mężczyzna w kasku rowerowym jadący sprawnym rowerem elektrycznym po drodze w mieście

Jak naprawić rower elektryczny? Naprawa rowerów elektrycznych

Rower elektryczny może być trudny do naprawy ze względu na silnik. Jak naprawić rower elektryczny? Oto najczęściej spotykane usterki w trakcie jazdy!

Rower elektryczny, podobnie jak każde urządzenie elektryczne, jest podatny na różnego rodzaju awarie. Niektóre z nich dotyczą takich elementów jak np. opony lub łańcuch, co pozwala na samodzielne poradzenie sobie z usterką. Są jednak awarie, które dotyczą akumulatora, silnika lub innych układów elektrycznych. Wtedy konieczna będzie wizyta w profesjonalnym serwisie. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek e-bike'ów i jak sobie z nimi poradzić? Doradzamy!

Rower elektryczny przestał działać – najczęstsze usterki

Rower elektryczny to pojazd zdecydowanie bardziej skomplikowany niż klasyczny jednoślad. Jest to oczywiście spowodowane istnieniem układów elektrycznych, które mają za zadanie napędzać rower. Na podstawie doświadczenia można wskazać najczęstsze przyczyny awarii e-bike'ów. Przyjrzyjmy się teraz czterem z nich.

kobieta wyciągająca baterię w rowerze elektrycznym

Bateria

Bateria to jeden z najważniejszych podzespołów roweru elektrycznego. Bez niej pojazd ten nie miałby prawa działać. Trzeba wiedzieć, że ze względu na swoje newralgiczne położenie jest ona również bardzo narażona, aby ulec awarii mechanicznej. Jakie są najczęściej spotykane problemy z akumulatorem?

Za wiele awarii odpowiedzialny jest bezpośrednio sam użytkownik. Często wynikają one z nieprawidłowej eksploatacji roweru lub czyszczenia swojego jednośladu za pomocą wody pod ciśnieniem. To drugie przyczynia się do gromadzenia wilgoci w samej baterii, co niekorzystnie wpływa na jej funkcjonowanie. Wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy, że przed myciem roweru bateria powinna zostać wymontowana, a jej mycie odbywa się za pomocą specjalnego środka. Nie należy również montować jeszcze wilgotnego akumulatora.

Jedną z przyczyn problemów z baterią może być również zbyt intensywna eksploatacja ogniw. Wielu użytkowników nie zaprząta sobie głowy tym, aby wyłączać napęd lub oświetlenie w momencie, kiedy ich praca nie jest konieczna. Takie praktyki prowadzą do szybszego zużywania się baterii. Złym pomysłem jest również zostawianie podłączonej do roweru ładowarki na okres dłuższy, niż jest to konieczne, ponieważ prowadzi do zmniejszenia się pojemności baterii.

Silnik

Co w pełni zrozumiałe, w przypadku e-bike'ów problemem może być również silnik. Szczególnie problematyczne okazują się modele, które mają zamontowany napęd w piaście. W takiej sytuacji podczas jazdy mogą ujawniać się niepokojące hałasy. Może to wskazywać na zużycie jednego z elementów, które składają się na silnik elektryczny. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana sprawiającej problemy części. Jeśli jednak hałas się utrzymuje, może to oznaczać konieczność nasmarowania mechanizmu specjalnym smarem, co jednak wymaga znajomości jego budowy.

Bardzo często spotykaną awarią jest całkowite zatrzymanie pracy silnika i tym samym wspomagania pedałów. Przyczyną tego typu problemów może być kontroler, a konkretnie poluzowanie się lub zerwanie przewodów pomiędzy sterownikiem a napędem. W takiej sytuacji silnik jest pozbawiony prądu, co może prowadzić do jego wyłączenia. Rozwiązaniem jest tutaj sprawdzenie owego połączenia. W skrajnym przypadku dochodzi do uszkodzenia, któregoś z elementów, co oznacza konieczność jego wymiany.

kobieta w kasku trzymająca hamulec w rowerze elektrycznym miejskim

Hamulce

Hamulce to element roweru, który odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Do ich uszkodzenia może dochodzić w różny sposób. Jeżeli zaliczyłeś zderzenie, gdzie główny impet przyjęła kierownica, koniecznie musisz sprawdzić stan swoich hamulców. W takiej sytuacji mogło dojść do nadwyrężenia dźwigni hamulcowej lub uszkodzenia klocków hamulcowych. Uszkodzenie tego elementu ma bezpośrednie przełożenie na trudniejsze hamowanie. Należy zdawać sobie również sprawę, że nieprawidłowo działające hamulce w rowerze elektrycznym mogą także przełożyć się na problemy z silnikiem.

W takiej sytuacji kluczem jest naprawa lub wymiana dźwigni hamulcowych. W niektórych sytuacjach pomóc może także wymiana przełącznika. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to dosyć zaawansowana naprawa, dlatego też najlepiej jest zwrócić się z nią do specjalisty. Nie można z nią zwlekać, ponieważ problemy z hamulcami są bardzo niebezpieczne i stwarzają zagrożenie dla prowadzącego rower, a także innych uczestników ruchu.

Asysta pedałowania

Rowery elektryczne są wyposażone w asystę pedałowania (PAS). Jednym z najpopularniejszych problemów z tym systemem jest odczucie pulsowania podczas jazdy, tak jakby system na zmianę włączał się oraz wyłączał. Przyczyną takiej sytuacji jest zazwyczaj przemieszczenie czujników magnetycznych, które wchodzą w skład PAS. Taka sytuacja powoduje wystąpienie błędu w systemie elektronicznym, co przekłada się na wspomniane pulsowanie.

Trzeba wiedzieć, że konstrukcja asysty pedałowania może różnić się w zależności od konkretnego modelu roweru elektrycznego. W większości przypadków magnesy znajdują się w korbie. Na przemieszczenie się magnesów mogą wpływać nawet najprostsze rzeczy wykonywane przy rowerze, takie jak np. regulacja przerzutek czy kół. Na szczęście z tym problemem można poradzić sobie samodzielnie poprzez przesunięcie magnesów na miejsce za pomocą śrubokrętu.

Jak naprawić rower elektryczny? Co można zrobić samodzielnie?

Rower elektryczny to urządzenie nieco bardziej złożone od zwykłego roweru, ale w dużym stopniu nadal pozostaje rowerem. Oznacza to, że wiele awarii może dotyczyć spraw przyziemnych, z którymi każdy może poradzić sobie samemu. Przykładem takich usterek mogą być np. problemy z łańcuchem lub oponami.

Opony w rowerze elektrycznym nie różnią się bardzo od zwykłych opon rowerowych. Je również można bardzo łatwo uszkodzić lub przebić. Zasada ich wymiany jest właściwie identyczna, jak w przypadku zwykłego jednośladu, dlatego też każdy może sobie z nią poradzić samodzielnie. Ważne jest jednak, aby zakupić dętkę przystosowaną do jazdy na rowerze elektrycznym. Zwykle są one grubsze ze względu na obciążenia oraz rozwijaną prędkość.

Inną usterką, która może zdarzyć się zarówno w przypadku zwykłego roweru, jak i wersji elektrycznej, jest zerwanie łańcucha. W jego przypadku również zasady naprawy są identyczne, jak w klasycznym jednośladzie – wystarczy zwykły klucz, dzięki któremu możemy ponownie zaczepić zerwane ogniwa. Samodzielnie możemy przeprowadzić także dokładne oględziny techniczne oraz przygotowanie roweru do nowego sezonu.

osoba w rękawiczkach naprawiająca samodzielnie łańcuch w rowerze elektrycznym

Kiedy należy skorzystać z usług serwisu rowerowego?

Trzeba być jednak świadomym, że z racji faktu, iż e-bike jest rowerem elektrycznym, niektóre awarie będą wymagały skontaktowania się z profesjonalistą. Jeżeli usterka dotyczy układów elektronicznych, jedynie specjalistyczny serwis jest w stanie przeprowadzić diagnostykę i skutecznie wykryć przyczynę problemu. Oto kilka sytuacji, które oznaczają, że podczas naprawy roweru warto skorzystać z pomocy w profesjonalnym serwisie:

– problemy z brakiem ładowania się baterii;

– problemy z odczytaniem na wyświetlaczu poziomu naładowania baterii lub temperaturzy silnika;

– awaria systemu kontroli temperatury silnika;

– problemy z wydajnością, przegrzewanie się silnika;

– awaria systemu hamowania.

Profesjonalna naprawa rowerów elektrycznych w serwisie Decathlon!

Szukasz w swojej okolicy serwisu, który zajmie się Twoim rowerem elektrycznym? Zapraszamy do serwisu rowerowego Decathlon, który znajdziesz w każdym naszym punkcie stacjonarnym! Nasi profesjonalni mechanicy specjalizują się w naprawie e-bike'ów, dzięki czemu możesz mieć pewność, że usterka zostanie błyskawicznie zdiagnozowana i wyeliminowana. Oprócz przeglądu i naprawy oferujemy także kompleksowe przygotowanie jednośladu do sezonu!

Przeczytaj także:

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Waga e-bike'a zależy od takich elementów jak silnik elektryczny, czy akumulator. Ile waży rower elektryczny? Odpowiadamy!

kobieta i mężczyzna jadący w kaskach na rowerach elektrycznych

Jak działa rower elektryczny wybrać?

Poznaj zasadę działania roweru elektrycznego ✨ Dowiedz się w jaki sposób uruchomić rower elektryczny i jak się nim poruszać ⭐ Sprawdź

kobieta jadąca na rowerze elektrycznym w mieście zgodnie z przepisami kodeksu ruchu drogowego

Rower elektryczny a przepisy kodeksu drogowego

Rower elektryczny a przepisy kodeksu drogowego – co warto wiedzieć, aby legalnie poruszać się po drodze? Sprawdź przepisy o prędkości i inne!

mężczyźni i kobieta stojący na rowerach elektrycznych w kaskach

Jak dbać o rower elektryczny? Sprawdzone porady

Zastanawiasz się, jak dbać o rower elektryczny? ✨ Przeczytaj sprawdzone porady ekspertów Decathlon ⭐ Sprawdź więcej w naszym artykule