Pani w kasku na rowerze miejskim z oponami bezdętkowymi

Jak napompować oponę bezdętkową? Poznaj sposoby na samodzielne pompowanie kół w rowerze

Systemy bezdętkowe zdobywają coraz większą popularność. Dowiedz się jak pompować opony bezdętkowe, aby móc wygodnie jeździć rowerem.

Opony bezdętkowe to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie. Początkowo obecne jedynie w droższych rowerach, obecnie pojawiają się również w tych ze średniej półki. Są bardzo wygodnym wyborem z uwagi na odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sam proces pompowania wymaga jednak specjalnego podejścia. Nie jest możliwe uzupełnienie zapasu powietrza bez użycia odpowiednich do tego narzędzi. Dowiedz się z naszym poradnikiem, w jaki sposób pompować koła samodzielnie.

Co będzie potrzebne do pompowania kół z systemem bezdętkowym?

Pierwszym krokiem w całym procesie pompowania jest właściwe przygotowanie się. Zgromadzenie wszystkich potrzebnych akcesoriów ułatwi uzupełnienie powietrza w oponie bezdętkowej. Najważniejsze przyrządy to:

Niezbędne mleczko kauczukowe. Zapewnia niezbędne uszczelnienie i zwiększa wytrzymałość koła. Chroni przed delikatnymi uszkodzeniami i sprawia, że trudniej przebić oponę.

Taśma uszczelniająca dostosowana do szerokości obręczy to kolejny niezbędny produkt. Pozwala przytrzymać oponę i sprawia, że powietrze nie będzie uciekało z koła już po napełnieniu.

Zawór rowerowy, który posiada wentyl, w celu uzupełnienia powietrza. To właśnie z jego pomocą wprowadzane jest powietrze do środka.

Oprócz tego przyda się kompresor, łyżka do opon, benzyna ekstrakcyjna, ręcznik papierowy, aplikator uszczelniacza, klucz do zaworów rowerowych oraz nóż.
W szczególności warto pamiętać o profesjonalnym kompresorze. Zwykła pompka stosowana przy dętkach może się nie sprawdzić z uwagi na zbyt niskie ciśnienie powietrza.

Pompowanie opony bezdętkowej za pomocą kompresora

Właściwe pompowanie opony bezdętkowej na rowerze

Posiadając potrzebne akcesoria, można przystąpić do prac. W pierwszym kroku należy namoczyć ręcznik papierowy w benzynie ekstrakcyjnej i dokładnie przetrzeć cały rant obręczy. Następnie wystarczy nakleić na obręcz taśmę uszczelniającą. Warto pamiętać o tym, aby podczas montażu zastosować zakładkę, która przyda się później. W taśmie należy także wykonać otwór, przez który wyprowadzony zostanie zawór rowerowy.

Na tak przygotowaną obręcz można wstępnie założyć dedykowaną oponę. W tym momencie należy również napompować koło do około 3 atmosfer za pomocą kompresora. Najlepiej również zdjąć wentyl, aby powietrze miało swobodny przepływ. Wstępne pompowanie stosuje się, aby opona dobrze ułożyła się na obręczy i zyskała pożądany kształt. Po ułożeniu się opony na feldze można także odciąć nadmiar taśmy.

W kolejnym kroku należy spuścić całe powietrze i przejść do wprowadzenia mleczka. Wykorzystując specjalny aplikator podłączany do zaworu, wystarczy wprowadzić odpowiednią ilość uszczelniacza, która zależy od wielkości opony i obręczy. Ważne jest, aby dokładnie pokryło całą wewnętrzną stronę opony. Po tej czynności wystarczy już tylko wkręcić wentyl do zaworu i przejść do właściwego pompowania. Zalecane ciśnienie to 2 atmosfery.

Tak przygotowane koło wystarczy już tylko zamontować na rowerze i cieszyć się jazdą. Przeprowadzenie wymiany opon bezdętkowych z zastosowaniem się do wszystkich zaleceń pozwoli korzystać z nich przez długi czas bez konieczności jakiejkolwiek obsługi.

Przeczytaj także:

mężczyzna trzymający rower za kierownicę

Ciśnienie w oponach rowerowych - jak napompować koło?

Ciśnienie w oponach rowerowych ➤ Sprawdź jak dobrać ciśnienie w oponach w zależności od rodzaju roweru ☛ Sprawdź nasz artykuł

Kobieta jadąca na rowerze miejskim z dodatkowym i obowiązkowym wyposażeniem rowerowym

Obowiązkowe wyposażenie roweru – co należy sprawdzić?

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Co mówią na ten temat przepisy prawa? Jak wysoki mandat może dostać rowerzysta?

Mężczyzna czyszczący przednie koło i szprychy rowerowe

Jakie są rodzaje szprych rowerowych?

Szprychy to jeden z najważniejszych elementów koła rowerowego. Ta niepozorna część również posiada różne rodzaje. Oto kilka słów na ich temat.

mężczyzna w rękawiczce trzymający łańcuch w rowerze

Jakie klucze do roweru warto kupić? – zadbaj o podstawowe narzędzia

Każdy posiadacz roweru powinien być wyposażony w podstawowy zestaw kluczy do roweru. Jakie narzędzia do naprawy jednośladu warto mieć w domu?