta. Trzeba pamiętać, że poszczególne modele mogą różnić się pomiędzy sobą wskazówkami dotyczącymi składania. Robienie tego w sposób nieumiejętny może doprowadzić do powstawania uszkodzeń, a także utraty elastyczności. Szczególnie należy unikać zginania maty w miejscach, gdzie znajduje się pompa lub zawór, a także w innych punktach, które są podatne na uszkodzenia.

Materac należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Większość modeli posiada w zestawie specjalny pokrowiec, który można wykorzystać do zapakowania. Ważne, aby mata nie była trzymana w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność oraz narażonych na działanie światła słonecznego lub wysokiej temperatury. 

Instrukcja - jak napompować materac samopompujący?

Pora, aby opisać krok po kroku, w jaki sposób napompować materac samopompujący.

1. W pierwszej kolejności, zanim położysz go na ziemi, upewnij się, że nie znajduje się na niej nic, co może go uszkodzić. Należy uważać, aby nie powstały żadne rozdarcia.

2. Następnie wystarczy otworzyć zawór i pozwolić materacowi samoczynnie się napełnić.

3. Po jego napełnieniu może zaistnieć potrzeba dodatkowego dopompowania maty. Można ją bez problemu nadmuchać ustami lub użyć pompki.

4. Na koniec pozostaje zakręcenie zaworu materaca.

5. Zaleca się także sprawdzić, czy jest on szczelny.

Przeczytaj także

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta rozkładająca karimatę w namiocie

Jaka karimata do namiotu będzie najlepsza?

Karimata to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej osoby wybierającej się na biwak. Jaka karimata sprawdzi się najlepiej?

kobieta wychodząca z namiotu z materacem dmuchanym

Jak naprawić materac dmuchany? PORADNIK

Nie wiesz w jaki sposób naprawić dmuchany materac i jak zlokalizować usterkę? W naszym poradniku dowiesz się jak używać zestawów naprawczych.