Mężczyzna pompujący rower pompką do roweru w domu

Jak napompować rower? Poradnik rowerowy

Jak napompować rower? Czego używać do pompowania opony w rowerze? Sprawdź rodzaje wentyli rowerowych i jak napompować rower bez pompki.

Odpowiednie ciśnienie w oponach rowerowych to sprawa niezwykle istotna dla komfortu jazdy oraz dla naszego bezpieczeństwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, na jak wiele kwestii ma ono wpływ. Podpowiadamy, jak poprawnie napompować opony rowerowe.

Jak i gdzie napompować koła w rowerze?

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, gdzie napompować rower, za pomocą jakiego sprzętu to zrobić i dlaczego ma to tak duże znaczenie. Prawidłowe wartości ciśnienia w oponach chronią przed przebiciem i zapewniają komfort jazdy, a także przedłużają żywotność opon. Poprawiają również ogólną przyczepność, co ma znaczenie nie tylko dla satysfakcji z jazdy czy osiąganych prędkości w zakrętach, ale także dla twojego bezpieczeństwa. Do wyboru mamy kilka opcji, które teraz przedstawimy.

Mężczyzna podłączający pompkę ręczną do wentyla w kole rowerowym

Jak napompować rower pompką ręczną albo stacjonarną?

Jeśli dużo jeździmy na rowerze, to opłacalne będzie zaopatrzenie się w pompkę. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zabierają rower również na dłuższe wyjazdy, na które wybierają się autem. Jak używać pompki do roweru? To zależy od jej rodzaju.

Pompki ręczne mogą obsługiwać wentyl presta albo jego oraz wentyl samochodowy. Są mniejsze, ale pompowanie opony w rowerze trwa dłużej z uwagi na mały tłok. W obu wariantach pompki ręczne mogą być wyposażone w:

wężyk, który nakręca się na wentyl,

głowicę, którą zakłada się na wentyl i zaciska – tutaj należy zachować ostrożność, żeby nie uszkodzić go podczas tej czynności.

Z kolei pompka stacjonarna umożliwia szybsze pompowanie koła z uwagi na większy tłok, ale zajmuje też więcej miejsca podczas przechowywania. Tutaj ważne jest dopasowanie modelu do rodzaju wentyla w oponie.

Pompowanie koła rowerowego na stacji benzynowej

Jak napompować rower bez pompki? Na szczęście to też jest możliwe i wcale nie musisz płacić w serwisie rowerowym za tę usługę! Wystarczy, że udasz się na stację benzynową, tam możesz skorzystać z kompresora samochodowego. To Jak napompować rower kompresorem zależy od typu wentylu:

Wentyl samochodowy napompujesz bez dodatkowego sprzętu, bezpośrednio za pomocą kompresora.

Do wentyli presta i dunlopa potrzebujesz specjalnej przejściówki.

Pompowanie koła rowerowego na stacji jest całkowicie bezpieczne, choć wymaga pewnego wyczucia i wiedzy, jak napompować opony w rowerze i ile powietrza powinno się w nich znaleźć.

Samo korzystanie z takiego kompresora jest jednak całkiem proste. Wystarczy zdjąć plastikową bądź gumową nakrętkę, która znajduje się na wentylu z boku opony, a następnie wziąć wężyk i zamontować jego końcówkę na wspomnianym wentylu. W tym momencie kompresor powinien zacząć działać, a manometr (analogowy lub elektroniczny) pokaże obecny stan ciśnienia powietrza w dętce.

Kolejnym krokiem jest wybranie docelowego poziomu ciśnienia wyrażonego w barach z pomocą przycisków na kompresorze. Maszyna resztę zrobi za Ciebie i poinformuje, kiedy pompowanie dobiegnie końca. Należy wtedy odłączyć wężyk od opony i ponownie przykręcić nakrętkę. Proces ten jest taki sam w rowerach miejskich, rowerach szosowych czy rowerach MTB, a po jego zakończeniu możesz od razu ruszać w drogę na swoim jednośladzie.

Pompowanie roweru nabojem z CO2

Chcesz wybrać lekką pompkę, którą zabierzesz ze sobą w trasę? Wiele poradników poleca modele na naboje ze sprężonym gazem. Szczególnie polecana jest do rowerów szosowych, kiedy liczy się prędkość napompowania koła i niewielka waga modelu, a przy tym wysokie ciśnienie w oponie. Tego rodzaju zbiorniki są jednorazowe, dlatego warto mieć pod ręką dwa.

Najpierw odkręcamy wentyl, następnie montujemy pompkę z jednorazowym zbiornikiem, a potem uwalniamy gaz przez zwolnienie blokady. Dostęp do niego jest zamknięty aż do momentu przebicia otworu właśnie w tym momencie. Potem zakręcamy wentyl, jeśli tego wymaga. Takie pompki spotykane są w różnych typach, a ich wybór zależy od naszego budżetu i oczekiwań.

Mężczyzna kucający przy kole rowerowym trzymając pompkę rowerową zastanawiający się jak napompować rower

Jak napompować różne rodzaje wentyli?

Podczas pompowania trzeba regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Warto zrobić to z pomocą pompki z wbudowanym barometrem. Nie wszystkie modele posiadają jednak takie rozwiązanie. W takich wypadkach rozwiązaniem będzie ucisk opony za pomocą palców. Prawidłowe ciśnienie w oponie, jest wówczas, kiedy pod naciskiem ugina się ona o około jeden milimetr.

Pompowanie opon rowerowych w dowolny sposób, czy to za pomocą pompki rowerowej, czy też kompresora, przebiega inaczej – zależnie od rodzaju wentyla. To, ile powinno być powietrza w rowerze, zależy od producenta opon. Sprawdź, jak napompować koło w rowerze z różnymi wentylami!

Jak napompować wentyl Dunlop?

Wentyl Dunlop oznaczany jest zazwyczaj symbolem DV. Jest najprostszy pod względem budowy. Obecnie można go spotkać przede wszystkim w rowerach dziecięcych oraz niektórych miejskich. Jak napompować wentyl Dunlop? To bardzo proste – wystarczy podłączyć do niego pompkę, jest to bowiem wentyl jednokierunkowy, co oznacza, że powietrze nie ucieka z opony. Wymaga jednak wyczucia, bo pomiar ciśnienia w oponie jest utrudniony, a przy tym niełatwo jest spuścić z niej tylko nieco powietrza.

Jak napompować rower z cienkim wentylem (typu Presta)?

Cienkie wentyle, znane też jako francuskie albo zawory typu Presta, spotykane są w rowerach trekkingowych, crossowych, miejskich oraz górskich. Oznacza się je symbolem SV albo FV. Jak napompować rower z wentylem Presta i jak odkręcić wentyl w rowerze z tym modelem? Wystarczy zrobić to ręcznie, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, o maksymalnie 2 obroty. Następnie założyć na nią końcówkę pompki i pompować opony do oczekiwanego poziomu. Gdy zrobimy to za bardzo, możemy łatwo wypuścić nieco powietrza. Trzeba uważać, sterując głowicą pompki, bo wentyl tego typu, jeśli ma za mocno odkręconą końcówkę, można łatwo uszkodzić.

Jak napompować rower z wentylem samochodowym?

Wentyl samochodowy oznaczany jest również jako wentyl Schradera albo AV. Ogumienie tego typu wymaga adaptera albo można użyć kompresora na stacji benzynowej. Jest łatwy w użytku, bo wystarczy nałożyć na niego końcówkę pompki. Spuszczenie nadmiaru powietrza odbywa się za pomocą bolca, czyli specjalnej dźwigni wewnątrz wentyla. Jeśli chcesz wiedzieć, jak napompować rower szosowy, to ten wentyl jest bardzo często w nim używany.

Mężczyzna w odzieży rowerowej stojący na szosie trzymając kierownicę w rowerze

Pompowanie opon rowerowych – podsumowanie

Wielu rowerzystów zastanawia się, jakie ciśnienie w rowerze będzie najbardziej odpowiednie. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych czynników, przede wszystkim takich jak trasy, które wybieramy na swoje wycieczki oraz nasza waga i rodzaj roweru. Inny jest zalecany przedział ciśnienia dla roweru górskiego, a inny dla roweru szosowego czy miejskiego. Ważne, aby dostosowywać je do trasy, ponieważ zbyt niskie może doprowadzić do zniszczenia koła, a zbyt wysokie sprawia, że rower odbija się na trasie od dziur, kamieni i wystających korzeni. Gdy wiemy, jak napompować rower na stacji albo pompką ręczną, czynność ta nie powinna sprawić nam większych trudności.

Przeczytaj także:

Jakie ciśnienie w rowerze (oponach) jest właściwe?

Jakie ciśnienie w rowerze (oponach) jest właściwe?

Jakie ciśnienie w rowerze gwarantuje komfort jazdy? Sprawdź prawidłowe ciśnienie w oponach rowerowych różnych typów.

Jakie opony do roweru górskiego MTB?

Jakie opony do roweru górskiego MTB?

Jaka opona będzie najlepsza na jazdę po górach? Opony MTB są zróżnicowane, ale muszą spełniać wspólną cechę. Jest nią przyczepność.

Opony do roweru na zimę. Jakie wybrać?

Opony do roweru na zimę. Jakie wybrać?

Wybór opony do roweru na zimę nie jest łatwy. Przedstawiamy wytyczne, które pomogą Ci dobrać odpowiednie opony rowerowe.

Jakie opony do roweru górskiego MTB?

Jakie opony do roweru górskiego MTB?

Jaka opona będzie najlepsza na jazdę po górach? Opony MTB są zróżnicowane, ale muszą spełniać wspólną cechę. Jest nią przyczepność.

Mężczyzna ubrany w strój kolarski jadący na rowerze crossowym

Jakie wybrać opony do roweru crossowego?

Rowery crossowe i trekkingowe to najpopularniejsze typy jednośladów. Jakie wybrać opony do roweru crossowego? Sprawdź nasz poradnik rowerowy!