piłka do siatkówki leżąca na boisku

Jak napompować piłkę bez igły? 3 skuteczne sposoby pompowania.

Kupiłeś piłkę, ale nie posiadasz pompki z igłą? Nic straconego! Pokażemy Ci jak napompować piłkę bez igły. Sprawdź nasze 3 skuteczne sposoby!

Wyobraź sobie sytuację, że kupiłeś właśnie nową piłkę, wracasz do domu i okazuje się, że Twoja pompka z igłą gdzieś się zagubiła. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wrócić do sklepu po pompkę? Można, ale okazuje się, że wcale nie jest to konieczne. Istnieją bowiem sposoby na napompowanie piłki bez pompki z igłą. W poniższym artykule przedstawimy Ci trzy - naszym zdaniem - najskuteczniejsze z nich. Mamy nadzieję, że poniższy przewodnik pomoże Ci skutecznie napompować piłkę.

Jak napompować piłkę bez igły? Metoda numer 1 - igła strzykawki

Pierwsza metoda, którą przedstawimy, będzie wymagała wykorzystania strzykawki z igłą. Jeżeli więc posiadasz ją w domu to wiedz, że masz też możliwość samodzielnego napompowania piłki. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to metoda dosyć czasochłonna, ponieważ pompowanie nią może trwać nawet do dwóch godzin. Wszystko zależy od objętości strzykawki. To właśnie długi czas trwania jest dużą wadą tej metody, dlatego też należy ją stosować jedynie w przypadku, kiedy nie mamy innego wyboru. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że niesie ona za sobą ryzyko uszkodzenia wentyla.

No dobrze, ale w jaki sposób to działa? Cały proces opiera się o wprowadzanie powietrza do piłki za pomocą strzykawki i igły medycznej, najlepiej o dużej pojemności. W przypadku strzykawek medycznych o dużej objętości może trwać to od 30 do 40 minut, natomiast w przypadku mniejszych modeli zajmie to około 60-120 minut.

Aby zapobiec uszkodzeniu wentyla, należy w pierwszej kolejności nasmarować go smarem silikonowym lub innym środkiem o podobnym działaniu. Następnie napełnij strzykawkę powietrzem i umieść igłę w wentylu piłki wdmuchując do niej zawartość. Procedurę tą należy powtarzać aż do momentu, kiedy piłka będzie napompowana do takiego stopnia twardości, jakiego oczekujesz.

piłka siatkowa leżąca na piasku

Metoda numer 2 - jak pompować piłkę za pomocą kompresora?

Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem - piłkę można pompować również za pomocą kompresora samochodowego. Jeżeli nie posiadasz takiego sprzętu w swoim garażu, możesz skorzystać z pomocy pobliskiej stacji benzynowej lub warsztatu samochodowego (napompujemy tam piłkę za symboliczną opłatą). Warto wspomnieć, że wiele nowoczesnych sprężarek jest wyposażonych w specjalną dyszę.

Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta jest dosyć ryzykowna i łatwo nią uszkodzić piłkę, ponieważ strumień powietrza generowany przez kompresor ma o wiele większe ciśnienie, niż wymagałoby tego pompowanie futbolówki. Jeżeli jednak nie mamy innej możliwości - warto spróbować.

Procedurę rozpoczynamy od przyłożenia węża z dyszą do wentyla pompowanej piłki, a następnie ustawienia kompresora na pełną moc. Specjalną dyszę do pompowania należy utrzymywać przy wentylu do momentu, aż piłka będzie wystarczająco twarda, ciągle kontrolując stopień napompowania, a potem szybko ją wyjąć. 

Aby ułatwić sobie pompowanie, warto robić to w dwie osoby. Pierwsza osoba włącza oraz wyłącza sprężarkę, a druga trzyma piłkę i naciska. W ten sposób można o wiele prościej kontrolować cały proces. Zaletą tej metody jest na pewno szybkość całego procesu i ogólnodostępność stacji czy warsztatów - w każdej miejscowości znajdziesz takie miejsca. 

Metoda numer 3 - jak napompować futbolówkę do piłki nożnej za pomocą pompki rowerowej?

Piłkę można również napompować za pomocą klasycznej pompki rowerowej. W tym celu trzeba jednak posiadać odpowiednią igłę, którą da się do niej przyczepić. W jaki sposób to zrobić? W pierwszej kolejności usuń plastikową końcówkę pompki rowerowej. Następnie zamontuj igłę i włóż ją do wentyla pompowanej piłki. Przed rozpoczęciem pompowania upewnij się jeszcze, czy jest ona dobrze dociśnięta, aby zapobiec uciekaniu powietrza. Zaczynamy pompowanie. Trzymając piłkę jedną ręką, drugą ręką naciskaj i pociągaj za uchwyt pompki, tak aby wstrzykiwać powietrze do środka. Procedurę należy powtarzać aż do pełnego napompowania futbolówki. Po zakończonym procesie wyciągnij igłę z piłki. Teraz wystarczy tylko sprawdzić, czy piłka odpowiada naszym potrzebom.

Jak widać, pompowanie piłki bez igły jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak pamiętać, że alternatywne metody wymagają czasu, a nieraz również posiadania akcesoriów pomocniczych. W takiej sytuacji warto jednak wykorzystać 3 sposoby opisane wyżej. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak zaopatrzyć się w sklepie ze sprzętem w specjalistyczną pompkę i nie musieć wykorzystywać pokładów swojej kreatywności. Pompki do piłek znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon.

Przeczytaj także

mężczyzna trzymający piłkę do gry w siatkówkę

Jak napompować piłkę do siatkówki - pompowanie z i bez igły

Do gry w siatkówkę potrzebna jest nam oczywiście napompowana piłka. Jak jednak napompować piłkę do siatkówki? Sprawdź nasze sposoby z i bez igły.

mecz siatkówki

Jakie buty do siatkówki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie buty do siatkówki wybrać aby trening był komfortowy i efektywny? Sprawdź jakie cechy butów muszą mieć buty siatkarskie.

mężczyzna odbijający piłkę do siatkówki

Jaka piłka do siatkówki będzie najlepsza? Ranking piłek 2023. Sprawdź!

Jaką piłkę do siatkówki wybrać, by być zadowolonym z zakupu? Co charakteryzuje najlepszą piłkę do siatkówki? Sprawdź nasz ranking produktów!

Kobiety rozgrywające mecz siatkówki zgodnie z zasadami gry w siatkówkę

Zasady gry w siatkówkę – na czym polega ta gra?

Jakie są zasady gry w siatkówkę? Sprawdź, jak wygląda mecz siatkówki, ilu zawodników jest w drużynie? Przepisy gry w siatkówkę jasno określają te kwestie.