Grupa ludzi rozkładająca tropik aby naprawić dziurę w namiocie

Jak naprawić rozdarty namiot? Naprawa namiotu w praktyce

Naprawa uszkodzeń w namiocie wcale nie musi być taka trudna, jak niektórym się wydaje. Jak naprawić rozdarty namiot? Sprawdź!

Wodoodporny namiot to absolutna podstawa każdego wyjazdu na kemping. Przeciekająca podczas opadów deszczu tkanina to najgorsze, co może się zdarzyć każdemu, kto kocha biwakowanie. Dlatego też przed wyruszeniem na wyprawę, warto dokładnie sprawdzić, czy namiot nie posiada uszkodzeń. Jeśli zostaną one zlokalizowane, należy bezzwłocznie zająć się ich naprawą. Prezentujemy kompleksowy poradnik, jak samodzielnie, łatwo naprawić namiot. Oto rady, które warto zastosować!

Jak naprawić rozdarty namiot?

Rozdarcie w namiocie to problem, z którym można poradzić sobie samodzielnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sposób naprawy jest w dużym stopniu uzależniony od rodzaju materiału, z którego został stworzony namiot. Jeśli są to włókna syntetyczne, do naprawy potrzebny będzie specjalny klej do tkanin. Jeśli jednak mamy do czynienia z bawełną, wystarczy wybrać zwykłą igłę oraz nitkę. Przed rozpoczęciem naprawy konieczne jest zgromadzić wszystkie potrzebne do tego niezbędne akcesoria. Oto instrukcja postępowania w konkretnych przypadkach:

Naprawa namiotu z tkanin syntetycznych:

1. Na początek należy oczyścić z zabrudzeń rozcięte miejsce, a następnie je wysuszyć.

2. Kolejnym krokiem jest ucięcie materiału tkaniny o powierzchni nieco większej niż samo rozdarcie.

3. Na przygotowany plaster materiału należy nałożyć klej do tkanin syntetycznych oraz przykleić i docisnąć go do uszkodzonego miejsca, gdzie znajduje się mała dziura.

4. Następnie należy poczekać kilka minut, aż klej wyschnie.

5. Na koniec pozostaje uciąć odstający fragment materiału, aby tkanina tworzyła z namiotem równą powierzchnię i upewnić się, że namiot nie przecieka.

Naprawa namiotu z bawełny:

1. Naprawę ponownie rozpoczynamy od wyczyszczenia i osuszenia miejsca rozdarcia.

2. Następnie brzegi uszkodzenia składamy do środka, a potem przyszywamy do siebie za pomocą igły i nitki.

3. Ostatnim krokiem jest przeszycie usztywniającego kawałka materiału, który znajduje się po drugiej stronie namiotu, w miejscu, gdzie znajdowało się rozdarcie.

Kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem i zastanawiający się jak naprawić tropik

Naprawa zepsutego stelaża – w jaki sposób to zrobić?

Nieco bardziej wymagającym zadaniem jest naprawa pękniętego stelaża. Takie uszkodzenie całkowicie uniemożliwia korzystanie z namiotu, więc koniecznie należy z nim sobie poradzić. Na szczęście tutaj również jest możliwe przeprowadzenie naprawy we własnym zakresie. Oto instrukcja, w jaki sposób to zrobić!

Mężczyzna naprawiający zepsuty stelaż od namiotu

Zdecydowanie najczęściej występującym problemem ze stelażem jest powstanie pęknięcia. Pierwszym krokiem w stronę naprawy jest znalezienie segmentu o odpowiedniej długości oraz grubości. Taką rurkę można zamówić u producenta namiotu, lecz gdy nie jest to możliwe, należy zmierzyć jej średnicę i poszukać segmentu w sklepach turystycznych takich jak Decathlon. Nie będzie to drogi zakup, dlatego na wszelki wypadek można zakupić dodatkowy element na przyszłość.

Następnie można przejść do zmierzenia długości stelaża. Pomiar należy wykonać z pominięciem metalowego okucia. Skupmy się jedynie na długości „roboczej”. Oprócz tego należy pamiętać, że stelaż musi być zmierzony bez uwzględnienia przewężonej części. Nowo zakupiony element powinien być takiej samej długości i grubości jak stary. Stelaż należy dociąć za pomocą piły do metalu, aby uniknąć rozwarstwienia materiału. Nie można go również ściskać imadłem. Miejsce cięcia dobrze jest owinąć taśmą, którą zdejmujemy po jego wykonaniu. Krawędzie warto dodatkowo wyszlifować papierem ściernym.

Rozmontowanie stelaża

Stelaż to konstrukcja zbudowana z połączonych ze sobą segmentów o długości około 45-60 cm. Modele wykonane z włókna zazwyczaj posiadają stalową końcówkę przymocowaną za pomocą kleju. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku segmentów aluminiowych, których końcówki są wciskane lub wkręcane. Wewnątrz rurek znajduje się gumka, która trzyma je razem i umożliwia łączenie. Jej końcówka może być zasupełkowana lub zawiązana przez otwór.

Zanim zostanie ona rozmontowana, warto wykonać kilka czynności:

1. Na początek należy dokładnie zmierzyć długość całego stelaża.

2. Jeżeli nie ma potrzeby wyciągać wszystkich segmentów, za ostatnim stelażem, który nie jest wymieniany, warto zrobić na gumce węzeł, aby nie uciekała.

3. Demontaż powinien zostać rozpoczęty od miejsca, gdzie znajduje się segment pozbawiony metalowego okucia. Segment, który go posiada, powinien zostać nierozwiązany. To ułatwi późniejsze trafienie gumką w otwór we włóknie.

4. Na koniec należy wyjąć z końcówki supełek z gumki i obciąć. Jeśli gumka jest przetarta, trzeba ją wymienić.

Ojciec z synem montujący nowy stelaż namiotu

Montaż stelaża

Czas rozpocząć najważniejszą część – montaż stelaża. W tym celu należy usunąć uszkodzony segment, a następnie nawlec nowy, łącząc go z pozostałymi częściami składowymi. Kolejnym krokiem jest założenie końcówki. W sytuacji, kiedy gumka blokuje się wewnątrz końcówki, warto spróbować ściągnąć metalową końcówkę, która znajduje się przy ziemi. Można to zrobić za pomocą kombinerek lub noża. Gumka powinna zostać naciągnięta na tyle mocno, aby stelaż sam się składał, jednak warto pozostawić nieco luzu. Na koniec pozostaje sprawdzić, czy stelaż ma odpowiednią długość.

Zestaw naprawczy – obowiązkowe wyposażenie podczas naprawy namiotu

Jadąc na biwak, nie można zapominać, że różnego rodzaju uszkodzenia namiotu mogą powstać już na miejscu. Warto być więc przygotowanym na taki rozwój wypadków, zabierając ze sobą zestaw naprawczy do namiotu. Nazwa ta może jednak nieco wprowadzać w błąd, ponieważ tak naprawdę mówimy tutaj o dwóch grupach akcesoriów – elementach zapasowych oraz narzędziach do naprawy. Co zalicza się do każdej z grup?

W pierwszej z nich znajdują się wszystkie elementy, akcesoria do namiotu, które mogą potrzebować wymiany. Są to m.in. pętle, odciągi, części stelaża, metalowe kółka, pałąki oraz końcówki pałąków. Są to części, które w każdym momencie mogą ulec zepsuciu się lub po prostu zgubić, dlatego też warto posiadać ze sobą części do wymiany, aby móc ją skutecznie przeprowadzić na miejscu. 

A jakie narzędzia naprawcze dobrze mieć ze sobą? Podstawą są oczywiście łaty na topik, którymi możemy uszczelnić ten element. W sklepach dostępne są wersje samoprzylepne oraz takie na klej. W tym drugim przypadku potrzebujemy również kleju do łatek. Oprócz tego warto mieć ze sobą różnego rodzaju taśmy naprawcze i impregnaty do namiotu, żeby móc zaradzić nagłym sytuacjom.

Potrzebujesz pomocy w naprawie namiotu? Sprawdź ofertę serwisu Decathlon!

W Decathlon doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest sobie w stanie poradzić z samodzielną naprawą namiotu. W takiej sytuacji warto oddać pracę w ręce profesjonalistów. Serwis turystyczny Decathlon oferuje pomoc w różnego rodzaju naprawach związanych z namiotami. Montaż, docięcie lub wymiana rurki? A może wymiana dmuchanego pałąka? Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych! Jeżeli Twój namiot wymaga naprawy, sprawdź adres najbliższego serwisu i pozwól nam działać!

Przeczytaj także:

Ludzie siedzący przed namiotem i jedzący wspólnie posiłek

Jak prawidłowo impregnować namiot?

Trzeba pamiętać, że należy czyścić i impregnować namiot, aby służył przez lata. Co warto wiedzieć o impregnacji namiotu? Sprawdź!

para jedząca kolację przed rozłożonym namiotem w plenerze

Jak suszyć namiot?

Jak dbać o namiot aby służył nam jak najdłużej? Koniecznie będzie dokładne wysuszenie namiotu przed włożeniem go do pokrowca. Jak to zrobić poprawnie?

grupa znajomych na kempingu

Wyjazd pod namiot - co zabrać na wakacje pod namiotem?

Wyjazd pod namiot ⭐ Sprawdź co ze sobą zabrać na wakacje pod namiotem ⭐ Zobacz, jak zorganizować biwak pod namiotem ☛ Odwiedź nas na blogu Decathlon!

2 rozłożone namioty w terenie

Jak rozłożyć namiot?

Jak rozłożyć namiot zwykły i namiot quechua? Sprawdź instrukcję rozkładania namiotu krok po kroku. Rozkładanie namiotu jest proste!